Tarkan’dan Burdur Gölü için çağrı

burdurBurdur Gölü’nü Kurtarma Projesi kapsamında ile gelen Tarkan, göl için destek istedi. Doğa Derneği üyeleriyle Burdur Gölü’nü gezen Tarkan, incelemelerde bulundu.

Ünlü sanatçı, üzerinde, ‘Göl Yoksa Burdur da Yok’ yazılı tişörtle göldeki çekilmeye dikkat çekti. Doğa Derneği üyeleriyle gölü gezen Tarkan, merkeze bağlı Karakent Köyü’nü ziyaret etti. Tarkan, köyde Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya ve köylülerle bir araya geldi.
Burdur Gölü’nün hızla çekildiğini belirten Tarkan Tevetoğlu, çekilmenin sadece göl ve çevresinde yaşayan canlılar için değil, Burdur halkı için de hayati bir sorun olduğunu söyledi. Tarkan, gölün yok olduğunu görmenin son derece üzüntü verici bir durum olduğunu anlatan Tarkan, “Bir araya gelir ve birlikte hareket edersek, bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Çiftçisinden öğretmenlerine, hepimiz ortak geleceğimiz için bunu yapmak zorundayız. Tüm Burdurluları ortak mirasımız olan Burdur Gölü’nün geleceği için harekete geçmeye davet ediyorum. Göl yoksa Burdur da yok.” şeklinde konuştu.
Belediye Başkanı Sebahattin Akaya ise herkesin gölü kurtarmak için kenetlenmesi gerektiğini vurguladı. Akaya, “Burdur Gölü, Burdur’un da geleceği demek. Gölü korumak ve yok olmasını engellemek için elimizden geleni yapacağız.” dedi. Başkan Akaya, gölü kurtarmak için Burdur’a kadar gelen Tarkan’a teşekkür etti.
Burdur Gölü’nün bugüne kadar üçte birinin kuruduğuna dikkati çeken Doğa Derneği Başkanı Güven Eken ise bugün önlem alınmaması halinde Burdur Gölü’nün 2040 yılına kadar tamamen kuruyacağını ifade etti. Gölü besleyen su kaynaklarının, barajlarla su tutulması ve yer altı sularının aşırı kullanımı nedeniyle azaldığını belirten Eken, şunları söyledi: “Doğa Derneği, Burdur Gölü Sulak Alan Yönetim Planı’nın gölün havzadaki tüm kaynaklarını içerecek şekilde genişlemesini talep ediyor.” Köy halkıyla bir süre sohbet eden Tarkan, Burdur’dan Antalya’ya doğru hareket etti.

sabah.com.tr

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!