PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan ve gerisi…

asltrkn
03-08-11, 20:09
http://www.hizliupload.com/di-123E.jpg
Pek sevmesem de takip ediyorum müzik piyasamızdaki üretilenleri, verilen konserleri ve diğer performansları, evet açıkçası severek yapmıyorum bunu, içinde bulunduğum piyasanın değerlerini (?) takip etmek zorunda olduğum için yapıyorum. Albümleri dinliyorum, 4 bilemediniz 5 aranjörün ismi geçiyor genel olarak. Bu isimler bir dönem şöhret oluyorlar, ertesi yıl çaptan düşüyorlar. Üretilen albümlerde dünyada yapılan müziğe yakın bir algı var, ama bu sevindirici bir gerçek mi? Yani dünyadaki örnekleri gibi pop müzik üretimimiz dinamik altyapılı(nüansın yapılmadığı), elektronik renklerin cümbüşü içersinde bir algı ile örülüyor. İnsani bir çizgi taşıma amacı gütmeden, sadece belli bir dinamizmi yakalama amacı güden bir anlayışla. Yarım oktavlık besteler (kısıtlı seslerin okuyabileceği) ve Türk popun vazgeçilmezi haline gelen, şiirsellikten çok, anlam aramamak gereken tekerlemeli sözlerden oluşan şarkılar.

Riyakarlıkla herkes “ben Türk pop dinlemiyorum.” diyor, ama nerede çalsa bu şarkılar tek bir ağızdan söyleniyor. Bu yapımlar içersinde bir tek yorumcu öne çıkıyor (benim zevkime ve algıma göre), o da Tarkan. O kolay tüketim şarkılarını bile yorumladığında bana bir lezzet geçiyor, nüansları, keyifli ve kontrollü vibratosu ve çalışkanlığı… Bir albümü dinlerken şarkıcının çalışkan veya tembel olduğunu anlayacak kayıt tecrübesine geldiğimi bilerek bu cümleyi yazdım, bastığı her notanın, vurguladığı sözdeki her hecenin düşünülmüş olduğunu anlıyorum, Tarkan’ı dinlediğimde.

İşindeki ustalık sahneye çıktığında fersah fersah açılıyor, diğer rakipleriyle. (hoş başlıkta söylediğim gibi pek rakibi yok ama…) Sahne şovu, sahne dekoru, ışıklar, ses düzeni yani tüm ayrıntılar, dünyadaki pop müzik star larıyla neredeyse bir.

Sahnesiyle ilgili tek eleştirim şu olabilir, ülkemin en değerli müzik adamlarından kurulu olan orkestrasıyla çalışmakta, buna rağmen albümlerdeki bazı renklerden feragat etmemek için “playback” desteği kullanmakta, keşke hiç kullanmasa… keşke bir makinanın kliğine, senkornuna hiç bağlılık yaşamak zorunda olmadan farklı bir anlatımla bu ustaların ellerine ve nefeslerine kendini emanet edip, daha özgür bir sahne ile karşımızda olsa. Hoş bu tutum da dünyadaki muadilleri olan pop starlarının baş vurduğu bir destek.

Tarkan’ın kapasitesinde yeni isimlerin müzik piyasamızda yer almaları şart, bu anlamda müzik yarışmalarından bir umut beklemek yersiz. Çünkü yarışmalarda kazanılan hızlı şöhretin kalıcı olduğu birtek şarkıcı bile kalmadı. Yeni yetişecek olan yorumcu ve yorumcu adaylarının şansızlığı, yapımcıların “noname” kişilere el verme isteğinin olmayışı. İsim şarkıcılara yüz binlerce dolar yatıran bu yapımcılar (eski deyişle plakçılar) nedense genç yetenekleri süründürüyorlar, ne albümün hazırlanışında, ne de daha sonraki aşamalarda (klip çekimi, müzik kanallarında gösterim ücretleri, albüm basımı, kapak fotoğraf çekimi vb) gençlere el vermiyorlar. TV ekranlarında boy gösteren ve hesapta “yol göstericilik” yapan bu yapımcılar nedense telefonlarına bile bakmıyorlar. Bu gidişle Tarkan uluslararası anlamda tek “star” ımız olmaya devam edecek.

