PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tarkan BBC radyo

alper...
01-04-08, 20:13
Tarkan'ın BBC Radio London'da yayınlanan mülakatının ilk bölümünü dinlemek için tıklayın. Programın son 1 saatini dinlemeniz gerekiyor.

Tarkan, 29 Mart 2008 tarihinde BBC Radio London'da Dj Ritu'nun "World Music with DJ Ritu" isimli programına konuk oldu. İstanbul Levent'te bir stüdyoda yapılan mülakatın ilk bölümü, Tarkan'ın şarkılarıyla birlikte yaklaşık 1 saat sürdü.

DJ Ritu, kendisine Tarkan mülakatı için sadece 1 gün önceden haber verildiği ve apar topar hazırlanıp kendisini önce Heathrow Havalimanı'nd, sonra da istanbul Atatürk Havalimanı'nda bulduğunu belirtti. Londra'daki yağmurlu ve soğuk günün ardından İstanbul Taksim'deki hava, DJ Ritu'ya yorgun olsa da ilaç gibi gelmiş.

DJ Ritu, programında müthiş bir konuğu olduğunu belirterek söze girdi. Tarkan'ın 15 milyonun üzerinde albüm/single sattığını ve Londra Wembley Arena'da 13 Nisan 2008'de konser vereceğini belirttikten sonra ilk Tarkan şarkısı "Hüp" çalmaya başladı BBC Radio London'da.

İstanbul Trafiği

Mülakatın açılışında DJ Ritu ve Tarkan, İstanbul'un trafiği konusunda şakalaştılar. DJ Ritu, biraz endişelenmişse de İstanbul trafiğinde herkesin bireysel kuralları olduğu şakası yapıldı.

Metamorfoz

Mülakatın ilk bölümü "Metamorfoz" üzerineydi. DJ Ritu, albümü "Fantastic!/Muhteşem" diye nitelendirdi ve dinleyicilerin tepkilerini sordu. Tarkan:

"Diğerlerinden biraz farklı. Daha çok batı ritmleri var, daha elektronik bir tarz var. Ancak, yine de bize özgü yanını temelde koruduk. Türk enstrümanları, oryantal tonlar... Daha dinamik, daha yüksek bir tempo. Benim en çok sevdiğim albümlerimden birini olduğunu söyleyebilirim.

Bu nokta da DJ Ritu, hareketli şarkılar (Dilli Düdük gibi) ve "Gün gibi" güzel balladlarla albümde güzel bir denge olduğu ve herkesin bir şeyler bulabileceği değerlendirmesini yaptı.

DJ Ritu'nun sorusu üzerine albümü 1.5 yılda hazırladığını söyleyen Tarkan şöyle devam etti: "Bir bitiş zamanı belirlemek zorundaydım. Aksi takirde albüm hiç bitemeyecekti. 12-13 şarkı vardı ama bir kaçını albüme almadım. Aylarca, stüdyoda günde 14-16 saat boyunca çalıştık. Prodüksiyon aşamasında bulunmayı çok seviyorum, stüdyoda olmayı çok seviyorum. Şarkı sözlerini ve müzikleri ben yazdığım için çalışmalarım benim bebeklerim ve mümkün olduğunca iyi olmalarını istiyorum." Tarkan, şarkılarınızdan sıkıldığınız oldu mu hiç sorusuna şu cevabı verdi: "Bazen olabiliyor. Örneğin üretim aşamasında aynı şarkıyı defalarca çalışmak zorundayız"

Sahne şovları

DJ Ritu, "Metamorfoz"un Tarkan'ın müthiş sahne şovları için çok uygun bir albüm olduğu yorumunda bulunup Tarkan'ın, sahne şovu için nasıl hazırlandığını, kendi kişisel katkısını sordu. Tarkan şu cevabı verdi: "Evet, ben de işin içinde oluyorum. Bazı şarkılar için zihnimde mizansenler canlandırıyorum. Işıklar, renkler... Ses, ışık... bunları hazırlayan ekibimle hep konuşuyorum." DJ Ritu, bunun üzerine "demek ki şarkılarınızın üretiminden sahnede sergilenmesine kadar her aşamada işin içinde oluyorsunuz" dedi. Tarkan şu sözlerle devam etti: "Bu kişilerle çok uzun zamandır çalışıyor, onlara güveniyorum. Bazen geriye çekilip dinleniyorum... Ama sahne benim için çok önemli. Orası benim evim gibi. Orada bir sürpriz olmamalı.

