PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Naim Dilmener'den Tarkan Üzerine Uzunca Bir Yazı

tarkanplus
17-09-06, 10:42
Ateşini yolla bize

İngilizce albümü Come Closer'la istediği başarıyı gösteremeyen Tarkan'ı kurtaracak olan, Sezen Aksu ve Nazan Öncel'in de desteğini alarak yeni bir Türkçe albüm yapmak

Tarkan'ın 'ölü doğmuş' projesi 'Come Closer', 90'ların ultra-mega star'ına çok şey kaybettirdi. Dışardakilerden çok bizim için yapılmış bir albüm gibi duruyordu 'Come Closer'. Bizim için ama İngilizce! Elbette böylesi de olurdu, neden olmasın? Başta İtalya olmak üzere epeyce ülkede denenmiş bir formüldü bu ve şarkı ile şarkıcılar, şansları yaver giderse ülke sınırlarını da aşabiliyor, uluslararası bir ünü yakalayabiliyordu. İtalya'dan Spagna, Gazebo ve Alexia başta olmak üzere epeyce 'mahalli' isim bunu başarmıştı sözgelimi. Almanya, İsveç ve Fransa dahil başka ülkelerden de başka isimler. Ama Tarkan'ın durumu biraz daha farklıydı. Berbat bir İngilizce albüm ile Avrupa'yı fethedeceği vehmine kapılmış Yunanlı Anna Vissi'den bile daha farklı. Fark şundandı: Tarkan, 1999 ve 2000 yıllarında zaten dünya çapında bir şöhret elde etmişti; hem de bizim burada bağrımıza bastığımız şarkıların, buradaki halleriyle. Yani Türkçe olarak. Türkçe söylenmiş 'Şıkıdım (Hepsi Senin mi?)', 'Şımarık' ve 'Bu Gece (Kır Zincirlerini)' önce Avrupa'yı, ardından da (İngiltere ve Amerika hariç) bütün dünyayı kasıp kavurmuş, hatırı sayılır miktarlarda satmış, (Fransa, Hollanda ve Belçika başta olmak üzere) 'ana liste'lerin tepesine kurulmuştu. '1 Numara' olmuştu yani. O tarihe kadar, herhangi bir ülkede, tek bir '1 Numara'ya oturmuş şarkımız yokken, Tarkan ayaklanmış ve kısa bir süre zarfında bunu başarmıştı. Büyük, (önümüzdeki beş-on yıl içinde tekrarlanması da mümkün gözükmeyen) çok büyük bir başarıydı bu! Tarkan, bunun sonrasında da, başta Rusya, Kuzey Afrika ve Güney Amerika olmak üzere epeyce yerde çok bilinir-tanınır-sevilir bir isim haline geldi. Yani 'Come Closer' gibi 'İngilizce bir proje', hem yurtiçi, hem de yurtdışı için tehlikeli ve belalı bir projeydi. Her şey bir yana, bir önceki turunuzu sıfırlama anlamına geliyordu. Hem 'dil' hem de 'sound' açısından. 'World music'e kollarını açmış, oryantal temaları genellikle bilmediği, anlamadığı bir dil ile seslendirildiğinde ilginç bulmuş, muhtemelen bu çok uzaklardan geliyor gibi görünen ses ve sözcükleri de böylesi bir sound'un ana unsuru gibi kabul etmiş 'dış dünya'dan, şimdi de her bir sözcüğünü anlayacağı bu 'yabancı' şarkıları bağrına basması isteniyordu. Olmadı elbette. Bizim burada bile olmamışken Fransa, Almanya ya da benzeri bir ülkede 'olamamış' olmasını da kimse yadırgamadı. Herkesin düşündüğü de (genellikle) şuydu: "Tarkan, 'Come Closer' faciasını unutmalı-unutturmalı, önündeki 'maç'a bakmalıydı...". Yani, Türkçe söylenmiş yeni şarkılara.

