PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 'Öp'teki şaşırtan esinlenme!

eskalen
27-09-10, 16:24
Sabah/Gunaydin'dan Mevlut Tezel'in bugunku yazisindan bir bolum..

'Öp'teki şaşırtan esinlenme

Ünlü haberci Cüneyt Özdemir, "Size bir şarkı dinletmek istiyorum. 'Öp'üp başınıza koyabilirsiniz..." diye Twitter'ına not düşüp dipnot.com'da Tarkan'ın 'Öp' ile Timoteij grubunun 'Glöm Mig' şarkısı arasında benzerliklerin olduğunu iddia eden bir kolaj yayınlamış... 'Öp' daha önce de Britney Spears'ın 'Womanizer' şarkısına benzetilmişti... Ancak 'Öp' ile 'Glöm Mig' arasındaki benzerlikler daha fazla... Bir kere intro benzerliği çok yoğun ama yasal olarak kullanılabilir uzunlukta gibi gözüküyor... Beni asıl şaşırtan ise her iki şarkıda da solistlerin sözlerde kullandığı tonlama, o da çok benziyor... Yanlış anlaşılmasın 'çalıntı' demiyorum ama esinlenme çok fazla... Tabii "Belki de Ozan Çolakoğlu eskiden bu şarkıyı dinledi ve farkında olmadan benzer melodiler kullandı" diyenler de var! Her neyse kararı size ve müzik otoritelerine bırakıyorum. İşte link: vimeo.com/13736547

Kaynak:Sabah.com.tr

bounce
27-09-10, 16:34
Allahtan korkun ya..
ilk 3 nota belki benziyor nakarat kısmında.. sonra başka şekilde ilerliyor şarkı..

nedjohnlansen
27-09-10, 17:30
"Belki de Ozan Çolakoğlu eskiden bu şarkıyı dinledi ve farkında olmadan benzer melodiler kullandı"

bunu ben yazmıştım foruma. şaşırdım. sanırım alıntı yapmışlar, ya da başkaları da aynı yorumu yaptı:D

o mesajım:

öp şarkısı baştan beri womanizer şarkısına benzetiliyordu. nedense hep britney spears'tan seçiliyor benzetme şarkısı. vay anam vay da britney spears'ın toxic şarkısına benzetiliyordu. evet andırabilir ama çalıntı olması imkansız ki ben adı geçen, buradaki şarkı dahil dinledim hepsini. sonuçta pop poptur. aşağı yukarı sınırları bellidir. içerisinde bu kadar benzerlik olabilir. onu geçtim nelly furtado bir türküden kopyala yapıştır kısım koyuyorsa eğer bu işi yapanlara da bu kadar kızmamak gerekir. sonuç olarak tarkan'ın şarkısının çalıntı olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. ozan çolakoğlu belki eskiden bu şarkıyı dinledi, bilinçaltına yerleşti ve az da olsa ondan esinlendi, orasını bilemem.

nelly furtado'nun şarkısı:

http://www.youtube.com/watch?v=s-bHEKRlP3s

tarkan_mania
27-09-10, 17:36
çok az bir benzerlik var ama sanmıyorum o şarkıdan esinlendiklerini...
haber için tşk..

xmenon
27-09-10, 18:44
Komediden başka bir şey değil haber diye yayınlamışlar bu gereksiz ve boş yazıyı ;)))

adını_kalbime_yazdım
27-09-10, 18:59
Vallahi şaşırdım benzerlik var arkadasım %30luk bir benzerlik var gerisi değil başta 3 notada benzerlik var birde ortada benzerlik var genele bakarsın ben yüzdeyi böyle çıkardım

twilight
27-09-10, 19:05
Onceden de dedigim gibi;
Artik bir birine benzemeyen sarki kaldi mi ki?...Sarkiyi yeni dinledim arkadaslar ve bir kac nota benziyor...Reddedemem...Ancak,sarkinin tinisina ve sanatcinin okuyusuna bakarsam Tarkan'in ki daha güzel sarki...Hem Serdar Ortac'in dedigi gibi '7 nota var,daha kac beste yapilabilir Ki?' ??

leyla
27-09-10, 19:28
bu mevzu sinirlerimi bozuyor.tarkanin sarkilarinda hatta cok kucuk bir benzerlik olmamali.tarkan bir star.yani gercekten tarkan ya da ozan colakoglu esinlesmisse cok uzuluyorum ve de diyecek bisey bulamiyorum.
eger tarkan benzer ya da kullanilmis ritmlerde sarkilar yapacaksa sonsuza kadar hic sarki yapmasin daha iyi.
ben yeni seyler tarkandan bekliyorum yeni ritmler .

serennn
28-09-10, 14:10
offf gene başladılarr ne alaka yaaa herşey dört dörtlük yaa illee bişe bulacaklar uyduracaklarr !!

TorNadO
28-09-10, 15:48
Yapmayın işte olmuyor.İşler yolunda gidiyor ve siz ne yaparsanız yapın bu millete Tarkan bitti dedirtemezdiniz yapamadınız ''Tarkan döndü.
Öyle bir döndü ki hemde,öküz altında buzağı arar hale geldiniz.

TEVETOGLU
28-09-10, 16:25
Tarkan'ın şarkıları sadece Tarkan'ın şarkılarına benzer.

aykutcan35
28-09-10, 16:42
pek bi benzerlık goremedım camur atıyolar yaa sallaaaaa :D

Bamboo
30-09-10, 13:27
adama bak yaa.. hem bu işten anlamıyo hemde haber yapıyo.. bide üstüne kararı size ve müzik otoriterlerine bıraktık diyor.. hayret bişeyler yaa.. madem anlamıyosun ne karışıyon kardeşim işiniz gücünüz yokmu gidin ülkenin milyon tane sorununa haber yapın.. sırf yazınız okusun die tarkan adını kullanamayın artık.. tarkan başınız sıkışınca kullanacağınız reyting makinesi değil bee..

Bakinka
30-09-10, 13:33
OFFFF YAAA!!! vallahi arkadaslar $imdi kardesime de dinlettim hiiiic alakasi yok bu sarkilarin dedi....bu konu kapansa artik cok iyi olur ...

HakanÇelik
30-09-10, 18:53
Şarkının tamamını dinledim, herhangi bir benzerlik göremedim.