PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ahmet Hakan: Politik Tarkan

Nzl
27-12-07, 11:52
POLİTİK TARKAN

TARKAN’ın yeni albümünde yer alan "Hop" adlı şarkısı, politik mesajlar taşıyormuş.

Şöyle dedim:

"Ulan yoksa bizim Tarkan, Fazıl Say’a mı özendi? Hani Fazıl hakkında 218 köşe yazısı yazıldı ya... Acaba Tarkan, bu duruma sulanıp, ’Mahalle baskısı aldı yürüdü / Çekip gideceğim buralardan’ türünden bir şarkı mı patlattı?"

Hemen açıp "Hop"un sözlerini okudum...

Bir de ne göreyim:

Ben "Malezya... Malezya... Örnek olamazsın bize!" şeklinde güncel politik göndermeler falan ararken...

Sade suya tirit, akmaz kokmaz, kimseye bulaşmaz, tutum almaz, hedefi belirsiz bir şarkıyla karşılaşmayayım mı?

Hani eskiden "Ateş Böcekleri" adlı komedi ikilisinin, "zamlar" ile "kazık" arasında paralellik kurarak yaptıkları taşlamalar vardı ya...

Onun bile gerisinde...

Neredeyse 1950’lerin kısacık boyuyla ünlü İstanbul Valisi Fahrettin Kerim Gökay için geliştirilen "Mini mini valimiz / Ne olacak halimiz" şeklindeki o çocuksu politik hicvin bile yanına yaklaşamıyor.

Tarkan’ın "Hop" şarkısının sözleri şöyle başlıyor:

"Hep aynı hikaye / Aynı tas aynı hamam, nafile / Aynı sonu meçhul vaatler / Al birini vur ötekine"

Ve bu minval üzere devam ediyor.

Hay ben sana ne diyeyim Tarkan...

En iyisi Nazan Öncel adlı ağzı biraz bozuk şarkıcımızın sonu "politikana" diye biten şarkısını anımsatmakla yetineyim...

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/7926313.asp?yazarid=131&gid=61&sz=44143

eskalen
27-12-07, 12:06
Nazan öncel'in yaptığı çoğu şarkılkar doğaçlama......Tarkan'ın bu albümde sözler konusunda doğaçlama ve deyimsel sözler kullanmış,bu yönden benzetilmiş olabilir.....Rap esintisi sözler var zaten albümde.....Teşekkürler haber için......

karma_elcin
27-12-07, 12:13
Bu güne kadar Ahmet Hakan'ın hangi görüşleri benimsediğini anlayamadım bir de son 1-2 seneden beri herkesi eleştiriyor.bilmediği konularda bile yorum yapıyor..bu yüzden Ahmet Hakan'ın görüşlerini pek dikkate almıyorum.Tarkan yine biraz sorguluyor başkaları gibi el etek öpmüyor,şimdiki pop şarkıcıları eller havaya yapmaktan başka bir şey yapmıyorlar.. Tarkan'a laf söylemesek olmaz anlayışında oldukları için bu gibi gereksiz yorumlar cıkıyor..

belfü
27-12-07, 12:45
Ahmet hakan kim müzik eleştirmenimiki tarkanın şarkısını böyle eleştirebiliyo önemli olan halkın sevmesi dinlemesi ben çok sevdim dinledikçede daha çok hoşuma gidiyo elline sağlık tarkancığım:20:

gokhantevetoglu
27-12-07, 13:46
elestırsınler elestırsınler sonradan yıne tarkan haklı cıkacak...