Renklerden kırmızı
Yeni gelişmeye rağmen, herkesin ortak fikri hâlâ da bu. Tarkan, vakit kaybetmeden yeni bir Türkçe albüm çalışmasına başlamalı, Tarkan'ı Tarkan yapan unsurların başında gelen Sezen Aksu ve Nazan Öncel'in de desteğini alarak 'Come Closer'ı artık gömmeli! Ancak bu İngilizce albümden ikinci bir single ('Start The Fire') yayınlanmış olması da epeyce ilginç ve önemli bir gelişme. Mousse T.'nin değil ama Bugati'nin remix'lerinde bir 'Smooth Criminal' kopyası haline getirilmiş bu şarkı, belli ki Universal (ve alt firması Urban) tarafından, albümün 'olabilecek en Batılı' şarkısı olarak kabul edilmiş ve (son kozu kullanmak kabilinden) ferah bir yere çıkılmak istenmiş. Üstelik bu yapılan, kerhen de yapılmış gibi gözükmüyor. Her şey normal ve tam da yapılması gerektiği gibi. Bu ikinci single için ayrılan bütçenin derli topluluğu, şarkının yeni mix'leri için Mousse T. gibi bir DJ'e başvurulmasından da belli. Avrupa'nın saygın DJ'lerinden biri olan Mousse T.'nin Tarkan'ın şarkısına biçtiği yeni kılık belki bu ölü doğmuş albümü, "Yürü ya 'Come Closer'ım!" noktasına çekemeyecek ama, hem DJ'imizin isminin hem de Tarkan'ın eski başarısının hatırına Avrupa'nın büyük kulüplerinde birkaç tur atacak ve 'başarısızlığın şu karanlık nesnesi' olma durumunu, 'remix ve DJ'lerin ince çekiciliği' noktasına evirecek. Bugati'nin, türlü kayıt ve mix teknikleri ile, 'ergenlik çağına kilitlenip kalmış Tarkan taklidi bir ses' yaratmaya özen gösterdiği remix'leri değil ama, Mousse T.'nin remix'leri bunu yapabilir. Hatta yapmaya başladı bile. Bizde henüz piyasaya verilmiş olan bu single, Avrupa'da Ağustos ortalarında gün yüzü gördü. Ondan birkaç hafta evvel de promo mix'ler dört bir yanı sarmış ve Avrupa, başka şarkıların yanında, 'Start The Fire' ile de salınmaya başlamıştı. Tek single'da kalması garanti gibi görünen 'Come Closer' faciası, 'Start The Fire'ın yayınlanmasıyla birlikte, bir parça olsun katlanılır bir hale de geldi. Hiç olmazsa, star'ımızın prestiji o kadar da yerlerde sürünüyor gibi gözükmeyecek artık. Ama bu gelişmeyi Tarkan'ın yanlış algılamaması, abartmaması da gerekir. Dünyanın bütün DJ'leri birleşip emek verse bile, 'Come Closer'ı hiçbir kuvvet listelerin orta yerine şutlayamaz; bu mümkün değil. Ama bu ikinci single sayesinde, hiç olmazsa Tarkan'ın başı o kadar da eğik olmayacak artık. Yeni bir 'Dudu', yeni bir 'Gülümse Kaderine' de, işin geri kalanını halleder ve Tarkan yeniden (herkesten fazla hak ettiği) 'tepe'ye bir kere daha kurulur. Orada da daha çok kalır; iş ki, 'başka bir dil'e yeniden heves etmesin. Bu 'globalleşme' çağında, kendi diline tutunmayı gericilik, tutuculuk, gelişmeye-değişmeye direnme olarak da algılamamalı kıymetli star'ımız. Göklere çıkarılmış olduğunuz bir dilde şarkı söylemek, binlerce 'İngilizceci' adamdan biri olmaya her zaman yeğ tutulmalı.

Bulursanız kaçırmayın
'Şımarık', 'Şıkıdım' ve 'Bu Gece' single'larının (maxi single'lar dahil) muhtelif baskıları
Rusya baskısı onlarca 'best of' albümünden bir ya da ikisi
'Start The Fire'ın, Bugati'nin mix'lerinden oluşan (ve 'ona çok yakışan') kırmızı renkteki maxi single'ı
'Start The Fire'ın, Mousse T.'nin (bir kısmı CD single üzerinde bulunmayan) remix'lerinden oluşan maxi single'ı
Mustafa Sandal ve Sertab Erener'in 'mini' (3 inçlik) CD single'ları
Mustafa Sandal'ın 'İsyankâr' 45'liği
Yaşar'ın 'Masal'ının maxi single'ı
Metin Arolat'ın 'Elveda'sının CD single'ı
Sezen Aksu'nun 'Hadi Bakalım'ının 45'liği, 'Sude'sinin maxi single'ları
Ajda Pekkan'ın bütün 'ecnebi' 45'likleri

http://www.radikal.com.tr/ek_haber.php?ek=r2&haberno=6251

vincent
17-09-06, 11:17
öncelikle saol kardeşş ...
bu da bi görüş saygı duymak lazım... ki bu adamada tarkan seven birisi ...daha ii en iyisi olsun istiyor....

