PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Samsun Demir raportaji ve Tarkan.

xurush'nine
08-02-11, 21:53
Twitterden al haberi..:)

Arkadaslar twitterin ilk sureli raportaj projesine konusmus Samsun bey.Ilginc seyler soylemis, hem Tarkan'la ilgili bir bolum de var o yuzden sizlerle de paylasmak istedim. Merak edenler buyrup okuya bilirler:

Hidir Gevis ile 20 dakika.

Samsun Demir raportaji.

HG: Yarım saat önce ne yapıyorsunuz, bi albüm demosu mu dinliyordunuz?

SD: Nilüfer hanımla akşam yemeğinde cuma günü çıkacak albümünden söz ediyorduk

HG: Peki guzel.... Şu an nerdesiniz?

SD: röportajım olduğunu söyleyerek erken ayrıldım ve eve geldim

HG: Yanınızda birileri var mı yalnız mısınız, evde çalan bir müzik var mı kim çalıyor?

SD: evde çalan bir müzik yok genelde müzik dinlemeye evde 01 den sonra başlarım

SD: Müziği genellikle nerden dinliyorsunuz, bilgisayardan mı, I phone’dan mı teypten mi?

SD: bilgisayardan, cd'den

HG: Tanıtımınızı yaparken “Doğan Müzigi başarıya ulaştıran isim” dedim, doğru mu dedim?

SD: bunu benim söylemem doğru olmaz sanıyorum

HG: Peki Doğan Müzik Genel müdürü olduktan sonra, şirket karlılığı ne kadar arttı? Ne kadar süre geçmesi gerekti bunun için?

SD: ilk yıldan itibaren kara geçtik ve pazar payımız % 6.86 dan , % 17.45 'e çıktı 4 yıl içinde.

HG: siz bir yönetici olarak nasıl bir strateji izlediniz, ne yaptınız ya da neyin üstüne gittiniz de sonuç başarı oldu?

SD: star ağırlıklı bir strateji izledik. en iyilerle çalıştık.genel giderleri azalttık.Yılda bir yeni proje denedik.+internet ve cep telefonu pazarlarını ayrıca yönettik.

HG: yeni proje derken?

SD: enbe , mustafa ceceli gibi yeni isim yılda bir tane ama iyi yapmaya çalıştık.bunun dışında büyük yıldızlarla yürüdük

HG: internet ve cep telefonu pazarlarında ne yaptiniz?

SD: bu pazarlar farklı özelliklere sahip tüketicisini tanırsanız onlara uygun şarkılar üretebiliyorsunuz CD alıcısından beğeni farklılıkları gösterebiliyorlar

HG: Cd alicisi ile internetten indirenler farkli begenilere sahip yani aralarinda nasil bir fark var?

SD: öncelikle yaş grubunun farklı olduğunu düşünüyorum.interneti ben korkulacak bir şey gibi algılamıyorum.tanıtım anlamında sosyal bloglar çok iş görüyor.

HG: Sizin icin en buyuk kacak internet uzerinde yasaniyor olmali, kacaktan kastim korsan indirmeler vs....??

SD: ayrıca gittikçe iyi bir pazar oluşuyor fizyyi turkcell bünyesne katıyor.

HG: Bloglara reklam veriyor musunuz veya boyle bir projeniz var mi?

SD: evet interneti daha çok kullanacağız reklam anlamında da teknolojik yeniliklerle savaşılmaz onlarla uzlaşmak önemlidir diye düşünüyorum

HG: blogcular icin harika bir haber bu...?

SD: ülkemizde müzik internetten bedava ulaşılması gerekli bir şey gibi algılanıyor ana sorun bu. Çok küçük bedeller ödeyerek ayda 2-3 tl gibi sınırsız müzik dinleyeceğimiz modeller geliştirmemiz gerekiyor

HG: Bu modeller uzerinde calisiyor musunuz peki baska sirketlerle ortakliga giderek?

SD: evet uğraşıyoruz abonelik esaslı modellere GSM operatörü ve İnternet Servis Sağlayıcılarını yönlendirmeye çalışıyoruz

HG: Cd satis gelirleri mi fazla yoksa internet ve cep telefonu uzerindeki indirmelerden elde edilen gelirler mi?

SD: cd satışları yüzde 65 diğer gelirler 35 diyebilirim ama bu DMC için

HG: CD satisi disindaki gelirlerinde yillara gore onemli bir yukselme gozlemliyor musunuz?

SD: son 3 yılda yüzde 40 artış oldu

HG: onemli bir artis CD ye talep giderek dusuyor demek ki

SD: son üç yılda o da yüzde 30 azaldı
HG: Muzik piyasasinin gelecegine yonelik ne dusunuyorsunuz CD lerin sonu kara plaklar gibi olacak

SD: CD'lerin 5 yıl içinde devrini tamamlayacağını düşünüyorum sanırım aylık 2-3 TL aboneliklerle müzik dinleyeceğiz kredi kartı ya da internet veya cep telefonu faturamıza eklenecek

HG: Geçen yıl Doğan Müzik’e en fazla para getiren albüm hangisiydi?

SD: Tarkan

HG: Yapımcısı mıydınız dağıtımcısı mı? Neden en cok tarkan satti, sizin analiziniz nedir?

SD: yapımcısıydık klasik bir pop albümü açısından özlenmişti iyi şarkılar bulduğunda rekorlara ulaşabiliyor.TV'ye çıkmıyor , gazetelere röportaj vermiyor. Farklı duruyor.