Yazı:ESER TAŞKIRAN

http://www.tikclick.com/2011/08/03/tarkan-ve-gerisi/

devilscream
03-08-11, 23:20
Türk müziğinin geldiği(düştüğü) nokta ancak bu kadar güzel anlatılabilir
Sadece Tarkanı övme yazısı değil,cokta güzel bir eleştiri yazısı olmuş müziğimiz için
Acıkcası anlam veremiyorum zaten sesi dahi olmayan insanlara gösterilen bu denli ilgilere
İki cümleyi alt alta koyup beste diye önümüze konulan şarkılara olan ilgiye de anlam veremiyorum
Ondan sonra "Tarkan bitti" oluyor
Türkiye'de kaliteli müzik yapabilen tek müzisyen olan Tarkan,dinleyenlerin kulaklarının kalitesizliğinden
o basit şarkılar ve şarkıcı! ların yanında "Bitti" diye gösteriliyor
Ancak ne mutlu ki bu kalitesiz kulaklara rağmen geçtiğimiz yazdan beri hem albümlerde
hem de konserlerde inanılmaz bir Tarkan ambargosu var
Son olarakta,konserlerde kullandığı playback altyapı konusunda da katılıyorum
Kesinlikle canlı orkestra olmalı herşeyiyle,maliyeti yüksek olduğunu biliyorum ancak
eminim şarkıları bir de o şekilde dinlemek ayrı bir keyif verecektir dinleyenlere

bounce
03-08-11, 23:35
Müzik piyasasının sürekli geliştirememesinin bir nedeni de aranjörlerdir.. örneğin Ozan Çolakoğlu bir senede en az 7 8 albüm kaydediyor.. nerdeyse 60'tan fazla şarkı... çok sınırlı bi sürede bu kadar şarkı kaydetmek saçma. .. Ozan Çolakoğlu çok büyük bir müzisyendir ama bu kadar çok şarkıda çalışması kendisini verimsizleştirir... Tarkan ve Nil karaibrahimgil'in şarkılarını sanki daha özenle kaydediyor... zaten piyasa da da en fazla 7 ya da 8 aranjör var... bu nedenle müzik sektörü gelişmiyor..

Playback kısmı ise yanlış anlamış.. .. Tarkan Usta Çırak şarkısı dışındaki bütün şarkıları canlı okuyor.. Canlı şahidim:))

eskalen
03-08-11, 23:47
Tarkan playback yapiyor ama yaptigi playback ses degil, sarki fontlari.. Mesela Acimayacak'ta nakaratta zurna calgisi var.. Bunu Mattew bilgisayar ortamindan yapiyordur muhakkak..Ki bence gelisen teknoloji ile bu cok da normal..Konserde zaten iyi kula sahip, sarki'daki calgilari kafasinda ayirabilen kisi bunu farkeder.. Ama Tarkan playback soylemiyor sarkilarini o kesin...

asd1234
04-08-11, 02:58
Sahnesiyle ilgili tek eleştirim şu olabilir, ülkemin en değerli müzik adamlarından kurulu olan orkestrasıyla çalışmakta, buna rağmen albümlerdeki bazı renklerden feragat etmemek için “playback” desteği kullanmakta, keşke hiç kullanmasa… keşke bir makinanın kliğine, senkornuna hiç bağlılık yaşamak zorunda olmadan farklı bir anlatımla bu ustaların ellerine ve nefeslerine kendini emanet edip, daha özgür bir sahne ile karşımızda olsa. Hoş bu tutum da dünyadaki muadilleri olan pop starlarının baş vurduğu bir destek.
http://www.tikclick.com/2011/08/03/tarkan-ve-gerisi/

en çok bu bölümüne katıldığım güzel bir yazı olmuş. bence burda kast edilen tarkan'ın playback yapması değil, ki yapmadığının ben de canlı şahidiyim, geçen sene harbiye'de gördüğümüz gibi bazı şarkıların asıl hallerini yakalayabilmek için hazır müzikler kullanması(derdimi en iyi bu şekilde anlatabildim sanırım).