PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Artık müzik dinlemiyor

secil.06
24-07-11, 11:41
Tarkan, Sezen Aksu, Nilüfer, Ajda Pekkan gibi sanatçıların Müzeyyen Senar’la düetlerinden oluşan Bir Ömre Bedel adlı albüm onun 93. doğum gününde tekrar basıldı. Bu vesileyle albüm projesinin mimarı, Senar’ın kızı Feraye ile konuştuk.

Ayşe Düzkan / aduzkan@stargazete.com

Annenizin sağlığı nasıl?

İyi. Kalbi devam ediyor. O geçmeyecek maalesef ama maşallah başka bir sağlık problemi yok.

Siz hep yanındasınız...

Tabii, tabii.

Aslında sizin de sesiniz çok güzel, sizi de sahnede görmek istiyoruz.

Bir zamanlar çalışıyordum. Ama şimdi program yapmıyorum. Dar Kapı diye bir barım vardı, orada okurdum. Şu anda müsait değilim, annemin bakımı yeterli.

Adınız annenizin çok güzel söylediği bir Muğla türküsünden geliyor. Nedir onun hikayesi?

Muğla zeybeği. Anneme bir program sonrası bir bey gelmiş, size bir türkü geçmek istiyorum demiş ve Ferahi türküsünü geçmiş. Aslı öyle. Söylene söylene Feraye haline gelmiş ve annem de ‘Kızım olursa adını Feraye koyacağım’ demiş. Zaten şu anda da Muğla’dayım. Çağırdı beni Muğla. Bodrum Muğla’nın ilçesi malum.

Bodrum’da nerede yaşıyorsunuz?

Merkezde. Yaz kış oturunca merkezde oturmak lazım. 27 sene oldu ben buraya geleli. Bodrum Özel Hastanesi de annemin bakımını üstlendi, sağolsunlar. Her ay kontrollerini yapıyorlar.

Ziyarete gelen oluyor değil mi?

Oluyor ama biz pek ziyaretçi kabul etmiyoruz. İnsanlar onu şaşırtıyor, kim olduğunu pek fark edemiyor. Tanıdıklarımız, aile dostlarımız geliyor tabii. Eksik olmuyorlar.

Müzik dinliyor mu?

Yok maalesef.

Annem mutluluğumu gördü

Bu süreçte kırgın olduğunuz kimse oldu mu?

Yok. Değmez ki kırılmaya (gülüyor).

Onlar için de kötü konuşmuyorsunuz. Daha güzel şeyler söyleyeceğiniz kimse var mı?

Tarkan, Sezen, Sibel Can, Müjdat Gezen eksik olmasınlar devamlı arar, devamlı sorarlar. En vefalı bunlar.

Müjdat Gezen zaten aile dostunuz değil mi?

Evet. Yıllarca babasıyla çalıştı annem. Biz onunla baba yadigarıyız, dün aradı daha. O da yatıyormuş, hastaymış belinden.

Annenize bütün Türkiye hayrandı ama aşk konusunda buruk olduğu söylenir.

Genelde bütün büyük sanatçıların aşk hayatları öyledir. Çünkü aşkla işi seçme durumu oluyor.

Siz mutlu oldunuz mu özel hayatınızda?

Evet, oldum. Oldum tabii. Olmadım diyemem. Mutlu oldum ama sonra bitti.

Anneniz gördü mü mutlu olduğunuzu?

Tabii...

Çocuk düşünmediniz.

Yok o sevgim yok. Onun için yapmadım. Bu dünyaya çocuk getirmek de doğru değil.

Biraz efe olmak lazım

Albüm sanırım sizin fikriniz.

Evet, Frank Sinatra’nın bir albümü vardı oradan esinlenerek önerdim.

Tarkan’la olan düet çok sevilmişti değil mi?

Çok. Zaten o simge bir şarkı oldu. Benzemez Kimse Sana. Gerçekten de öyle, kimse benzemiyor ona.

Tarkan’ı sever de anneniz değil mi?

Çok. İkisinin de birbirlerine karşı muhabbetleri büyük.

Müzikte son yıllarda neler değişti?

Maalesef Türk sanat müziği unutuldu, bir pop müzik faslı çıktı. Türk müziği olarak addetmiyorum.

Yeniden dinlenmeye başlamadı mı Türk sanat müziği?

Öyle. Facebook’ta da tanıştım, yüz yüze de tanıştım. Şu anda annemin 17-18 yaşında hayranları, fanları var. Olağanüstü bir şey bu. Canlı hiç görmemiş fakat anneme hayran olan gençler var.

Anneniz müzikte yorum açısından bir ekol.

Onun takipçileri de en büyük oldular. Bülent Ersoy, Behiye Aksoy, tabii ki Zeki Müren. Annem zaten kendisi söyler, ben şarkıyı okumuyorum, hissediyorum. Mutluktan uçtuğunuz anda bile acıklı bir şey söylüyorsanız kendinizi mutsuz hissedin. O şarkıyı hissedin, sevgiliniz sizi terk etmiş, çok sevdiğiniz biri vefat etmiş gibi girin o şarkının içine.

Gazinoların kapanması etkili oldu değil mi?

Sanatçıların istediği astronomik paraları müşterilere aksettirdi patronları. Dolayısıyla eskisi gibi ehven fiyata sanatçı dinleme olayı bitti.

Anneniz Ege’nin efe tavrını kendisine çok yakıştıran bir kadın.

E tabii. Doğru. Yakışıyordu ona.

Sizde de var aslında o tavır.

Doğru.

Öyle mi ayakta kaldınız anne kız?

Öyle olabilir, doğru tabii. Öyle olmak lazım.

Türk sanat müziğine meraklı olanlara önerebileceğiniz bir şey var mı?

Türk sanat müziğinden kopmasınlar. Mümkün olduğu kadar çok dinlesinler ve bu müziği ayakta tutsunlar.

Hangi yorumcuları önerirsiniz?

Annemle beraber beğendiğimiz bir Ayşegül Durukan vardı, ABD’ye gitti evlendi. Ayşe Taş’ı çok beğeniyoruz. Mustafa Sağyaşar’ı beğenirdim.

http://www.stargazete.com/pazar/artik-muzik-dinlemiyor-haber-369071.htm