"Seyircimle bağ kurabilmem çok önemli. Pek çok büyük konsere gittim. Bazılarında çok büyük şovlar sergilendi. Ama benim bakış açım farklı. Sahnede yüzlerce dansçıya gerek duymuyorum. Sahnede doğal, dürüst ve samimi olmak önemli, bağ kurabilmem şart. Balladları seslendirirken kendi dünyama girdiğim anlar oluyor. Ancak bu anlarda bile seyircimin beni izlediğini, ifade tarzıma dikkat ettiklerini biliyorum. Bu da benim onlarla olan bağımın devamını sağlıyor. Sahnede olmak bir çeşit kutlama benim için... müziği ve sevgiyi"

Bu cümlelerin ardından "Vay Anam Vay", BBC Radio London'da çalmaya başladı. Ve ardından DJ Ritu, Tarkan'dan "Vay Anam vay"ı anlatmasını istedi:

"Vay Anam Vay"ın beklenmedik bir anda ortaya çıktı; o anda başka bir şarkı üzerine çalışıyorduk. Biraz sıkılmıştım. Başka bir şeyler yapalım dedim; farklı ve ritmik. Ve bu şarkı, iki saat içinde ortaya çıktı. Sonra sözleri yazdım. Bu şarkı albüme bir yön verdi; albümdeki "sound"u değiştirdi. Bu şarkının ardından diğer bütün şarkıları tekrar çalıştık. Onlara daha pop ve elektronik bir hava verdik. İşte bunlardan dolayı albümün açılış şarkısı "Vay Anam Vay" oldu."

DJ Ritu, bunun çok doğru olduğunu vurgulayıp Tarkan'dan "Vay Anam Vay" şarkı sözlerinde ne anlatıldığını sordu.

Londra Wembley Arena Konseri

DJ Ritu, 13 Nisan 2008 Londra konseri için Tarkan'ın heyecanlı olup olmadığını sordu:

"15 yıldır bu işi yapıyorum. Her zaman heyecanlıyımdır. Konserden önce heyecanımı bastırmak için alkol falan almam. Sahneye çıkıp hayranlarımla buluştuğum an heyecanım, endişelerim kaybolur. Evim gibi olur orası... Ama elbette Londra'da konser vermeyeli çok uzun zaman oldu. Biraz heyacanlıyım. Orada olmayı, hayranlarımla eğlenmeyi dört gözle bekliyorum."

Sahne öncesi alışkanlıklar

Tarkan, sahne öncesi alışkanlıkları olup olmadığı sorusuna şöyle cevap verdi:

"Ses açma egzersizleri yaparım. Nefesimi açarım. Her zaman konser yerine 5-6 saat önce gider, oradaki atmosferin içine girmeye çalışırım. Orkestra üyeleriyle konuşurum, gevşemeye çalışırım. Hayranlarımı düşünürüm. Kendimden çok onları düşünürüm."

Londra Konserinde Sürpriz Şarkılar

Tarkan, Londra konserinde sürpriz şarkılar da olabileceğini söyledi: "Belki hiç duyulmamış şarkılar ve yepyeni remixler..." Tarkan, gülerek [belki de şakayla karışık] konser sonrası Londra'nın önemli publarından "Chrystal"de yapılacak olan "After Show Party"ye katılabileceğini de sözlerine ekledi.

Londra

Tarkan, Londra ile ilgili şunlar söyledi: "Londra'da, İngiltere'de müzik beni çekiyor. Bütün o sevdiğim ünlü sanatçılar, bazılarıyla çalıştığım prodüktürler.... Burada kendimi yabancı hissetmiyorum. Ayrıca şehrin kozmoplitan yapısı çok önemli... Ve alışveriş... "

New York... Almanya

Tarkan, New York'ta neden bu kadar çok yaşadığı sorusuna şöyle cevap verdi: "İngilizce öğrenmek istedim, orada okula gittim. Ayrıca, Türkiye'de tanındıktan sonra özgürce yapamayacağım şeyleri yapmak istedim. Düşünmek istedim." Tarkan, hayranlarından değil paparazzilerden uzakta olmak istediği vurgusunu da yaptı burada.