HG: Etrafta gozukmemek neden bir pop sarkicisinin degerini arttiriyor bu cok ilginc

SD:günümüzde bombardıman altında ünlüler internet, tv kanalları, yazılı basın vs. çabuk tüketiyoruz. Uzun vad eli olmak zor.Çok gözükmek yerine yeteri kadar görünmek daha değerli kılıyor.Konserleri dolup taşıyor hergün ekranda gördükleri birinin konserlerine neden gitsinler ki.Kariyer yönetimi çok önemli.

HG: bu sihirli formul yani yuzunu fazla eskitmemek Tarkan disinda bir star'da da tutar miydi?

SD: Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Sertab Erener,Candan Erçetin,Nilüfer, MFÖ, Kenan Doğulu ilk aklıma gelenler

HG: Peki bir pop stari olmanin baska formulleri var mi... Siz bu konuda isimsiz bir guru sunuz bence, maddelersek..

SD: yetenek, disiplin,mükemmelliyetçilik,çalışmak,muhakeme yeteneği, sezgi, akıl ne çok şey değil mi?

HG: evet oyle herkeste kolay kolay biraraya gelmeyecek ozellikler:)))

SD: zaten çok az kişi kalıcı olabiliyor.

HG: Ne ölçüde ve nasıl müdahale ediyorsunuz bir albüme, Tarkan albumune mudahale ettiniz mi su sarki ciksin bu girsin gibi?

SD: sorunun cevabı bizim için meslek sırrı kavramı içine girer ancak ekibin küçük bir parçası olmaktan gurur duyduğumu söyleyebilirm

HG: :)))) mesaj alindi. soz yazarlari ve bestecileri nasil buluyorsunuz onlar mi size geliyor,bildik besteciler disinda yeni isimler nasil kesfediliyor?

SD: bize ulaşırlar ya da internetten biz ulaşırız sonra 21kişilik bir focus grubumuz var içinde ev hanımı da var işci de mimar da

HG: focus grubu mu bu cok ilginc.... onlarin dusuncesi kararlariniz uzerinde yuzde kac etkili

SD: üniversiteden kalma bir alışkanlık bir tür araştırma grubu gibi onların düşüncelerine cidden önem veririm bazen çok küçük riskler almaktan hoşlanırım.

HG: Dogru taktik....Risk almadan yeni bir sey yapmak cok zor

SD: kazandığının küçük bir bölümünü risk edebilirsin :)

HG: cok merak ediyorum Bir söz yazarı, bir bestecı ne kadar para alıyor, beste başı ve söz başı?

SD: bestesini ücretsiz vererek sektöre girmek isteyen de vardır ancak bilinen besteciler 10-30 bin arasıdır

HG: peki yeni besteci ve soz yazarlarindan eser alma konusunda bir prensibiniz var mi para istemiyor diye para ver miyor musunuz?

SD: biz prensip olarak minimum da olsa bir ödeme yaparız desteklemek adına

HG: bunu duymak cok guzel

SD: eser sahiplerinin üstüne titreriz onlar işin en önemli parçasıdır

HG: Twitter da olmak iş açısından ne işinize yarıyor?

SD: farklı görüşleri twitter'da bulabiliyorum ayrıca keşifler de yapabilirim

HG: Ne gibi keşifler?

SD: söz yazarları , bestecilerle buluşabilirim

HG: umarim bu roportaj sirasinda beni de kesfettiniz, biliyorum bana rap albumu yapmami onereceksiniz:))) Şaka tabii

SD: sen iyi bir gazetecisin iyi bir sinemacı da olabilirsin.

HG: Twitter da sizinle böyle bir röporta yapılması teklifine neden evet dediniz?

SD: bir yeniliğin parçası olmaktan zevk alacağımı düşündüm ve aldım

HG: Cok tesekkur ediyorum Twitter daki bu yeniligin bir parcasi olmak istediginiz icin, cok naziksiniz

SD: ben teşekkür ederim

vaktinizi fazla almak istemiyorum izleyicilerden birinin sorusu su .... @handeucbasaran den en beğendiği 3 soz yazarını sorsam

SD: sezen aksu, nazan öncel,şehrazat,burcu tatlıses,sinan akçil,ersel serdarlı,ravi incigöz

HG: Samsun hocam oldukca guzel ve doyurucu cevaplar verdiniz.... Cok tesekkurler vaktiniz ve emeginiz icin

SD: ben teşekkür ederim iyi geceler.

Kaynak :http://hidirgevisile20dakika.blogspot.com (http://hidirgevisile20dakika.blogspot.com/2011/02/samsun-demir-roportaj.html#more)

twilight
08-02-11, 21:58
Samsun Demir kesinlikle en iyi müzik patron'larindan biri...Hem Tarkanla calismak onun icin gurur verici bir sey olsa gerek... Tabi Istanbul Plak'i da özlemiyor degiliz...:))

denizarya
08-02-11, 22:24
samsun demir tabi tarkani sever..her cikardigi albüm en cok satan albüm olunca :)

jetaime
08-02-11, 22:28
tarkan cok seviyor kesin

xurush'nine
09-02-11, 12:52
Samsun beyin "meslek sirlarini "oratya doken bir rapotaj.. "Fokus grubu" fikri hosuma gitti..

Gecen yil DMC'ye en fazla parayi Tarkan kazandirmis-kiymetini bilelim..:) :21:

TEVETOGLU
09-02-11, 19:20
Çok güzel bir röportaj olmuş.

erdem
09-02-11, 19:32
doğru söylemiş.

secil.06
09-02-11, 20:30
harika bir röportaj tebrik ederim Tarkanın Samsun demirle çalışıyor olması da ayrı bir durum tabi yakışır işini layıkıyla yapanlar dan biri