nesli
17-09-06, 12:02
aaa albümm berbatmışş.Bence çok kaliteli bi albüm yaptı Tarkan sadece albümün tanıtımı konusunda biras başırısızlık yaşadı fakat öyle bi albüme barbat demesi çok yanlışşşşşşşşş:13: :13: :13:

arjen22-tarkan
17-09-06, 13:01
Yeni bir 'Dudu', yeni bir 'Gülümse Kaderine' de, işin geri kalanını halleder ve Tarkan yeniden (herkesten fazla hak ettiği) 'tepe'ye bir kere daha kurulur. Orada da daha çok kalır; iş ki, 'başka bir dil'e yeniden heves etmesin. Bu 'globalleşme' çağında, kendi diline tutunmayı gericilik, tutuculuk, gelişmeye-değişmeye direnme olarak da algılamamalı kıymetli star'ımız. Göklere çıkarılmış olduğunuz bir dilde şarkı söylemek, binlerce 'İngilizceci' adamdan biri olmaya her zaman yeğ tutulmalı.

ben Naim Dilmener'in bu sözüne katılıyoom ....

arjen22-tarkan
17-09-06, 13:02
öncelikle saol kardeşş ...
bu da bi görüş saygı duymak lazım... ki bu adamada tarkan seven birisi ...daha ii en iyisi olsun istiyor....

wallahaa haklısın Naim Dilmener Daha Fazlasını istediği için bi de Tarkan'ı çok sevdiği için böle konuşuyoo.... :29: bravo

HakanÇelik
18-09-06, 11:15
eğer "come closer" 1 milyon satsaydı, naim dilmener böyle konuşmazdı emin olun. yani adam satışa göre albümün güzel olup olmamasına karar veriyor...
çok yazıkkk... mesela sezen aksu'nun düğün ve cenaze albümü çok satmadı..
hatta hiç satmadı... ama albüme kötü diyebilir miyiz? asla bence çok ayrı ve çok güzel... ki come closer bence çok iyi sattı... herkes aman aman amann diye ortalıklarda dolaşmıyor mu? daha ne olsun...

ozkan1907
18-09-06, 12:05
naim dilmenerin ben neyse ta takmayalım

ozkan1907
18-09-06, 12:12
ya kim bu adam ya tanımıyom bile adamı

SEA
18-09-06, 12:59
Sanırım artık kabul etmek gerekiyor.
TARKAN kendinden beklenileni pek gerçekleştiremedi.
Hep en iyiyi o yapardı ya İngilizce Albüme kadar.
Tamam albüm o kadar da kötü değil sonuçta kaç senenin emeği var ama çok ta iyi değil 3,5 şarkı hariç.
Umarım bundan sonra MEGA STAR'ımızı daha güzel günler bekler...

HURRICANE
18-09-06, 13:50
:)Come Closer albumu asla berbat değil!Bu albümde hitt olmaya aday en az 5 parca var..boyle bir albüme berbat demek sadece aptallık olur!Beğenmeyen beğenmez ama bu albümün kötü olduğunu asla göstermez..bilmiyorum hiç dikkatinizi çektimi...ama mp3 sitelerinde en çok indirilen parçalarda hep TARKAN imzası vardı!albüm belki iyi bir satış grafiği yakalayamadı ama bu albumun başarısız oldugundan asla değildi!Dinlemiyorum beğenmedim diyen lerin bile bu albümü dinlediğinden eminim!Benim en çok şu dikkatimi çekti TARKAN ın yurt içi ve yurt dışı konserleri!Konserler hep full dü.İngilizce şarkılarını seslendirdiğinde yükselen ugultuyu gözlerımle gordum ve kulaklarımla duydum!Tarkan ın albümünün satışları elbetteki fazla olabilirdi...Tarkanın ekibinin bunda suçu azımsanamayacak kadar coktur...Tanıtım koskoca bir 0 dı!düşünsenize ülkemizde herkes albumu yerden yere vurdu!ki bu eleştiriler acımasızcaydı!önüne gelen herkes albumu dınlemeden kulaktan dolma haberlerle eleştırdı..taki konserler başlayana ve full çekene kadar!sonra farkına varıldı album kotu degıldı ve dınlenıldıkce sevılmeye başlandı....ama ulkemızde albümün ilk çıktığı dönemde yapılanhaberler malesef TARKAN ın yurt dışı satışlarında çok olumsuz etkiler yaptı!Ve malesef albüm istenilen derecede satmadı!En buyuk hata TÜRKİYEDE albümün tanıtılmamasıydı!Tanıtılsaydı ve olumsuz haberler çıkmamıs olurdu ve şimdi Tarkan tüm dünyada üst sıralardaki yerini çoktan almış olurdu!hep şunu duydum TARKAN ve ekibinden albüm Türkiyeden ziyade yurt dışı için yapıldı!bu çok talihsiz bir düşünceydi!Unutmamak gerekirki depremler merkezinde en buyuk etkiyi yapar ve sonra dalga dalga yayılır her yanı sarar!

