PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan'ın dedesi teşkilatçıydı

arjen22-tarkan
17-07-07, 14:13
Arkadaşlar 2 Gün Önce Sabah Gazetesi'nin MİT Yazı Dizisinde Gözüme Bi şey çarptı ... Tarkan ile ilgili Ve Bunu Siteye atmayı unuttum .... Tarkan'ın Dedesi ile ilgili Tarkanın Dedesi İstihbaratçıymış Sizlerle Paylaşmak İstedim ...Tarkan'ın İsmi Meşhur Çizgi Romanı Tarkan dan Geliyormuş :18: :28:

Türk istihbarat örgütleri için faaliyetlerde bulunmuş en ünlü Türk şüphesiz Mustafa Kemal'di. 15 Ekim 1911'de Tanin Gazetesi muharriri Mustafa Şerif sahte kimliğiyle Mısır üzerinden Trablusgarp'a geçen Mustafa Kemal, burada casusluk faaliyetlerinde bulunmuştu. Resmi kayıtlara göre Teşkilatı Mahsusa için çalışanlar arasında Enver Paşa, Lawrence'ın verdiği 2 milyon sterlinlik rüşveti reddeden Enver Paşa'nın amcası Halil Paşa (Mason Kaya Paşakay'ın dedesi), Eşref Sencer Kuşçubaşı, Mehmet Akif Ersoy, Said-i Nursi ile Dr. Nazım ve Mithat Şükrü Bleda gibi ünlü masonlar vardı. Teşkilat için çalışan bir başka ilginç isim de ünlü popçu Tarkan'ın büyük dedesinin kardeşi Ali Dursun Kaptan idi. Ali Dursun Bey, Kafkas-Doğu cephesindeki faaliyetlerinin bir kısmını oğlu ünlü Turancılardan Dr. Fethi Tevetoğlu'na anlatmıştı. Popstar'a, meşhur çizgi roman kahramanı Tarkan'dan esinlenerek "Tarkan" adını veren de Ali Dursun Bey'in oğlu Fethi Tevetoğlu (Tarkan'ın büyük amcası) idi.

http://arsiv.sabah.com.tr/2007/07/15/haber,2B6097CCBC6C4026AF2F3B019CA169B0.html

:18: Abi 1 gunde tarkanszi haber ciksin ya, 1 gun.. sadece 1 gun :18:

devilscream
17-07-07, 15:04
:18: Abi 1 gunde tarkanszi haber ciksin ya, 1 gun.. sadece 1 gun :18:
mümkün değil:18: :28:

ozgee
17-07-07, 15:08
tesekkürler ben biliyodum bunu bi dergide okudum sanırım tempoda

Inge
17-07-07, 15:17
Ben duydum ki Tarkanín annesi "Tarkan" cizgi kahramana hayranmis...bunu okudum.
Ama neyse güzel bir hikaye.
Sizce Tarkanín büÿük amcasi Fetih, kötü bir insan miydi?
Yani politikalik biraz ekstrem sag, deme...? Irkci miydi, yani "Türkler bütün dünyadaki insanlardan en iyi insan" falan mi konustu?
yeya yanlis mi anladim? Bunu katiliyor musunuz?

Inge

fantin
17-07-07, 18:41
Ben duydum ki Tarkanín annesi "Tarkan" cizgi kahramana hayranmis...bunu okudum.
Ama neyse güzel bir hikaye.
Sizce Tarkanín büÿük amcasi Fetih, kötü bir insan miydi?
Yani politikalik biraz ekstrem sag, deme...? Irkci miydi, yani "Türkler bütün dünyadaki insanlardan en iyi insan" falan mi konustu?
yeya yanlis mi anladim? Bunu katiliyor musunuz?

Inge

Milliyetçi olabilir ama bu ırkçı demek değil zannedersem çünkü Türkiyede milliyetçilik diğer ülkelerden biraz farklı. Yani yok edip yakıp yıkmak pek görülmez.:20:

Inge
17-07-07, 20:44
Farkli mi? Ne demek? aslinda Türkiye de herkes irkci olabilir cünku bunu 'normal milliyetcilik' mi?

'Turkler her irktan daha iyi' demek IRKCILIK. Baska bir sey yok. Belki bunu guvenler cok Türkiye 'de, ama yine de irkcilik. Her ulke irkci bir milliyetcilik kullanabilir ama bence her vatan bununa karsi cok elestirel olmali. Amerika 'da böyleydi (1960), Güney Afrika da böyleydi. Degisebilir bunu ama. Kim degisebilir? Vatanlar.

Benim babam da irkci o yüzden nefret ediyorum bundan. Sadece Hollandali, beyaz bir erkekle evlen falan dedi, yoksa irkcimiz pis olur. (Türkler beyaz degil Hollandada, "siyah" diyorlar Türklere)

Okudum ki 1944 yilinda, Fethi Tevetoglu ve diger "Turancilar" irkcilik icin hapis cesasi aldilar. Yillar sonra ama politika durumu degismis, ve onun düsunceleri "irkci" degilmis, artik "milliyetci" oldu.

Politika tartistirmak burada kolay degil, kimse de incitmek istemem. Türkiye mukemmel bir ülke, ama kusursuz degil.
Hollanda kusursuz degil. Her ülke yanlislar, dogrular var. Hollandada irkci kisi de var. Bile politika da büyüyor. Bizim ülke "muslumanlar" icin degil, diyenler var.
Irk, milliyet, din, hep "biz ve siz" karsitliklar yapiyor. Bence her Hollandadaki yasayan ayni. Irk, milliyet, din, fark etmemeli. Türkler, Faslar, herkes Hollandada yasabiliyor bence, hos geldiniz diyorum. Türkler benim arkadaslarim, ve Hollanda, onlarin ulke de.
"Hollanda Hollandalilarindir" diyenlerden nefret ediyorum.

Türkiye'de cok defa "Turkiye Turklerindir" okuyorum ama. Irkcilik mirkcilik, milliyetcilik...fark etmiyor bence. Zitlik karsilik büyütüyor bence, guzel kelimeler degil. Asla kullanmayacagim.

Yanlis bir sey yazsam özur dilerim, cünku belki yanlis sozleri kullandim, Türkcem o kadar iyi degil. Ve politika her zaman hassas bir sey. Yine de irkcilik karsi bir sey demek istedim. Her dunyadaki túrlu insan ayni digeri var.

sevgiler,

Inge

karma_elcin
15-03-08, 15:36
eee işte boyle muhterem bi insanın torunu Tarkan ...;)