PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan, Mustafa Sandal ve Kenan Doğulu olmak

ozangüney
15-07-12, 18:06
Geçen haftanın en çok konuşulan olayı Tarkan ve Mustafa Sandal'ın verdiği konserler oldu. İki star ismin verdikleri konserlere toplamda 300 bin kişi geldi. Tarkan, Fanta için Santral İstanbul'da, Mustafa Sandal ise Beykoz Belediyesi için Beykoz Çayırı'nda aynı saatlerde konser verdi. Bu iki ismin ne özelliği var da bu kadar çok topluluğu konser alanına çekiyor? Neden yıllardır göz önünde olmalarına rağmen halkın onlara olan sevgisi bitmiyor?
Geçmişe dönersek şöyle bilgiler verebiliriz. İkisinin piyasaya çıktığı dönem, benim gazeteciliğe başladığım zamanlara denk geliyor. 1990'lı yıllar. Tarkan o yıllarda 'Kıl Oldum Abi', Sandal ise 'Onun Arabası Var' şarkısına çektiği müthiş klibiyle tam anlamıyla ortalığı yıktı. İkisinin de şarkıları neredeyse her yerde çalınmaya başladı. İki sanatçı da o festival senin bu konser benim koşturuyordu. Halk tarafından çok beğenilmelerine rağmen, onları beğenmeyen bir kesim 'Şarkıları çok basit kalıcı olamaz' diye yorum yaptı. Ancak ikisi de o günden bugüne hep kalıcı oldular. Yaptıkları müziğin, şarkı sözlerinin başarısını, son zamanlarda çıkan sanatçılar yakalayamadı bile.
Tarkan, Amerika'ya gitti uzun süre sonra Türkiye'ye geldi albüm çıkarttı, yine başarılı oldu. Mustafa Sandal 3 yıldır albüm yapmadı, dizide oynadı sinema filmi çekti şimdi 'Organik' adlı bir albüm çıkardı. Yine listelerde üst sıralarda. Tarkan artık sadece kendisine şarkı yapmıyor. Başkalarına şarkı veriyor o verdiği isimler yine üst sıralara oynuyor. Geçen yıl Ajda Pekkan'a 'Yakar Geçerim' şarkısını verdi. Ajda Pekkan o sayede tekrar ön plana çıktı. Konserden konsere koşmaya başladı. Tarkan, arkadaşı Ozan Çolakoğlu'nun albümünde 'Aşk Gitti Bizden'i okudu albüm listelerden inmiyor. Şimdi insanlar Tarkan'ın Orhan Gencebay'ın albümü için okuduğu şarkıyı bekliyor. Mustafa Sandal, geçtiğimiz yıl Gülben Ergen'e 'Şıkır Şıkır' şarkısını verdi ve Ergen müzik listelerinin üst sıralarından hiç inmedi.Yani kendileri okumasa da başkalarına verdikleri şarkılarla müzik listelerine hükmettiler. İki sanatçıda bu başarıyı, bu ilgiyi hak ediyor. Müziği iyi biliyorlar ve Türk Halkı da onları çok seviyor. 90'lar demişken bir parantez de Kenan Doğulu için açmak lazım. 'Ailenizin sanatçısı' Doğulu da bu yıl 'Bal Gibi' diye bir şarkı çıkardı. Daha albümü bile çıkmadan herkesin dilinde bu şarkı. Kenan da 1990'lı yıllarda Tarkan ve Mustafa ile birlikte çıktı ve o günden bugüne dimdik ayakta kalmayı başardı. Uzun süre albüm çıkartmasa da, müziğe ara verse de Kenan Doğulu yine herkesi peşinden koşturur. Etiler Kapkara, sonra Şaziye günlerini bilenler bilir. Her gece çıkıp o koca mekanları doldurmak herkesin harcı değil.
Sonuç olarak 'Şarkım, Bodrum ve Çeşme plajlarında çalınıyor, radyolar çok yer veriyor' diye kendini star zannedip ortalıkta dolaşan genç sanatçılarımız, biraz da önlerindeki örnekleri görsünler. Bir Kenan Doğulu, bir Tarkan veya Mustafa Sandal olmak o kadar kolay değil. İlk önce kalıcı olmaya çalışsınlar, egolarından arınsınlar. Belki o zaman 20 yıl sonra da şarkıları hit olur, konser alanlarını doldurabilirler.
Haftaya görüşmek üzere...