Almanya'da yaşamak istermisin sorusuna da "Sanmıyorum. Oranın havasını sevmiyorum. Güneş ışığı istiyorum. Orasını da seviyorum ama bir süre sonra sıkılıyorum" yanıtını verdi.

Shakira

Tarkan, DJ Ritu'nun yabancı sanatçılardan kimlerle çalışmak isterdin sorusuna "Shakira" cevabını verdi ve Shakira ile kalçaları konuşturabileceklerine dair şaka yaptı.

Holly Valance

Tarkan, Holly Valance'ın İngilizce seslendirdiği "Şımarık" için de şunları söyledi: "O da güzel söyledi. Ama benim söylediğim daha tutku doluydu. Benim analayamadığım şarkının klibinde neden çıplak göründüğüydü. Çünkü, zaten şarkı yeterince kulakta yer edebilen bir şarkıydı."

DJ Ritu, Tarkan'ın "Şımarık"ı neden İngilizce söylemediğini de sordu. Tarkan'ın cevabı:

"Bu konuda çalıştık, bir şeyler yaptık. Ama hep bir şeyler eksik geldi bize. Bu nedenle tercih etmedik. Bu tür şarkıları bulmak çok zor. Tanrı'nın bir armağanı." DJ Ritu, "Sezen Aksu'nun da" deyince Tarkan bunu onayladı ve şöyle devam etti: "Aslında bu şarkı başkası için yapılmıştı. Tesadüflere inanmam ama bana kısmet oldu."

Bu sözlerin ardından "Şımarık", BBC Radio London'da yayına girdi.

"Come Closer'ı George Michael Beğenmişti"

DJ Ritu, Tarkan'ın "Come Closer" albümünün George Michael gibi isimler tarafından çok beğenildiğini vurguladı öncelikle ve şöyle sordu: "Buna rağmen albüm hayranların tarafından diğerleri kadar benimsenmedi sanırım. Bu albümü neden tamamen İngilizce yaptın?"

Tarkan: "Sanırım esas hareket noktam Ahmet Ertegün idi. Bu çok uzun ve zor bir dönem sonunda oldu. İngilizce bilmiyordum. Zor ve yalnız zamanlardı. Pek çok kez "Geri dön, senin dilin bu değil" dedim kendime. Albümün son haline yaklaştıkça albümden de uzaklaştım. Amerika'daki "show business"in parçası olmak, o hayat tarzını benismemek istemedim. Albüm çıkınca da albümü bir anlamda sabote ettim. Albümü bir süre önce yeniden düzenledik. Yepyeni bir sound verdik. Yeni çalışmalar ekledik, bazılarını çıkardık. Ama bunu piyasaya sunmada kararsızım. Kafam karışık. Artık 18 yaşında değilim, yeniden başlamak zor. Doğa için, küresel ısınma için, savaşlar... bunlara yönelik bir şeyler yapmak istiyorum, şarkılar yazmak istiyorum bu konularda... Ayrıca korsancılık, usulsüz müzik indirme.... tüm bu olumsuzluklar beni caydırıyor."

DJ Ritu, "Come Closer" konusundaki eleştirileri de Tarkan ile konuştu: "Türkiye'de bu albümü tam benimseyemediler. Oysa yıllardır hazırlandığımı biliyorlardı. Belki de beklemekten sıkılmışlardı. Ama dil öğrenmek, İngilizce şarkı söyleyebilmek zaman alıyor." Bunun ardından DJ Ritu, "Ne yazık ki sadece eleştirmek için eleştirmek de bir moda" yorumunda bulundu.

Tarkan, konuşmanın devamını şöyle getirdi: "Ben hayatta başarısızlığa inanmıyorum. Amerika'da paha biçilemez tecrübeler kazandım. Bunlar çok önemli. Ertegün, benim için baba gibiydi. Ama o bile İngilizce albüm için fazla bir şey yapamadı. Elinden geleni yaptı. Ahmet Ertegün'ün ilgi alanı batı tarzı müzikti. Ama sanırım ben o yönde ilerlemek istemedim; kendi özümü kaybetmek istemedim."

"Artık bir yerde olmak istiyorum. Yolculuklardan, taşınmalardan yoruldum sanırım".

Ve hemen ardınndan BBC Radio London'da DJ Ritu'nun en favori şarkılarından biri çalmaya başladı: "Kuzu Kuzu".

