Rusya Tarkan’lı mandalini sevdi

Türkiye’de üretilen narenciye ürünlerinin tanınması için çalışan Narenciye Tanıtım Grubu, önemli yol aldı. Rusya’da yakalanan başarı diğer ülkelerde sürdürülecek.

NARENCİYE sektörü, yıllık 2.6 milyon tonluk üretimi, 800 milyon doları aşkın ihracat rakamı ile Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde 5 milyon insanın geçimine doğrudan ve dolaylı olarak katkı sağlıyor. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Narenciye Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Mustafa Türkmenoğlu, markalaşma yolunda yapılan çalışmalarda önemli bir yol alındığını söyledi.
Doğal lezzet ve vitamin deposu Türk narenciye ürünlerinin sadece üçte birlik bölümünün ihracata gittiğine işaret eden Türkmenoğlu, çalışmaları şöyle anlattı: “Narenciye ürünlerinin rekoltedeki fazlalık nedeniyle fiyatların gerilediği zamanlarda bile tüketilemeyip çöpe gitmesi üzerine, yurt içi ve dışı talebi artırmak, kaliteli üretimi sağlamak, ‘Türk Malı’ imajını öne çıkarıp markalaşma sürecini tamamlamak amacıyla kurduğumuz Tanıtım Grubu ciddi bir ivme yakaladı” dedi.

Hedef 1 milyar

Türk pop şarkıcısı Tarkan’ın oynadığı reklam filmleri sonrasında sektörün Rusya’da ciddi başarı yakaladığını kaydeden EİB Başkanı Türkmenoğlu, önümüzdeki dönem bu çalışmaların Rusya dışındaki ülkelerde de sürdürüleceğini söyledi. Türkmenoğlu, “2009 yılında 801.8 milyon dolar seviyesinde gerçekleşen narenciye ürünleri ihracatımızı ilk etapta 1 milyar doların üzerine çıkaracağız” diye konuştu.
hurriyet.com.tr

error: Content is protected !!