Tarkan destekli Doğa Okulu yolda!

Doğa Derneği, kurucuları arasında Tarkan’ın da olduğu Doğa Okulu’nu açmaya hazırlanıyor. Seferihisar’daki okulun inşaatı hızla devam ederken, ilk öğrenciler 2014’te kabul edilecek.

Doğa Derneği, insan ve doğa ilişkisinde farkındalık yaratmak için ‘Doğa Okulu’ açmaya hazırlanıyor. İzmir’in Seferihisar ilçesinde Orhanlı köyünde açılacak olan okulun geliri, Tarkan’ın 5 Haziran’da “Doğa Sensin” sloganıyla İzmir’de vereceği konserle karşılanacak. Tarkan aynı zamanda Doğa Okulu’nun kurucuları arasında yer alıyor. Seferihisar Belediyesi ve Orhanlılı köylüler de Doğa Okulu’yla işbirliği içerisinde olacak ve okula destek verecek.

Seferihisar Doğa Okulu’nun inşaatı tüm hızla devam ederken, okulun ilk öğrencilerini 2014’ün bahar aylarında kabul edeceği belirtildi. Doğa Derneği, Seferihisar ve Orhanlı halkı, Seferihisar Belediyesi ve Atlas dergisinin ortaklaşa hayata geçirdiği Doğa Okulu’nda doğa kültürünün farklı alanlarında araştırmalar yürütülecek. 2 senedir Seferihisar’ın Orhanlı köyünde yaşayan Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, bu projenin hayata geçebilmesi için 7 senedir çalışıldığını ve Doğa Okulu’nun patentini aldıklarını belirtti. Okulda geçmişten gelen tarım ve sanat gibi konuların işleneceğini anlatan Eken, “Tavuklar doğal ortamda beslenerek ‘taş devri yumurtası’ üretecekler, keçiler katkı maddeli yemlerle değil tamamen doğada gezerek beslenecekleri için özgür keçi, zeytinyağı da en eski dönemlerde olduğu gibi yapılacağı için taş baskı zeytinyağı adını verdik. Ayrıca kişinin ilgi ve yeteneğine göre mimariye, kerpiç ev yapımına yönelik dersler de olacak. Tüm köy okul olacak. Araştırma binası da çok yakında bitecek” dedi.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise “Günümüzde 10 bin yıllık kültürle iletişim kuruyoruz. Oysa doğanın milyonlarca yıllık kültürü var. Bunu hatırlamamız lazım. Doğa Okulu’nun en önemli özelliği bu” diyerek okulun önemini anlattı.

AYŞE SORUCU / Seferhisar
milliyet.com.tr

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!