PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan’dan ortaya karışık metamorfoz

scorpioness
29-12-07, 04:21
Onur BAŞTÜRK

Tarkan’ın Kuzu Kuzu’yla başlayan bir dönemi var ya hani, "İlk başta hiç sevmedim, ama dinledikçe alıştım ve sevdim" diye özetlenebilecek.

Bu yeni albüm de şu an kapış kapış satılmasına rağmen görünen o ki yine pek sevilmedi.
Peki dinleye dinleye alışılır ve sonradan sevilir mi?
İşte orası tuhaf bir mesele...
Tuhaf, çünkü Tarkan ne yaparsa yapsın kolay kolay kimselere nasip olmayan bir kredisi var halk arasında. Kimse ona kıyamıyor. En berbat şarkıyı bile söylese -sesi dolayısıyla tabii- o şarkı başka bir şeye dönüşüp katlanılır oluyor.

Yeni albümde mesela, başkası söylese hayatta dinlemeyeceğiniz vasat şarkılar var.

"Dilli Düdük", "Hop Hop" ve "Çat Kapı" gibi...

Yeri gelmişken, "Hop Hop"un nesi politik, nesi protest anlamış değilim.

Bu şarkıyla ancak ev hanımları isyan başlatabilir, "akşama yemek yok" diye, o kadar...

Albümün "metamorfozu" ise Tarkan’ın r&b/hip hop sularına, yani Justin/Timbaland/50 Cent kıyılarına girmesi. "Vay Anam Vay", "Arada Bir" tam da böyle şarkılar.

Gerçi, bu sound’lar hayranlara itici gelebilir diye herhalde, şarkı içlerine oryantal soslar eklenmiş. Yumuşak geçiş olsun diye...

Şarkı sözlerini ise konuşmaya bile gerek yok.Keşke hepsini Tarkan yazmasaymış

Çünkü tüm sözler birbirine benziyor. Mesela "yanmak" fiili her şarkıda kullanılmış.

Örnek bol, buyrun sırasıyla: Canına yandığım, kaç kez yandı dilim, bi başka yakıyor onun ateşi, yakar o biçim, alev alev yandı söndü bu yürek, yakma beni kıyma bu kula, yana yana küle döneceğim, bir yanar bir sönerim, tutuşursak eğer kül oluruz yana yana...

Her şeye rağmen, bu albümün sevdiğim iki şarkısı "İstanbul Ağlıyor" ve "Bam Teli" oldu.

O roman havası-rock karışımı, tam da Sibel Can’lık bir hit olan "Dedikodu" ise pek fena.

Ama emin olun pek yakında en çok tutan şarkı olacak. Hatta ona klip çekilecek.

Çünkü şarkı makamlı, ayrıca bildik Tarkan şarkılarının bir karması/kırması...

Kısacası; Tarkan’ın varsa bir "Metamorfoz"u, daha bitmemiş ya da bu ortaya karışık vaziyet bitmiş haliyse o zaman vay anam vay!

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/yazarlar/7938047.asp?yazarid=149

HakanÇelik
29-12-07, 11:54
Onur beyfendi benim anlamadığım şey, kapış kapış satılan şey nasıl beğenilmez.
Gidip kapış kapış alan insanlara sordunuz mu?

Ganador
29-12-07, 12:33
Adam kendi gorusunu yazmis diyemeyiz cunku sevilmedi gibi bir cogul bir anlatim yapmis.Tarkanin halk arasinda cok kredisi oldugu ise dogru bir tespit.Bence cok satiliyor lafini yani yarin album satis rekoru kirarsa ben demistim cok satilacagini demek icin soylemis,gerisi kendi kisisel gorusleridir,isin asli su ki 10 tane sarki var herkez baska bir sarkiya hit diyor buda albumun cok renkli oldugunu gosterir.Muzik elestirmenleride dun birisi yazmisti pare pare ve vay anam vay cok guzel,bu adam istanbul agliyor ve bam teli cok guzel demis yani album herkeze hitap ediyor herkez 2-3 sarkiya hit diyor bence bu da basarili bir album oldugunu gosterir

karma_elcin
29-12-07, 13:07
tırt bir yazı..pehh..

kartales26
29-12-07, 13:15
adama bak ya dilli düdük hop hop ve çat kapıya vasat diyor bence bu müzik yazarları müzikten anlamıyorlar yada ilgi çeksin haberleri diye tarkan'ı kötülüyorlar.Özellikle hop hop şarkısına vasat demesi çok şaşırtıcı müziği müzik geçişleri ve sözleri çok iyi hatta mükemmel ve bu şarkıyı tarkan'dan başka kimse söyleyemez.Basındaki bu karalamalar her tarkan kaseti çıktığı zaman başlar zaten ama her zaman tarkan çıktığı yılın en iyi şarkısını en iyi albümünü yapar.Söz konusu tarkan olunca bu basında bir şeyler oluyor.Bu çıkan METAMORFOZ albümünü inanın kötü sesli mustafa sandal yada serdar ortaç çıkarsaydı basın mükemmel albüm olmuş yılın albümü diye bahsederlerdi

gence
29-12-07, 13:20
Dilli Düdüğe vasat demiş ya.Benim favorilerimden biri.Dedikodu ve Dilli Düdük damgasını vurcak gibi geliyo

arjen22-tarkan
29-12-07, 13:26
Herkesin Görüşü Farklıdır Kendisi de diyor en başta sewmedim kuzu kuzu yu ama şunda eminim ki albümün başarısı iyi olacak !!! Çıkmadan En Çok Satanlar Listesinde 3. sıradaydı ... tarkan başarılı olacak !!

