PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sahne Dünyasının Önemli Gerçeği Tarkan !

badboyserkan
15-09-10, 18:05
Tarkan, Harbiye Açıkhava Sahnesi’ndeydi

http://img693.imageshack.us/img693/8817/tarkankonser1e128455549.jpg (http://img693.imageshack.us/i/tarkankonser1e128455549.jpg/)

Sahne dünyasındaki en önemli gerçeği bilerek konsere gittim. Azimle, hırsla, çalışarak çok başarılı olabilirsiniz; herkesi eğlendirebilir, hoşça vakit geçirtebilirsiniz. Şarkılarınız ortalığı yıkabilir, sesinizin gücü yeri göğü çınlatabilir, kıyafetleriniz 10 numara durabilir; bazen doğru adımlar peşpeşe gelip herşey güllük gülistanlık olabilir ve “başarılı” yaftası sizde hoş bir etiket olarak kalır ama yine de tek bir gerçeği değiştiremezsiniz. Sahne ışığınız varsa vardır, yoksa yoktur. Star doğmamışsanız, star olamazsınız.

Tarkan, tepeden tırnağa ışığıyla büyüyor, gözlerindeki ışık silsilesi sürekli parlayıp sanki lazer gösterisi yapıyor. Bu gerçek aslında yalın bir gerçek. Onca hırsın, azmin, çalışkanlığın, bazen iyi niyetle bazen katakulli ile oluşan başarıların çok üstünde bir gerçek. Başarısızlıklar, mutsuzluklar, dibe vuruşlar eğer o ışık varsa yerini tekrar güzel günlere muhakkak bırakıyor. Bu durum şampiyonluğu o sene kaybeden dört büyüklerin aynı heyecanla ve coşkuyla yeni bir sezona başlamaları gibi bir şey.

Haklı eleştiriler topladığı bir dönemden sonra dönüşü otokontrollü bir Tarkan yaratmış. Sahnedeki Tarkan çok iyi dansının dörtte birini ancak gösteriyor, muhteşem sesi konusunda da çok cömert değil, gırtlak nağmelerine eskisi gibi kaçmıyor. Enerjisini tüm konsere, bir önceki ve bir sonraki konserleri de düşünerek yayıyor, belki bundan sonraki her albümde bunun kadar övülmeyeceğini bile hesaplıyor olabilir. Konserden çıktığınızda doyulmamış bir Tarkan durumu yaratmak müthiş bir tecrübenin ve başarılı bir taktiğin sonucu. Hem de bu sonuç birçok bise rağmen değişmeyen bir gerçeklikse. Bu taktiğin uygulanmasında ardışık konserlerin varlığı yanında şarkılara çok güvenmenin de etkisi var. Bu özgüven dansçısız, gösterisiz, sahneyi tek başıma doldururum hatta müzisyen sayısını bile az tutabilirim düşüncesini de beraberinde getirmiş ancak işte tam da bu noktada eleştrim var kendisine. Sen Tarkan’sın. Dünya starları büyük gücünü sahne inşasından alırken niye farklı konseptler yapmıyorsun? Konserleri düzenleyen Hitt Production senin, güç sende, o zaman neden sahnelerin He-Man’i olmuyorsun, neden kaçak güreşiyorsun?

http://img812.imageshack.us/img812/7046/tarkankonser3e128455575.jpg (http://img812.imageshack.us/i/tarkankonser3e128455575.jpg/)

Eski değil eskimeyen Tarkan geri geldi şarkılarda ancak tüm ihtişamına rağmen tek dizüstü çöküş dahil hareketleri eskidi. Tamam yakışıyor ama fazlasını istemek de hakkımız. Yıldız Kenter tiyatro ahnesinde amuda kalkarken, uluslararası isimler sürekli kendilerini görsel şov anlamında yenilerken, Ajda Pekkan dahi konserlerinde fırtına gibi eserken, senin durman abes oluyor. Bu dönüşe, bu ışığa daha kompleks sahneler şart. Sevgiyle gelene hediyeler şart. Bu sevgiler miadı dolmuş “sizi çok seviyorum”larla, öpücük göndermelerle değil de müthiş sahne gösterileriyle taçlanmalı artık.

Konser, büyük hitlerle ancak gereksiz ve uzun bir ara ile devam ederken; şarkıların ritmlerine kusursuzca eşlik edip, bizi sinestezik olduğumuza ikna eden ekranlarla renkleniyordu. Sahnedeki 210 metrekare LED ekran, Demet Akalın’ın Açıkhava konserinden bile az sayıdaki müzisyenin yer aldığı ve Tarkan’dan başka kimsenin ayak basmadığı sahneyi canlandırdı, şarkıcının boş bıraktığı her kareyi doldurdu. Işık sistemi ve şarkılara özel hazırlanmış görüntülerin Türkiye’de ilk defa kullanılan programlar vasıtasıyla bir koreografiye dönüştürülmesi etkileyiciydi. Sahneye daha hakim bir Tarkan’ın yerini tutmuyordu ışıltılar; ancak oyalıyordu en azından.

