PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan - Üşüdüm (6 yıl gecikmeyle gelecek şarkı)

nedjohnlansen
28-09-16, 16:04
6 yıl önce "adımı kalbine yaz" albümünde olması beklenen, sözleri Sezen Aksu'ya ait olan üşüdüm şarkısını Tarkan yeni albümüne koyacakmış ve bunu Harbiye konserlerinde dile getirmiş.

Üşüdüm'ü zamanında albümden çıkarınca Betül Demir bu şarkıyı seslendirmişti ve ben hep bu şarkıyı Tarkan'dan duymak istiyordum. Bana göre Kayıp'tan -ki o albümdeki tek slow sayılabilecek şarkıydı- daha güzeldi. Tarkan'ın niye bu şarkıyı çıkardığını hiç anlamamıştım. Her neyse, şarkı Betül Demir'in yorumuyla burada:

https://www.youtube.com/watch?v=KfASPhPVOK8

kaynak: http://www.gecce.com/yazarlar/haftanin-one-cikanlari/alaturka-mi-istersin-pop-mu-dedi-tarkan
ve ekşi sözlük'teki "üşüdüm" başlığında bulunan bir entry.

düzeltme: Tarkan'ın Harbiye yorumu da varmış youtube'da. o da burada:

https://www.youtube.com/watch?v=S1a6oHROnzU

twilight
29-09-16, 03:10
Ben Tarkan'ı anlayamıyorum... hayır, cidden, Tarkan'ı cidden anlamıyorum ben. Hani keşke, psikolojik bir bilgim olsa, çalsam kapısını, bir kuruş dahi ücret almadan, saatlerce konuşsam Tarkan'la... acaba şöhretten bunaldı mı? Sıkıldı mı ? ve saire..

Metamorfoz'dan bu yana Tarkan'ın okuduğu ve yaptığı iyi şarkılar 6 - 7'yi geçmiyor... belki Pare Pare, Adımı Kalbine Yaz, İşim Olmaz falan en iyiydi, Ajda'ya verdiği şarkı çok iyiydi, Bülent Ersoy'a verdiği şarkı da öyle... ama işte, hepitopu bu... 25 yıldır sanat hayatında olan bir adam, Hop De, Bir Parmak Bal, Dilli Düdük, Vay Anam Vay, Hop Hop gibi şarkılar yapmaya, Cuppa gibi, ne biliyim Öp gibi bana kalırsa 5 - 6 yaşındaki çocuklar tarafından yazılabilecek tarzda olan şarkılar okumaya başladıysa, bu adam müzikten sıkılmıştır.

Şöyle bir Youtube'a tıklayıp Tarkan'ın son 10 yıldır yaptığı şarkıların altındaki yorumlara bakın... bir de eski kült şarkıları açın... acaba diyorum bazen, ben mi yanlış ata oynuyorum? acaba Tarkan cidden hep kötüydü de, ben mi abarttım? e sonra, KARMA'daki şarkıları okuyorum, e az bile söylemişim diyorum...ya tamam Tarkan'dan bir Karma beklemem, haksızlık olur, e bari Yine Sensiz gibi bir albüm bekleyim? orada bayıla bayıla dinlediğim 6 - 7 şarkı var halen... 12 şarkılık bir albümde 6 -7 iyi şarkı çıkaramaz mı? Potansiyel mi bitti? yok, maalesef, olmuyor, olacak da görcez, kim bilir ne zaman???

Sen 6 yıl beklet, ve sonunda TSM albümü yap... tamam, TSM albümündeki okumalar da şahaneydi...
Ama, 6 yıl arada, 12 olmasa da, 10 şarkılık, 2 tane albüm yaparsın... 12 şarkılık albüme mi oynamak istiyorsun? 1 tane 12 şarkılık albüm yapılır; üstüne bir de 3 şarkılık yada 4 şarkılık bir maxi single yapılır... 92 - 98 arası da 6 yıl, 3 albüm, 98 - 2004 arasıda 6 yıl, 1 albüm 1 maxi single... arada bir sürü de single... 2004 - 2010 arası da 6 yıl, 3 albüm (her ne kadar metamorfoz vasat olsada) ama 2010 - 2016 ya bak?!?!? TSM albümü ve bir kaç albümde bulunan şarkılar dışında ha bir de son derece dandik bir single olan cuppa dışında ben bir icraat göremiyorum neden??? Üşüdüm... heh, 2. kötü pop şarkısı da bu...