arjen22-tarkan
18-09-06, 15:58
Sanırım artık kabul etmek gerekiyor.
TARKAN kendinden beklenileni pek gerçekleştiremedi.
Hep en iyiyi o yapardı ya İngilizce Albüme kadar.
Tamam albüm o kadar da kötü değil sonuçta kaç senenin emeği var ama çok ta iyi değil 3,5 şarkı hariç.
Umarım bundan sonra MEGA STAR'ımızı daha güzel günler bekler...

Hayır Bence Yanlış Düşünüyosun...Çünkü Tarkan bunda da en iyiyi yyaptı...Ama Türkiye de Kimse İngilizce albüme sıcak bakmadığı için bu hep böle....Tarkan iyi promosyonda yapamadı vs. TARKAN'ın Come Closer albümü süper ama işte promosyon eksikliğğiii....:6:

arjen22-tarkan
18-09-06, 16:02
:)Come Closer albumu asla berbat değil!Bu albümde hitt olmaya aday en az 5 parca var..boyle bir albüme berbat demek sadece aptallık olur!Beğenmeyen beğenmez ama bu albümün kötü olduğunu asla göstermez..bilmiyorum hiç dikkatinizi çektimi...ama mp3 sitelerinde en çok indirilen parçalarda hep TARKAN imzası vardı!albüm belki iyi bir satış grafiği yakalayamadı ama bu albumun başarısız oldugundan asla değildi!Dinlemiyorum beğenmedim diyen lerin bile bu albümü dinlediğinden eminim!Benim en çok şu dikkatimi çekti TARKAN ın yurt içi ve yurt dışı konserleri!Konserler hep full dü.İngilizce şarkılarını seslendirdiğinde yükselen ugultuyu gözlerımle gordum ve kulaklarımla duydum!Tarkan ın albümünün satışları elbetteki fazla olabilirdi...Tarkanın ekibinin bunda suçu azımsanamayacak kadar coktur...Tanıtım koskoca bir 0 dı!düşünsenize ülkemizde herkes albumu yerden yere vurdu!ki bu eleştiriler acımasızcaydı!önüne gelen herkes albumu dınlemeden kulaktan dolma haberlerle eleştırdı..taki konserler başlayana ve full çekene kadar!sonra farkına varıldı album kotu degıldı ve dınlenıldıkce sevılmeye başlandı....ama ulkemızde albümün ilk çıktığı dönemde yapılanhaberler malesef TARKAN ın yurt dışı satışlarında çok olumsuz etkiler yaptı!Ve malesef albüm istenilen derecede satmadı!En buyuk hata TÜRKİYEDE albümün tanıtılmamasıydı!Tanıtılsaydı ve olumsuz haberler çıkmamıs olurdu ve şimdi Tarkan tüm dünyada üst sıralardaki yerini çoktan almış olurdu!hep şunu duydum TARKAN ve ekibinden albüm Türkiyeden ziyade yurt dışı için yapıldı!bu çok talihsiz bir düşünceydi!Unutmamak gerekirki depremler merkezinde en buyuk etkiyi yapar ve sonra dalga dalga yayılır her yanı sarar!

:20::27: Katılıyorum ....Türkiye de kii Kötü Eleştiriler Albümün Kötü Satılmasını engelledi ...!!! :11:

'Se'çilmiş 'Ki'şi
18-09-06, 16:08
tarkanın albümü satmadı çünkü mp3 sağolsun. şımarık zamanında mp3 yoktu korsan vardı ama çok kalitesiz olduğu için o kadar da etkilemiyodu.

bence başarılı bir albüm. ve satışta onca mp3 e rağmen gayet iyi :20:

SEA
21-09-06, 14:33
Hayır Bence Yanlış Düşünüyosun...Çünkü Tarkan bunda da en iyiyi yyaptı...Ama Türkiye de Kimse İngilizce albüme sıcak bakmadığı için bu hep böle....Tarkan iyi promosyonda yapamadı vs. TARKAN'ın Come Closer albümü süper ama işte promosyon eksikliğğiii....:6:
Herkes kendi düşüncesini yazmakta özgürdür değilmi?
Sana sadece şurda katılıyorum "Come Closer albümünde promosyon eksikliğğiii var"
Ama belki de TARKAN 'da bu albümü önce Avrupa sonra Amerika için hazırladığı yani TÜRKİYE düşünülerek hazırlanmadığı için Promosyon eksikti.

