PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan 'Larousse!'

asltrkn
05-07-11, 15:06
http://hizliupload.com/img/71586521128249707842.jpg (http://hizliupload.com/)

Megastar Tarkan'ın şarkılarının 'Deyim ve Atasözleri'nden' olduğu söylenmişti.

Dünkü haberlerimiz arasında Tarkan'ın şarkılarının sırrına yer vermiştik. Habere dönüp baktığımda itiraf ediyorumki vicdam azabı duydum. Sanki Tarkan'ın şarkı sözlerinin 'Deyim ve Atasözleri'nden' ibaret, kolay lokmalar olduğu ima edildi. Yapılan yanlıştı. Kolay mı 'Deyimler ve Atasözleri' sözlüğünü açıp, deyimleri dip dibe ekleyip, atasözlerini araya sıkıştırmak? Gerçekten zor iş. Bütün gece yorulmadım, sıkılmadım açtım bende 'Deyimler ve Atasözleri' sözlüğünü. Tek amacım Tarkan'ı anlayabilmekti. " Uzattım ayağımı yorganıma göre, Ok yaydan çıkmıştı bir kere, kuyruklu yalana inandı, dalıma basıp al elmaya taş attı, söz hiç acımayacaktı, yakalarsam muah muah." Baksanıza benim yazdığıma. Olmadı..Olmayacak da... O an kabul ettim Tarkan'ın yaptığının ne kadar zor bir iş olduğunu.

Helal Tarkan Helal...

Bu arada Tarkan'ın yeni hedefi 'Deyimler ve Atasözlerini' bitirip Meydan Larousse'a geçicekmiş....

MERT KANIK

http://elmahaber.com/tarkan-larousse-56967h.html

devilscream
05-07-11, 15:21
Bi yandan över gibi yapiyor bi yandan da inceden alay ediyor gibi geldi

twilight
05-07-11, 15:51
Güzel söylemiş te gerçekten biraz da övme yerine sövme yapmış gibisinden olmuş...Hani alttan alttan eleştireyim ayağına yatmış.

xurush'nine
05-07-11, 15:57
Siz belki farkinda degilsiniz ya da fark etmek istemiyorsunuz istemiyorsunuz Mert Kanik efendi ama Tarkan'in turkcesi bayagi bir zengindir.
Bir kere cok kitap okudugu belli oluyor.Bundan ziyade her halde dedesi(nin kardesi) Fethi Tevetoglunun kolunu da (miras olarak) kapmis, Meydan Larousse'e gecmesine gerek yok ,dedesi ansiklopedi gibi adammis. Rahmetli cok buyuk turkce ve turkculuk asigi bir kisi olarak hafizalarda kalmistir.Guzel siirler yazmis hatta bir zaman dergi redaktorlugu yapmistir.
Turkceyi ayiptir soylemesi anlamakta hic zorlanmam, ama bazen Tarkan konusmasinda ya da siirlerinde kullandigi kelimeler icin qururla lugata bas vuruyorum.

tarkan_mania
05-07-11, 16:01
Tarkan = Yetenek..
onun yaptığını varsa yapabilen buyursun çıksın..

Blg
27-07-11, 01:05
anaokulu terk bu adam :)

Blg
27-07-11, 01:14
Kesin yayınlamazlar ama dayanamadım bi yorum yazdım :)

"Meydan Larousse demek... Vay be. Of çok komiksiniz Mert Bey, epik seviyedeki nüktedanlığınızla hem Meydan Larousse'a hem Guinness World Records'a geçebilirsiniz artık.

O müthiş Türkçe bilginiz ve deneyiminizle Tarkan'ı eleştirirken, bütün gece sözlük başında sabahladığınız için yorulmuş olacaksınız ki bazı hatalar yapmışsınız, düzeltelim:

" Bütün gece yorulmadım, sıkılmadım açtım bende 'Deyimler ve Atasözleri' sözlüğünü."

Dahi anlamındaki de eki ayrı olacak.

Cümlelerinizdeki düşüklükler ve özne-yüklem bozukluklarına değinmiyorum bile. Malum yorgunluğunuz ibretlik hale gelmiş, daha fazla yormayalım sizi :)"

secil.06
27-07-11, 13:04
hem güzel sözler söylüyo hemde icden,ice eleştiriyo karasızmı kaldı ne böyle yorumlar yapılacaksa hiç gerek yok

seyma_tt
27-07-11, 20:24
Serdar Ortaç'a verin atasözleri sözlüğünü yapsın. Yine aynı Serdar Ortaç tarzı çıkar şarkılar. Bu tüm şarkıcılar da böyle. Tarkan farkı diyelim bu şarkılara ;)

İffeT.T.
28-07-11, 12:42
Bi arkadaşım daha böyle bi eleştiri yapmıştı Tarkan'a. Yaptığım açıklamayla susup kalmıştı. Çok saçma konuştuklarının farkında değiller. Atasözlerini, deyimleri şarkının içinde geçirmek, söz yazmak kolay mı? Tarkan demişti "meyve veren ağaç taşlanır." diye hakikaten öyle! Ne yapsa böyle biri çıkıp inceden inceye yada direk eleştirerek bi yerlere geleceğini falan düşünüyor heralde... Herkes yaptığı işle gündeme gelsin, böyle laf dokundurarak değil !

trkn_sry
03-08-11, 13:51
Serdar Ortaç'a verin atasözleri sözlüğünü yapsın. Yine aynı Serdar Ortaç tarzı çıkar şarkılar. Bu tüm şarkıcılar da böyle. Tarkan farkı diyelim bu şarkılara ;)

O adamın şarkıları hep aynı ya .