Ben söylemiştim belki ama tekrarlıcam... albüm çıkacak dendiği ama ertelendiği zamanın öncesi Tarkanın kuzenine Faceten yazmıştım, Zeyno Tevetoğlu'ya... kadın bana şöyle dedi: BU SENE EVLENDİĞİ İÇİN, ÇABUK BİR ALBÜM OLDU... BEN DE BEĞENMEDİM...
yahu koskoca kuzeni!!! beğenmiyor albümü... medya, köşe yazarları, fanler... hiç biri beğenmedi son zamanlarda yapılanları...
Tarkan'ın çevresinde ''sen tanrısın, ne yaparsan harika olur'' cular sayesinde... Tarkan buralarda...
Alkışlıyoruz!!!

nedjohnlansen
29-09-16, 17:29
Dediklerinize genel olarak katılıyorum ancak "üşüdüm"ün kötü bir şarkı olduğuna katılmıyorum. 6 yıl önce Betül Demir'den dinlediğimde şarkıyı "bu şarkıyı Tarkan uçururdu" demiştim. Ama benim de bir hatam var ki Tarkan'ın şarkı yorumlayışını hala Karma'daki gibi naif, kadife sanmam. Tarkan artık şarkılarını böyle okumuyor. Sesinde mi problem var yoksa tarz mı değiştirdi bilmiyorum ama sesi hep boğuk çıkıyor. Hatta kırçıllı çıkıyor diyeceğim ama uygun bir tabir mi bilmiyorum. Söylediği şarkılar arabeske kaçıyor ne yazık ki. TSM albümünde ise tek bir şarkının girişinde sesi müthişti. O da "kadehinde zehir olsa":

https://www.youtube.com/watch?v=cEMrFwz9XDk

Bu şarkıdanın özellikle girişindeki yorumu ben ne adımı kalbine yaz'da ne de sonrasında duydum. Bu tadı arıyordum, 6 yılda sanırım sadece bu şarkıda bunu bulabildim. Gözümü kapatınca eski Tarkan'ı hayal edebiliyorum bu şarkıda. Bir de "adımı kalbine yaz" şarkısının sonlarında, arka fonda Tarkan "aaa" diye inliyor, klasiktir. onun sonlarında sesi yükseliyor, işte orasıdır benim Tarkan'ı anımsadığım yer. 6 yılda neredeyse 1 şarkı ve 3 5 saniye toplamda. TSM albümündeki sesiyle Tarkan'ın başka bir TSM çalışmasını karşılaştıralım:

https://www.youtube.com/watch?v=GeZ-gJM6s3o

Buradaki naifliği bulamıyorum ben artık. Üşüdüm'e gelince, dediğim gibi Tarkan bu ses naifliğiyle bu şarkıyı dehşet söylerdi. Ama sonradan bulduğum konser versiyonunda bile Betül Demir'i aşamayan bir performans sezdiriyor. Şarkıyı biraz daha mı yavaş söylüyorlar ne, orasını da tam çıkaramadım. Ancak arabesk tadı geliyor az da olsa. Tarkan'ın sesiyle problem varsa yapacak bir şey yok, ama bu bir şeçimse çok yanlış. Tarkan bir an önce arabesk yorumu ve tekno kokan altyapılar üzerine metalik sesli kayıtları bırakmalı bana göre.

twilight
29-09-16, 21:29
Ya, Üşüdüm, tabii ki Cuppa kadar kötü değil ama... vasat, nerde Tarkan'ın eski slowları? Kış Güneşi, Unutmamalı, Dön Bebeğim...
Sezen'in yazdığı şarkıydı, di mi o da? Sezen'le çalışmamalı zaten artık...
Lütfen Tarkan'a biriniz ulaşsın, Mete Özgencil şu ana kadar çalıştığı en kaliteli söz yazarı!