PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bayram vaazında Tarkan'a örtük fırça

özge
17-11-10, 01:58
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kurban ibadetinin yanlış anlamalara yol açmadan yerine getirilmesini istedi.

Prof. Görmez, 'kimse hayvan sevgisi dersi vermesin' diyerek de isim vermeden 'biraz daha az öldürsek' diyen Tarkan'ı eleştirmiş oldu.

Restorasyon çalışmaları tamamlanan Süleymaniye Camisi'ndeki ilk bayram namazı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından kıldırıldı.

Namazdan önce verdiği vaazda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ilk vaazında, kurban ibadetinin, Hazreti İbrahim ve oğlu İsmail'e uzanan tarihe dayanağını anlattı.

Bayramların ve ezanın bağımsızlığın simgeleri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Görmez, ezansız bir Müslüman topluluğunun düşünülemeyeceğini söyledi.

Manevi dünyamızın simge ve sembollerinin zenginliğinin önemine değinen Prof. Dr. Görmez, bunları yeni kuşaklara doğru şekilde anlatmanın gereğini vurguladı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez, bayram günlerinde en önemli şeyin coşku ve sevinç olduğunu dile getirerek, bu sevinç ve coşkunun evlerden, camilerden, sokaklara taşınması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Görmez, ayrıca, varlık sebepleri anne ve babaların, çocukların ihmal edilmemesi ve gücü olmayanlara bayram sevinci yaşatmanın, bugünlerde yapılacak en güzel davranışlar olduğunu söyledi.

Müslümanların, kurban ibadeti ile şefkatini, sevgisini ve merhametini ilan ettiğini anlatan Prof. Dr. Görmez, ''Kurban, Allah'a yakın olmak için yaptığımız bütün işlere denir. Kurban, bizi Allah'a yakınlaştırmak için var. Allah'a yakınlaşmak için yaptığımız bütün işler bizim Kurban'ımızdır'' dedi.

Prof. Dr. Görmez, konuşmasında, Kurban Bayramı'nda yapılacak nefis mücadelesinde herkesin ''Biz Allah'a ne kadar yakınız'' sorusunu kendisine sorması gerektiğini belirterek, bu yapıldığı takdirde yeryüzündeki kötülüklerin büyük bölümünün ortadan kalkacağını ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez, yaşanan sıkıntıların başlıca nedenlerinin ''insanların güç tutkusu'' ve ''sınırsız ve sorumsuz tüketim'' olduğunu kaydetti.

Kurban edilecek hayvanlara karşı merhamet, sevgi, temizlik ve çevre sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini anımsatan Prof. Dr. Görmez, ''Dünyaya başka şekillerde yansıyacak ve yanlış anlamalara yol açacak davranışlardan uzak durarak kurban ibadetini yerine getirmek gerekir. Ama hiç kimse bize buradan hayvan sevgisi, hayvan hakları dersi vermeye kalkmasın. Biz, bir karıncayı incitmenin bile mahşerde soru olacağını idrak eden bir medeniyetin çocuklarıyız'' diye konuştu.

http://www.haber50.com/bayram-vaazinda-tarkana-ortuk-firca--326120h.htm

özge
17-11-10, 02:03
Bunlar Tarkanı kulaklarıylaa dinliyor olamaz eğer dinleselerdi böyle saçmaa eleştirilerde yapmazlardı..Tarkan yüzde yüz haklıdır..Kurban bayramı değil sanki vahşet bayramı gibi herşeyin bir kuralı varır ama kimse buna uymuyorr günlerce hayvanlar eziyet çekiyor..Nedir bu hayvanların çektikleri anlamıyorum ki onları savunanlara bile taş atmayı beceriyolarlar..biraz az kesin kardeşim canlı hayvanlara daha çok ihtiyaç vardır..Tarkanın sözlerinin haklı olduğunu bal gibi biliyorlar ama desteklemek işlerinee gelmiyo çünki onların kuyruk acıları başkaa..

günışığım
17-11-10, 03:30
eskiden kurbanliklari birgun onceden suslerler onlari beslerler kina yakalardi simdi bodruma koyup ac susuz birakip kurban ediyorlar boyle vahset icinde kurban edilecekse hayvanciklara uzuluyorum Allah rizasi icin kurban kesiyoruz diyorlar Allahin rizasini nasil alacaksin ey kurbanliga zulum edenler !!! ayrica hz.ibrahime koc indi ama Allah rizasi icin kan dokmekten cok etine onem verilmiyormu daha cok et yiyelim diye buyukbas hayvanlari kesiyorlar...!!! koc - koyun dururken..her neyse bu isler ince isler...diyanet Tarkana laf atacagina once bu sabah ortalikta elinde bicak ayaginda iple kacmaya calisan danayi kovalayan zihniyetleri terbiye etsin. :11:

berkan
17-11-10, 12:43
dinimizin bi geregi bu nasıl jayvanları koruyalım dio anlamadım ben sacma buldum biraz tarkan abarttı bu hayvanları koruyalım isini bence .