Neyi tartışıyoruz ki hem biz hepimiz TARKAN'ı deli gibi seviyoruz...
Öyle değilmi ????

scorpioness
21-09-06, 19:05
Sana sadece şurda katılıyorum "Come Closer albümünde promosyon eksikliğğiii var"
Ama belki de TARKAN 'da bu albümü önce Avrupa sonra Amerika için hazırladığı yani TÜRKİYE düşünülerek hazırlanmadığı için Promosyon eksikti.

Öyle değilmi ????
bravo bravo bravo ama yurtdışında da fazla promosyon yapılmadı sanki değilmi??:21:

arjen22-tarkan
21-09-06, 21:17

Öyle değilmi ????

Sölediğinde Haklısın ... Öyle Tarkan'ı deli gibi seviyoozz ...!

Ozz
21-09-06, 23:25
ya bence zamanı var olcak olcak tarkan 3. klibinde tutturcak ki albümün kötü olduğu fikrine ben de katılmıyorum. Ben daha önce de yazdım burada bu albüm hemen anlaşılmayacak kadar iyi. Ama satın almadıkça anlamak çok zor.. sattırmak için de promosyon lazım. İşte en büyük eksiğimiz bu ki bence tarkan almanya ve avrupa turnesini bitirince yani kasım aralık gibi bu işe el atacak

HURRICANE
22-09-06, 13:53
Dün yaşadığım ilginç bir anıyı paylaşmak isterim!İstanbulda özel ve köklü bir radyoda çalışan bir arkadaşım var...çocukluk arkadaşım dün sabah onunla bir telefon konuşması yaptım,ve Tarkan ın START THE FİRE parçasını çalmasını istedim ama bana verdiği cevap aynen şuydu Bizim radyoda TARKAN ın ingilizce şarkılarının çalınması yasak!çok trajikomik bir durum değilmi?TARKAN ve medya arasında çok buyuk kopukluklar olduğunu düşünüyorum neden böyle bir cephe alındı ve bu nasıl son bulur bunun çözümü nedir?en önemli konu budur!bu buzlar nasıl eritilir?

emre
22-09-06, 16:45
evet ben naim dilmenekere katılıorum adam tarkanımızı ii eleştirmiş aslında tarkan bir tüekçe albüm yaptıgında tekrar tek başına zirveye kurulracak tarkan asla bitmedi bitmezz hatırlarsanız şıkıdım dan sonrada böle olmuştu hatta bunda çok daha beter o zamnlar tarkanı kimseler sevmiodu neymiş savaş aya canlı yayında çişim var demiş oyüzden sanki nolcak adamcagız o yüzden kafasın ı dinlemek için türkiyeyi terketti zamanla herkez onu gerçekten unuttu ama ölürüm sana yla gelip tekar türkiye de fırtınalar estiren türk müzik tarihinin satış rekorlarını kıran avrupada tanınan dünyaca ünlü olan sanatçımız kimdi sorarım size emin olun bu sefer ondanda daha iii olacak o her zaman bir numara her zaman tek dir ve size çıkacak olan TSM albümünede tam destek verelim onu yalnız bırakmayalım buda herkese kapak olu ok

emre
22-09-06, 16:51
evet ben naim dilmenekere katılıorum adam tarkanımızı ii eleştirmiş aslında tarkan bir tüekçe albüm yaptıgında tekrar tek başına zirveye kurulracak tarkan asla bitmedi bitmezz hatırlarsanız şıkıdım dan sonrada böle olmuştu hatta bunda çok daha beter o zamnlar tarkanı kimseler sevmiodu neymiş savaş aya canlı yayında çişim var demiş oyüzden sanki nolcak adamcagız o yüzden kafasın ı dinlemek için türkiyeyi terketti zamanla herkez onu gerçekten unuttu ama ölürüm sana yla gelip tekar türkiye de fırtınalar estiren türk müzik tarihinin satış rekorlarını kıran avrupada tanınan dünyaca ünlü olan sanatçımız kimdi sorarım size emin olun bu sefer ondanda daha iii olacak o her zaman bir numara her zaman tek dir ve size çıkacak olan TSM albümünede tam destek verelim onu yalnız bırakmayalım buda herkese kapak olu ok