http://www.aksam.com.tr/tarkan,-mustafa-sandal-ve-kenan-dogulu-olmak-7201y.html

trkntrkn89
16-07-12, 02:38
Tarkan olmak kolay değil ama diğerleri çok da zor olmasa gerek,yalnız mustafa sandal hep tarkana laf atarak bu günlere geldi şimdide çırağı sinan akçıl yapıyor aynısını(;

futureboy
16-07-12, 10:08
1990'lı yıllar. Tarkan o yıllarda 'Kıl Oldum Abi', Sandal ise 'Onun Arabası Var' şarkısına çektiği müthiş klibiyle tam anlamıyla ortalığı yıktı

Kıl Oldum Abi ile Araba şarkısı arasında 4 yıl var yanlız... Kronolojik bir hata söz konusu. Araba'dan önce Tarkan 94'te A-acayipsin ile zaten ortalığı yıkmıştı.

Mustafa Sandal eğer hala dinleniyorsa bunun tek sebebi çıktığı yıllarda fazla popçu olmaması. Hala eski dinleyicisinin kaymağını yiyor bence.İddia ediyorum Musti şimdiki zamanda ortaya çıksaydı 1 albümlük ömrü vardı.

seyma_tt
16-07-12, 22:41
Kenan Doğulu ve Mustafa Sandal birbirlerine rakip olabilir fakat ikisi de Tarkan'la asla rakip olamazlar.

trkn_sry
17-07-12, 16:02
Kenan Doğulu ve Mustafa Sandal birbirlerine rakip olabilir fakat ikisi de Tarkan'la asla rakip olamazlar.

ya kenan hadi neysede mustafa sandalın sesi bile yok neyiyle rakip olacakmış saçmalık :D kenan mustafa sandala göre başarılı ama oda artık bitmş gibi hiç patlayan şarkıları yok.

ece**
17-07-12, 20:23
Tarkan'a rakip olacak bir kişi bile yok bu ülkede..ne kenan'ı ne mustafa'sı.hele hele mustafa sandal ne mutluyken dinlenir nede dertliyken..arada siyahla beyaz kadar koca bi fark var.

tarkaseksüel
18-07-12, 02:51
Kenan'ı Mustafa ya tercih ederim.

nani
20-07-12, 16:17
amaan canim birak atsin en azindan kendi reklamini yapar belki listelerde 20 numaraya yukselebilir

bounce
25-07-12, 00:10
mustafa sandal'a ayıp ediyosunuz.. musti'nin ''thriller''ı ''gölgede aynı'' albümüydü... hatta o albüm Tarkan'ın ''a acayipsin'' albümünden daha iyiydi.işte aradaki fark Tarkan sürekli üstüne koydu musti ne yazık ki gölgede aynı albümünün üzerine çıkamadı.. ama sonra çıkardığı albümlerde yine bir çok hit bulunmakta.... ben ikisini de çok seviyorum.. bence mustiyi de dinleyin. ama ön yargılı olmadan. mustiyi dinledikçe tarkan'a karşı ayıp etmiyorsunuz...

rojbin
11-08-12, 18:34
kimse tarkan gibi olamaz mustafa ve kenan da çok başarılı ama tarkan kadar değiller...

twilight
11-08-12, 18:38
Biliyor musunuz bilmem - bi ara Mustafa sandaldan nefret ederdim...TARKANa hatta ona buna sürekli laf attigi icin.
Ancak,Organik ve Demo adli albümlerini aldim...evet evet,D&Rdan orjinal...gayette güzel,ve bir cok hit sarki bulunmakta.
Kenan olmayi bilemem ama,TARKAN ve Musti olmak cok zor...bu arada Youtube'dan da dinlenme sayilirina bakabilirsiniz,
TARKANdan sonra Türkiyede en ccok dinlenen,ve yabanci insanlardan en cok yorum alan sanatcil (ERKEK olarak tabi ki)
Mustidir.

endermedya
14-12-13, 23:46
tarkanın gerçek rakibi mustidir.ayıp etmeyin adama