2014

Neşet Ertaş Saygı albümü 2015 yazında geliyor

anonimmuzik2012’de aramızdan ayrılan Neşet Ertaş için hazırlanan saygı albümü, 2015’in yaz aylarında dinleyici ile buluşacak. Birçok ünlü müzisyenin yer alacağı iki CD’lik çalışmada Tarkan, Ertaş’ın ‘Küstürdün Gönlümü’ isimli bozlağını seslendirecek.

İki yıl önce kaybettiğimiz büyük halk ozanı Neşet Ertaş için bir saygı (tribute) albümü hazırlanıyor. Projenin mimarı Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık. Saltık bu konuda çok ince eleyip sık dokuyor. Albümün biraz gecikmesinin de sebebi bu aslında. Hasan Saltık’a projenin nasıl gittiğini sordum. Bazı isimlerin henüz netleşmediğini söyledi ama beklenen müjdeyi de verdi. Bir aksilik olmaz ise -ki inşallah olmaz- albüm gelecek yılın yaz aylarında dinleyici ile buluşacak. Birçok sanatçının adının geçtiği listede netleşen isimler var. Yaklaşık bir ay sonra bu liste son halini almış olacak. Aslında bu albüm, Neşet Ertaş’ın ölümünden önce üzerinde konuşulan bir projeydi. Birçok yapımcı firmanın böyle bir albüm hazırladığı haberleri, Ertaş hayattayken de çıkmıştı. Ama bilindiği üzere Ertaş’ın telif hakları Kalan Müzik’te. Zaten büyük ozan için en büyük gayreti sarf eden Saltık’tan başkası da bu işi hakkı ile yapamaz.

Popçularda var rockçılar da

Saygı albümünde pop ve rock şarkıcılarından halk müziği sanatçılarına çok sayıda ismin yer alacağını söyledi Hasan Saltık. Albüm iki CD’den oluşacak. Sanırım çok da güzel bir kitapçıkla birlikte yayınlanacak. Neşet Ertaş’ın Kardeş Türküler ve Cengiz Özkan’ın sesini çok sevdiğini biliyoruz. Bu albümde onlar kesinlikle olacak. Tabii ki Ertaş’ın veliahdı olarak gösterilen İsmail Altunsaray da. Gelelim diğer isimlere. Tarkan bu özel albümde olacak. Çevre ve doğal hayatı koruma konularındaki duyarlılığıyla tanınan Tarkan’ın, albümde seslendirmek için Neşet Ertaş’ın ünlü ‘Dağlar’ bozlağını çalıştığı yönünde haberler çıksa da Hasan Saltık sanatçının Ertaş’ın çok sevilen Küstürdün Gönlümü isimli bozlağını seslendireceğini söyledi. Henüz hangi eserleri seslendirecekleri belli değil ama Şebnem Ferah ve Kibariye de albümde yer alacak. Yine son dönemin başarılı kadın ozanlarından Ceyl’an Ertem de bu çalışmada bir eseri yorumlayacak. Sertab Erener’in de teklifi kabul ettiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Tam olarak kesin değil dese de Sıla’nın da albüm için adı geçiyor. Neşet Ertaş anısına hazırlanan albüm için sadece Kalan Müzik değil birçok şirket de seferber oldu. Projeye Kral TV ve DMC de destek veriyor. Söz konusu Neşet Ertaş olunca, hemen herkes bu projenin içinde olmak istiyor. Tabii ki herkesin koşa koşa bu projenin içinde olacağını düşünüyorum.
ALİ PEKTAŞ
zaman.com.tr

error: Content is protected !!