Cecuq
17-11-10, 15:54
artık tarkanı tanımak zor hayvan sevgisi işini bencede abarttı artık...dini bi bayramı gelenek diye tabir ediyo...burda bu söylemini savunan kişilerde var... artık sizleride anlayamıyorum bu tarkan kusursuzmu allah aşkına....

twilight
17-11-10, 16:00
''Hayvanlari koruyalim''amaciyla alttan alttan ''kurban kesme''derse,az bile söylemisler...
Eskiden hak veriyordum ancak artik hak vermiyorum!Hayvanlari koruyalim tamam da,kurban kesme yerine para ver...Yok artik...Tarkan da abartiyor bazi seyleri...
Simdi icinizden bana milyonlarca küfür eteceksiniz ama hakliyim!

trkn_sry
17-11-10, 17:22
Çok saçma yurt dışında yaşayan müslümanlar ezansız yaşıyor bence çok boş konuşmuş + tarkan çok haklı az değil hatta hiç kesilmemmesi gerek..

TEVETOGLU
17-11-10, 18:15
Bayramınız mübarek olsun.

Cecuq
17-11-10, 21:49
trkn_sry ... saçmalama..:)

trkn_sry
18-11-10, 15:26
cecuq bu benim görüşüm sauygı duymak durumundasın ;)

e.r
18-11-10, 20:04
@trkn_sry.. önce türkçeni düzelt..sonra da saçmalama..

cafer
19-11-10, 02:46
tarkan gerçekten abartmış..

DaLy
19-11-10, 02:53
Hayvanların boğazını kesip şah damarını bulana kadar dakikalarca işkence yapan -sözde insanları- görünce Tarkan'ın dediklerine katılmamak elde değil.Tarkan tüm iyi niyetiyle bi şeyler ima etmeye çalışmış ve belki de doğru cümleyi kuramamış.Her zamanki gibi abartıldı..

MEGASTAR
21-11-10, 14:01
Tarkanin hakli olup ve haksiz yanlari var;
simdi Tarkan kurban az keselim diyorsa sacmalamis!
Ama bazen gercektende k.bayramında ınsanlarımız hayvanlara çok acımasızca davranıyor, kaçan boğayı pompali tüfekle ayağından vuranı bile gördük!
Yani o konuda haklı!

trkn_sry
22-11-10, 21:10
E.r türkçe'm gayet düzgün bu bu benim görüşüm size sadece saygı duymak düşer ama sizde ne yazikki bu nezaket yok ;)

Elif Yokgörme
23-11-10, 12:50
Tarkan hayvanları çok sevdiği için onlara karşı bu kadar hassas.bence düşünüldüğü gibi kötü bir niyetle söylememiştir.bu kadar abartılacak bir durum yok bence.

Tarkan Dudu
27-11-10, 23:09
HAYVAN KESMEKLE sevap kazanılmıyor, kurbanın anlamı dağıtılarak fakir kişilerin karnının doyurulmasıdır ve paylaşmayı aşılamasıdır, sevap kısmı budur, hayvanın kesilmesi değil. Birçok kişi hayvan keserek cennete gideceğini düşünür, kestiği etin çoğunu kendine ayırır, azını dağıtır. Bunu yapınca sevap kazanacağını düşünür. İnsanlarımız çok bilinçsizler, çok üzücü. Üstüne üstlük sürekli kesmeye çocuklarını götüren aileler var, kesme işlemini bile düzgün yapamıyorlar, hayvanlara sırf işkence. Bi kerem etrafında fakir olmayan kişilerin boş yere kurban kesmesi bile tamamen bir günah. Kurban keserek sevap kazanağını düşünen kişiler, DİNİ ve cennete girişini PARAYLA satın alabileceğini düşünen aciz insanlardır.

TARKAN ÇOK HAKLI. KEŞKE bayramlarda çok az HAYVAN KESİLSE.