Tarkan hayranı

Yetenekli gençlere eğitim desteği sağlamayı amaçlayan “Kutup Yıldızı” projesinin mimarı Berrin Yoleri’nin kızı, tam bir Tarkan hayranı…

Minik kız, annesinin önayak olduğu fotoğraf sergisi için poz veren Tarkan’la bir araya gelme fırsatı buldu. Tüm şarkılarını ezbere bildiği sanatçıyla bir de hatıra fotoğrafı çektirdi.

46 ünlü isim gençlerin eğitimi için poz verdi

Yetenekli gençlere eğitim desteği için Berrin Yoleri’nin temellerini attığı proje kapsamında, 46 ünlü isim Ebru Ceylan’ın objektifine poz verdi. “Kutup Yıldızı” adlı bu fotoğraf sergisiyle Çağdaş Eğitim Vakfı aracılığıyla genç yeteneklere ışık tutulacak.

Projenin yaratıcısı olarak bize “Kutup Yıldızı”ndan bahseder misiniz?
– Berrin Yoleri: Dünyaya baktığınızda kendi kişisel çabalarıyla ulusal ve uluslararası alanda büyük başarılara imza atmış önemli değerlerimiz var. Bu başarılara hak ettiği değeri verebilmek ve çocuklarımıza örnek olarak gösterebilmeyi amaçlayan projeyi hayata geçirebildiğim için çok mutluyum. Onları bir araya getirecek bir organizasyon ve bu organizasyondan elde edilecek gelirle de kendileri gibi olabilecek yetenekli çocuklarımızı keşfetmek istedik. “Kutup Yıldızı”, yetenekli çocuklara destek olup ileride ihtiyacımız olan yeni değerleri kazandırabilmeyi amaçlayan bir proje.

Projeye dahil olan ünlü isimleri nasıl belirlediniz? Ne kadar sürede onları ikna etmeyi başardınız?
B.Y.: Günümüzde yaşayan önemli değerlerimiz ile ilgili bir liste oluşturdum. Kocaman liste içinde iletişimine ulaşabildiklerime projeyi anlatan yazı gönderdim. Ardından tek tek arayarak projeyi anlattım. Gerçekten inanarak yaptığım bir şeyi kabul ettirmem zor olmadı. Projeye gönüllü olarak destek olacağını söyleyen Ebru Ceylan’la hedeflenen tarihlere çekim organize ettik. Bir ay gibi kısa sürede çekimleri bitirdik. Çekimleri stüdyoda değil herkesin tercih ettiği mekanlarda yaparak, bazen günde 3 çekim yaparak zorunda başardık.

Projenin Çağdaş Eğitim Vakfı yararına yapılacak olmasını neye göre belirlediniz?
– B.Y.: Zaten ÇEV’in yönetim kurulu üyesiyim. Vakfın aynı zamanda burs verdiği yurtdışında eğitim gören piyanist, iki parlak sopranonun yanında Onur Abacı gibi ender sese sahip kontra tenör öğrencisi de mevcut. Biz bu genç yetenekler projesini daha da yaygınlaştırmak istiyoruz. Zaten o gece Onur Abacı da bizlerle olacak ve kendisini tanıtmış olacağız. Proje zaten bir yıldız olarak Ebru Ceylan’ı ortaya çıkarıyor. Daha çok senaryo yazarı olarak tanınan Ebru Hanım’ın fotoğraf sanatçısı olarak ne kadar önemli bir yetenek olduğu da görülmüş olacak. Bu proje için vakıfta ayrı bir hesap açıldı. Ayrıca kamu yararına vakıf, yani makbuzumuz vergiden muaf. Destek olmak isteyenler için hesap bilgisi şöyle: Vakıflar Bankası Etiler şubesi, No:2019352. Bilgi için: 0 212 297 96 79-80.

Ebru Hanım, siz bu projeye nasıl dahil oldunuz?
– Ebru Ceylan: Berrin Yoleri, bana projeden bahseden bir e-mail attı. Fotoğraf sanatçısı olarak destek olup olamayacağımı sordu. Projenin içeriği ve hizmet edeceği amaç hoşuma gittiğinden fotoğrafları çekmeyi kabul ettim.

HİÇ ZORLANMADIK

Kutup Yıldızı projesi objektifinden gördüğünüz ünlülerde nasıl bir ifade aradınız?
– E.C.: İfade olarak onlardan gülümsememelerini istedim sadece. Dalgın ve ciddi ifadeleri, fotoğrafta daha çok seviyorum.

Sizi en çok zorlayan isim kim oldu?
E.C.: Hiçbirinde çok zorlandığımı hatırlamıyorum. Hepsi gayet profesyonel bir şekilde poz verdi. Sadece kimi daha çekingen kimi daha alışkındı, o kadar.

Projede yer alan ünlü isimler

Prof. Alaeddin Asna, Ara Güler, Atıl Kutoğlu, Ayşe Kulin, Bedri Baykam, Burhan Doğançay, Burhan Öçal, Can Yalman, Prof. Celal Şengör, Cem Yılmaz, Cihat Aşkın, Dice Kayek, Prof. Emre Kongar, Fahir Atakoğlu. Fazıl Say, Ferzan Özpetek, Feyyaz Berker, Genco Erkal, Haldun Dormen, Prof. Halil İnalcık, Prof. İlber Ortaylı, Prof. Jale Yılmabaşar, Kenan Sofuoğlu, Mehmet Aksoy. Mehmet Güleryüz, Mehmet Okur, Müşfik Kenter, Nasuh Mahriki, Nuri Bilge Ceylan, Oktay Ekşi, Prof. Oktay Sinanoğlu, Rutkay Aziz. Semih Saygıner, Sevan Bıçakçı,
Şakir Eczacıbaşı, Tan Sağtürk, Tarkan, Tarık Akan, Yaşar Kemal, Yıldız Kenter…

Servet YILMAZ

hurriyet.com.tr

error: Content is protected !!