BBC Radio London'daki Tarkan mülakatının 1. bölümü "Bu Şarkılar da Olmasa" ile son buldu.

tarkanplus.blogspot.com
------------
come closerla ilgili düşünceleri ilginç gerçekten..

konuyla ilgili link
http://www.tarkancoll.com/forum/showthread.php?t=7295

berkan
01-04-08, 21:51
come closer ı yeniledikten sonra cıkarıp cıkarmamakta karasızmıs =/ ben o albümün hakkının verilmedigine inanıorum cok güzeldi bence yenilenmis olarak cıkarması gerekıyo =/ sonrasında george michael in albümü begenmesi gercekten cok hos cünkü ben cok sevıyorm george michael i özellikle careless whispers klasik olmus müzikleri seven arkadaslar saten cok iyi bilir bu müzigi =) birde su dikkatimi cekti daha önceleri beyonce ile bi düet flan yapmayı istedigini söylüyodu simdide shakira ile diyo burda bi sasırma oldu bende =)

szr67
01-04-08, 22:14
ŞU kararsızlığını yenebilseydin tarkan madonnanın tepesindeydin

Rumeli59
01-04-08, 22:34
vallah ne yazicagmin sasirdim!!! Tek kelime Harika!!

SnipeR
01-04-08, 22:41
haber için saol.. =)

Rumeli59
01-04-08, 22:54
Tarkan hakli Almanya da Havasi cok soguk hatta bende pek sevmiyorum su Almanyanin havasi ama orda dogudum büyüdüm.... Yani orda Yasiyorum:-))

Ganador
01-04-08, 23:06
ben bu ropartaji dinledim ve aynen yazildigi gibi konustu tarkan,come closerla ilgili soyledigi seyler sasirtti beni cunku resmen albumu sabote ettigini,uzerine gitmedigini ve yenisini cikartmaktta kararsiz oldugunu soyledi.Konusmasindanda bikkin oldugu anlasiliyordu.

Yazik oldu bu albume madem ustune dusmiycektin neden cikardin?Belkide turkiyede elestiriler onu caydirdi ama onlar herzaman olacaktir

Hayalkirikligina ugradim ben daha israrci olmasini beklerdim ama coktan bitirmis kafasinda bu albumu

karma_elcin
02-04-08, 14:25
Come Closer gibi bi albüme yazık ettin be Tarkan bütün şarkıları baştan aşagı superdi ama işte..... :( :( Bence Tarkan bunun üstüne gitmeli bu albümü duyurmalı ama nerdeeeee :S:S

İZMİRLİ
02-04-08, 15:38
inş yeni ingilizce albümü daha sıkı sarılarak çıkarır...valla okuduklarımdan cıkardıgım şey tarkan artık ingilizce söylemek yada albüm cıkarmayı rolantiye almış gibi.......

ne diyim hayırlısı neyse o olsun................ama ben tekrar ingilizce albüm cıkarmasından yanayım...

Yakisikli89
02-04-08, 16:37
come closer cikarmiyacak mi cok üzüldüm
bence hayranlarindan cok tepki görece
tarkan kendine güvencini kaybetmis bence
eskiden daha cok cesurluydu

karma_elcin
02-04-08, 17:28
ya konuşanlar daha cok konuşacak..milletin eline koz verio..şu ingilizce albüm adam akıllı bi sükse yapsaydı herkes ağzını kapayacaktı ama bu gidişle daha fazla konuşacaklar :(

dedikodu_tugberk
04-04-08, 19:50
ben açıkcası londra konserini merak ettim şimdi hiç duyulmamış şarkılar remixler falan değince ahhhh.......londrada olmak vardı ya inş tarkan come closer ı bir daha çıkartmaz bu dilli düdüklere koz olur yapmasın bence tabi....

denizmavisi
04-04-08, 21:33
haber için çok tşk çok samimi konuşmuş canım ya

caspian
05-04-08, 23:57
ya şu yenilenmiş "come closer" ı çıkarmayacaksan bile yeni şarkıları bari bir duyalım yaa...inşallah özel remix albümü gibi birşey yapar ve o farklı şarkıları koyarda bizimde dinleme şansımız olur...çok merak ediyorum çünkü...

bounce
09-04-08, 20:16
tarkanın kararsızlığı terazi olmasından aynı benim gibi.....