1999

Orduevinde şarkıcılıkla ülkemi temsil edemem

Avrupa turnesinin ilk ayağı olan Almanya’nın Mannheim Kenti’ndeki konserinde hayranlarına seslenen Tarkan, müzik, geleceği, askerlik ve vatandaşlıktan çıkartılma konuları hakkında içini döktü. Türk vatandaşlığından çıkarılma tehlikesiyle burun buruna gelen ünlü sanatçı Tarkan Almanya’daki ilk konserinin ardından Hürriyet’in sorularını içtenlikle yanıtladı.

Kaçmadım, kaçmayacağım
Askerlikten kaçmadığını söyleyen Tarkan ‘‘Askerlikten kaçtığım söyleniyor. Bu konunun doğru bilinmesini istiyorum. Ben askerlikten hiçbir zaman kaçmadım. Yine de kaçmayacağımı tekrarlıyorum. Türkiye’yi uluslararası platformda tüm dünyaya tanıtma fırsatı elime geçmişken neden bu çalışmaları yarıda bırakıp askere gideyim. Ben orduevlerinde şarkı söyleyerek Türkiye’yi yurt dışında temsil edemem. Müzik kariyerimin bu noktasında bu çok yanlış olur’’ diye konuştu.

Sesimi duyuramadım
Yurtdışı macerasının ABD’de lisan ve müzik eğitimini almasıyla başladığını söyleyen Tarkan, ‘‘Öğrenci olarak askerlik görevimi tecil ettirdim. Daha sonra ABD’de işçi olarak çalıştığımı beyan ederek tecilimi sürdürdüm. Her Türk gencinin kullanabileceği haklarımı kullanırken her şey değişti. Benim askere alınmam gündeme geldi. Nasıl oldu bilmiyorum, tecilim yapılmadı. Devleti yöneten bazı üst düzey yetkililerle başvurdum, görüştüğüm kişiler bana çalışmalarımı sürdürmemi söylediler. Daha sonra kimi bulmaya çalıştımsa ulaşamadım’’ dedi. Tarkan şöyle devam etti:

Askerliğimi yapacağım
‘‘Her Türk genci gibi askerlik görevimi yapacağım. Ancak şimdi zamanı olmadığını söylüyorum. Avrupa turnesine çıktım. 20 Nisan’a kadar turnedeyim. Sonra ABD’deki albümümü bitireceğim. Olup bitenlerin altında kişisel hesaplar olduğuna inanıyorum. Ama kimin tarafından yapıldığını bilemem. Elbette bunlar açığa çıkacaktır.’’

Burada kahroluyorum
Kendisini en çok üzen noktanın nüfus kağıdını taşıdığı ülkeye girememek olduğunu söyleyen Tarkan, ‘‘Bunun nasıl duygu olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Çünkü siz oradasınız. Şu anda pek çok Avrupa ülkesinde ilgi görürken kendi ülkemle ilgili sorunum beni kahrediyor. Annemle hemen hemen her gün telefonla görüşüyorum. Ama onu görememek beni kahrediyor’’ dedi.
hurriyet.com.tr

error: Content is protected !!