Türkiye’yi ‘Şıkıdım’ tanıtacak

TARKAN’ın ‘‘Oynama şıkıdım şıkıdım’’ nakaratıyla dünya çapında üne kavuşturduğu, söz ve bestesi Sezen Aksu’ya ait ‘‘Şımarık’’ şarkısı, 2000 yılında Türk turizminin tanıtım müziği olacak. ‘‘Şımarık’’ Avrupa’nın tüm TV kanalları ile radyolarında çalınacak.

Turizm Bakanı Erkan Mumcu, 2000 yılı tanıtımı için alternatifli çalışma yaptıklarını belirterek, 20 Ocak-10 Şubat tarihleri arasındaki birinci kampanyada ‘Şımarık’ şarkısının müziğinin kullanılacağını söyledi.

Tanıtımda, şarkının ağırlıklı olarak entstrümantal yönünün yer alacağını kaydeden Mumcu, ‘‘Ancak ‘Şıkıdım, şıkıdım’ ve ‘A acaipsin’ sözleri müziğin arasında yer alacak’’ dedi.

Mumcu, şarkının söz yazarı ve bestecisi Sezen Aksu’dan izin aldıklarını açıklarken de, ‘‘Biz hak satın alma yoluna gidecektik. Ancak, Sezen Hanım, Türkiye’nin yararının sözkonusu olduğu böyle bir amaç için para talep etmeyeceğini söyledi. Bundan çok duygulandığımı belirtmeliyim’’ dedi.

Mumcu, Türkiye’nin tanıtım müziği için bir görüşme de ünlü besteci Fahir Atakoğlu ile yaptığını belirterek, bu görüşmeden de çok etkilendiğini söyledi. Mumcu, ‘‘Sanatçılarımızın tutumu beni fazlasıyla duygulandırdı. Sayın Atakoğlu da ‘Herşeyi ülkem için yapıyorum. Hangi parçamı istiyorsanız alın. Hiçbir hak talep etmiyorum. İsterseniz bu amaçla özgün bir müzik de yapabilirim’ dedi. Kendisinden özgün bir müzik istemeyi planlıyoruz. Ama bu işini ederini de sanatçıya vermek istiyoruz. Bakalım ne yapacağız?’’ dedi.

TURİZM Bakanı Erkan Mumcu, Türkiye’nin tanıtımında Tarkan’ın ‘‘Oynama şıkıdım şıkıdım’’ nakaratıyla dünya çapında üne kavuşturduğu ‘‘Şımarık’’ şarkısının kullanılacağını açıkladı. Sözü ve bestesi Sezen Aksu’ya ait olan ‘‘Şımarık’’ Avrupa’nın tüm TV kanalları ile radyolarında yayınlanacak.

Tarkan’la görüştük
Turizm Bakanı Erkan Mumcu, müzikle birlikte Tarkan’ın sesinin kullanılıp kullanılmayacağı sorusuna şu yanıtı verdi: ‘‘O şimdi asker. Askerlik görevini bitirince konuşacağız. Ben kendisiyle Almanya-Türkiye maçına gittiğimde görüştüm. Kendisine yapılanlar nedeniyle çok üzüldüğünü söyledi. Ancak, ‘Yine de ülkemi seviyorum, Ülkem için her şeyi yaparım’’ dedi. Hele bir askerlik görevi bitsin.’’
hurriyet.com.tr

error: Content is protected !!