Tarkan Güneydoğu için söyledi

28 Fransız gazeteci izledi
Fransız televizyon kanalları, radyo istasyonları ve dergilerinden 28 kişilik bir basın ordusu Tarkan’ın konserini izlemek için İstanbul’daydı. Tarkan’ın sahnedeki performansını çok beğenen basın mensupları, Tarkan’ın Fransa’daki başarısını önce bir sürpriz olarak nitelendirdiklerini, onu sahnede gördükten sonra ise neler yapabileceğini daha iyi anladıklarını söylediler.

Tarkan’ın Fransa’nın ulusal müzik listesine, tek bir radyo programında çalındıktan sonra 20’inci sıradan girmesini inanılması güç bir başarı olarak niteleyen gazeteciler, şimdi Tarkan’ın Avrupa genelinde de başarılı olacağı görüşünde birleştiler. Tarkan’ın her hareketini görüntülemeye çalışan yabancı basın mensupları, ‘‘Güçlü bir elektriği var. Ve bunu fazlasıyla insanlara ulaştırmayı biliyor’’ dediler.

Fransızların ‘‘Karizmatik ve oryantal’’ bir sanatçı olarak niteledikleri Tarkan hakkında PolyGram Fransa’nın basın sözcüsü, ‘‘ Onun sesinde, hareketlerinde ve fiziğinde insanları kendine bağlayan bir sihir var. Bütün gelişmelerden biz de şaşkınlık içindeyiz. İlk aşama olmasına rağmen hedeflediğimizden fazlasını başardık’’ yorumunu yaptı.

OTORİTEDEN ÖVGÜ
Öte yandan Fransa’nın önemli radyo istasyonu Skyrock’nın program genel yayın yönetmeni ve Fransız müzik piyasasında etkili bir müzik otoritesi olan Laurent Bouneau, radyo programcılarının Tarkan’ın büyüsüne kapıldığını ve şarkılarının sadece Fransa’da yaşayan oryantal kökenli insanların değil, Fransızların da ilgisini çektiğini belirtti. Tarkan’ın başarısını hem sesine hem de oryantal-Akdenizli olma etkisine bağlayan Bouneau, Tarkan’ın her kategoriye hitap eden şarkılarına dikkat çekti. Laurent Bouneau, ‘‘Tarkan, bir starda olması gereken herşeye sahip. Doğru kapıları tıklattığı an, onlar kendisine tüm dünyanın kapılarını aralayacaktır. Şu an Fransa’da hafifçe araladı. Sadece bir tekme atması gerekiyor. Bu gece konserde izlediğimiz şarkıcı, gerçekten ne yaptığını iyi biliyordu. Ses, müzik, karizma, evrensel güçlerdir bence’’ dedi. Almanya’dan gelen yapımcılar, Tarkan’ın önümüzdeki günlerde Almanya’da da piyasaya çıkacağını söylerken, tüm müzik eleştirmenleri Tarkan’ın etnik ezgilerinden uzaklaşmaması gerektiği görüşünde birleştiler.

Fransa’ya giderek, buradaki tv kanallarıyla basın organlarında çeşitli promosyon aktivitelerine katılacak olan Tarkan, önümüzdeki haftalarda bir Fransız müzik dergisine ilk kez bir Türk sanatçısı olarak kapak olacak. Tarkan, Fransa’da yaklaşık bir hafta kalacak.
hurriyet.com.tr

error: Content is protected !!