**MegaStarkan**
29-12-07, 13:30
Hop hop'u bile anlamamis.
Ne hayir gelir ki bu adamdan?

Nzl
29-12-07, 13:38
onur baştürk bir müzik eleştirmeni değil benim bildiğim daha çok magazinsel yazılar yazıyor

albüm çıkalı 3 gün oluyor ama albümün irdelenmeyen tek bir satırı bile kalmadı, ilginç.

albümün kapış kapış satıldığını söylemiş dün aynı şeyi show haberdede söylediler çok hoş bir haber hazırlamışlar. metomorfozun tarkanın kariyerindeki en iyi çıkışı olabileceğini söylemişlerdi. Eğer albüm sahiden iyi bir satış grafiği yakalarsa bu asılsız eleştirilerin hepsi anlamsız kalacak

omermountain
29-12-07, 13:43
inanmıyorum dinlettiğim herkes albüme bayılıyo ama bu basın albümü yerin dibine sokmaya çalışıyo onlar tek bir sözüm var hop hop bol keseden atıp tutma vıdı vıdı yapıp adamın adabını bozma

HND
29-12-07, 14:03
tuhaf olan sen ve yazıların.

devilscream
29-12-07, 14:28
"hop hop"a neresi politik diyor yaa:9:
ayrıca beğenilmemekten bahsederken albüm kapış kapış gidiyor diyor
beğenilmeyen bir şeyi neden alsın ki insanlar
zaten bu iki cümlesinden sonra diğerlerini dikkate bile almıyorum
bu kadar saçma yorumlar yapan birisinin diğer yorumları nasıl ciddiye alınabilir ki

megasterkan
29-12-07, 14:29
albüm süper ben ce fazla tartışıp birbirimizi yıpratacağımıza albümün tadını çıkaralımm tamma millet

Ozz
29-12-07, 14:56
Arkadaşlar, yazarların dediklerini takmaya gerek yok...
1. herkes kendi fikrini sölüyor.
2. Bu eleştirmenler tarkan ın kasetini deli gibi beklediler. Eleştricek bişi bulmak için. Ve o niyetle bakan herkes bişi bulur. Yoksa bu zavallı yazar olarak geçinen "bir kısım medya" ne yazacaklar ki. Markette ya da otobüste karşılaştıkları insan profillerinden başka.
3. Her şey için erken ama adam gibi yazarlar hariç bunu anlayan yok.
4. Ben klibi görmek istiyorummmm

tarcanist
29-12-07, 16:04
sen gerçektewnde tarkancımısın yoksa maskeli tarkancılardanmısın

**MegaStarkan**
29-12-07, 16:09
Kime sorunu yöneltiyorsun? Alinti mesajlari yapsan iyi olur.
Yanlis anlasilmalar olmasin ;)

*SEM*
29-12-07, 16:31
Tarkan'a karşı zaten önyargısı olan bir şahsın Müzik otoritelerinin kesinlikle katılmayacağı bir yazısı bence .... Zira Tarkan'ın İlk gençlik yıllarınıda kapsayan bir müzik geçmişi ve yaptığı işlerde herkes tarafından bilinen bir iş ciddiyeti var... Albümün kapış kapış satılmasındanda yaptığı işin kalitesi ve güzelliği ortadadır ...

popstareyup
29-12-07, 16:35
ben suna katılıyorum tum sarkıların sözlerini kendisi yazmasaydı keske...yıllarca bekledim durdum tekrar sezen aksu lu şarkılarını..açıkcası müziği son albumune uyacak şekilde yapılabilirdi..bu uymadı da eklemedik sözleri beni tatmin etmedi..

Ozz
29-12-07, 17:56

benim mesajın tam altına yazmışsın üzerime alınmam gerekiyor mu?

Mega Fanat
29-12-07, 18:59
Bu yeni albüm de şu an kapış kapış satılmasına rağmen görünen o ki [B]yine pek sevilmedi.
Nasil yani?!Simdi az satilsaydi ozaman mi sevilicekti,yani cok satiliyorsa sevilmiyor demek:18: :18: :18: Yaa...ne soylediklerini bile bilmiyorlar.Konusma bilmiyorlar ki...

Yeni albumde mesela,baskasi soylese hayatta dinlemeyeceginiz vasat sarkilar var

DEDIKODU,DEDIKODU!KISKANIYORLAR!!!

maydonozz
29-12-07, 23:38
:18: :18: onur baştürk senin neyine albüm yorumlamak sen dedikodu yazan birisin magazin bile değil sen git dedikodu yaz :20:bırak albümü müzik eleştirmenleri yorumlazsın saol haber için.