1997

Tarkan sevdasına 800 milyarlık gözlük aldılar

İtalyan Police gözlüklerinin Türkiye Temsilcisi Sesa, Tarkan’la yaptığı anlaşma sonrasında 53 bin 500 gözlük satıp, 802 milyarlık ciroya ulaştı. Sesa, Tarkan’a kasetinin sponsorluğu ve 5 konser çerçevesinde 163 milyar lira ödedi. Tarkan, bire dört kazandırmış oldu.

Ünlü pop sanatçısı Tarkan, Türkiye’de beş ayda 53 bin 500 adet gözlük sattırarak, yeni bir rekora imza attı. Tarkan hayranları, konserleri izleyebilmek için İtalyan Police gözlüklerinin üreticisi Gruppo De Rigo’nun Türkiye temsilcisi Sesa’ya şu ana kadar 802 milyar lira ödedi. Bunun karşılığında da 108 bin kişi, Tarkan’ın konserlerine katılma hakkına kavuştu. Bu rakamın, Tarkan’ın İstanbul’da 19 Ağustos’ta vereceği konsere kadar 1 trilyon lirayı aşması bekleniyor.

TARKAN’A 163 MİLYAR
Geçen Mart ayında Tarkan’la yeni kasetinin sponsorluğu ve yaz konserleri için bir anlaşma yapan Sesa, şimdi piyasaya gözlük yetiştiremiyor. Tarkan’la 1 milyon dolar (163 milyar lira) karşılığında kaset sponsorluğu ve 5 konser için anlaşma yapan Police’in Türkiye temsilcisi Sesa, beş ayda gerçekleştirdiği satışla ana firma Gruppo De Rigo’yu bile şaşırttı. Bunun sonucunda da Türkiye, Gruppo De Rigo’nun en gözde pazarı konumuna geldi.

Tarkan, hayranlarını yeni kasetindeki ‘‘Şımarık’’ adlı parçasıyla yakalarken, Police gözlüklerinin temsilcisi Sesa da, bu promosyonla fiyatı 9 milyon lira ile 28 milyon lira arasında değişen gözlüklerinde satış rekorunu yakaladı. Çünkü, Tarkan hayranları, konserlere girebilmek için Police ya da Sesa’nın dağıtımını yaptığı Vogart, Sting, Vonfurstenberg, Rolling, Charme, Fendi, Lozza, Fila marka gözlüklerden almak zorunda kaldılar.

GÖZLÜK ALANA BİLET
Bugüne kadar Ankara, Adana, Antalya ve İzmir’de toplam dört konser veren Tarkan’ı yaklaşık 61 bin kişi izledi. Yapılan anlaşmaya göre, Tarkan’ın stad konserleri, 19 Ağustos’ta İstanbul’da son bulacak. Bu konser için daha şimdiden 47 bin bilet dağıtıldı. Yapılan anlaşma çerçevesinde, her müşteriye gözlük başına iki bilet veriliyor. Gözlük almayana, bilet de verilmiyor. Şu ana kadar gerçekleştirilen dört konser için yaklaşık 30 bin gözlük karşılığında 60 bin kişi Tarkan konserlerini izleyebildi. Ancak, asıl satışın dev İstanbul konserinde gerçekleşmesi bekleniliyor. Tarkan’ın İstanbul’da vereceği konser için şu ana kadar 23 bin 500 kişi gözlük satın aldı. Bu da konseri 47 bin kişinin izleyeceği anlamına geliyor. Konser gününe kadar bu rakkamın daha da artacağı ve konser sırasında izdiham yaşanabileceği belirtiliyor.

SON BİR AYDA
Sesa Halkla İlişkiler Müdürü Meltem Sincan, Tarkan’ın yaz konserleri için yaklaşık 6 aydır çalıştıklarını belirterek ‘‘Organizasyon çalışmalarına Mayıs ayında başladık. Tarkan’ın kasetinin piyasaya çıkması gecikti. Bunun sonucunda da kaset, ancak bir ay önce satışa çıkabildi. Kasetle birlikte son 25 günde Tarkan hayranları konserleri izleyebilmek için gözlük almaya başladı. Satışlarımız zaten iyiydi. Ama son ayda iyice artı’’ dedi.
Zeliha ASLAN
hurriyet.com.tr

error: Content is protected !!