Son bir noktayı da atlamayayım, genelde izleyici çok iyi eşlik etse de biste bazılarının üstüne oturdukları yastıkları sahneye atması resmen bir kendini bilmezlikti. Bu estetik ve hijyen karşıtı sevgi gösterisinin iyi mi kötü mü niyetle yapıldığını bilemem ama kimsede iyi hisler yaratmadığı kesin.

Kaynak: Gercekpop-Ali Boz

denizarya
15-09-10, 21:03
sanmiyorum ben tarkanin taktik olarak böyle birsey uygzladigini yani dansinin dörtte birini isteyerek gösterdigini yada o nagmeleri o yüzden yapmadigi...ses konusunda tarkan her konserede süper bi kere..ve dansini eskisi gibi yapmadigi dogrudur belki ama bu yüzde degildir

denizmavisi
15-09-10, 23:08
Bedeni yorulmuştur artık kaç senedir dans edip duruyor benim için sesi ve şarkıları önemli diğer detaylara takılmam o yüzden her zaman sahnelerin 1 numarası:22:

devilscream
16-09-10, 00:07
Açıkçası taktik dışında hepsine katiliyorum yazinin
Eski konserlerdeki(Çok uzak değil 2006da dahil) hareketliliği
ve danslari artık yok bu bi gerçek..ki bunu ardarda 2007den
bu yana gelen konserlerle 2007 öncesini kiyasladiğinizda farketmek güç değil
Ses konusunda da,Karma döneminde şarkılari söylerkenki güçlü baskilari
ve nağmeleri artik yok..Bu da bir gerçek ki bunuda farketmek için o döneme ait
ve bu döneme ait Kuzu Kuzu videolarini izlemek yeterli

Ganador
16-09-10, 02:34
Konserdeki orkestrada yetersiz bence..daha cok canlı enstruman kullanabilir.Tarkan dunya starı ama sahnesi daha iyi olabilir guzel bir yazı ve analiz.
sahnede hic bayan yok birde 15 tane erkek 2-3 tanede dekolteli bayan olsa kotumu olur :)

xlkmx
16-09-10, 03:06
bence cok iyi bir yazi taktik kismina da katiliyorum ama bu kötü anlamda degil bence ama ara sira böyle full performance beklemiyo degil insan böyle cilginlar gibi dans etsin nagmelerle costursun istiyo bence bunu bir stadyum konserinde yapabilir aslinda yapmalida bence tarkandan acikcasi dev bi konser bekliyorummmmmmmmmmmmmmmm

SEA
16-09-10, 13:01
Orkestranın azlığı konserleri artık yarı playback yapıyo farketmiyomusunuz ...

Dans etmemesi yada dansçıların olmaması eksiklik daha önce de yazmıştım ama malum menüsküs ameliyatından sonra artık o eski Tarkan'dan eser yok :((

Sahnenin daha şaşaalı olması konusunda haklı , tamam Tarkan sahneyi doldurmasına dolduruyo insanlar onu izlerken mest oluyolar ama şov dünyasında görselliğin gerekliliği tartışılmaz...

twilight
16-09-10, 13:20
Dans...dans...dans...ve kesinlikle görsel şölen lazım biraz daha...
dans edemiyorsa da,dansci iki kiz cagirsa yeterli...iki kizla göbek atsa olmaz mi böyle karsilikli...2001'den videolar var buna dair...tabi eskisi kadar genc degil ama...madonna 51 yasinda harika dans ediyorsa,tarkan daha 40 yok... dansi hayli hayli etmesi lazim...

Dark_blue
16-09-10, 15:09
Tarkan konserlerinde kendi ruh haline gore davraniyor bence dogaclama oluyor dans , nagmeler vs. onceden pek calisilmis gibide durmuyor , o yuzden bi konser cok durgun slow gecerken digeri daha neseli gecebiliyor.Nagme konusunda katilmiyorum , taksim konserinde ve rusya konserinde yakin gecmiste unutmamaliyi soylerken ustun performans gostermisti.Acik hava daha cok ziplamaya dans etmeye gelen seyirciler oldugu icin nagmelere ihtiyac duymuyor olabilir tarkan.Yastik vs atilmasi tam bir sacmalikti...Alki$ fazlasiyla yetecektir sevgi gosterisine.

nedjohnlansen
16-09-10, 19:48
eğer ki bir gün tarkan'la tanışırsam en çok sormak istediğim soru neden kendini frenliyorsun sahnede olur. bilmiyorum belki de olduğu ameliyat olumsuz etkiledi kendisini ama sorun bu değilse eğer tarkan bu durumda haksız konuma düşüyor gözümde. dans, sahnedeki enerji tarkan'ı tarkan yapan şeyler. daha doğrusu şeylerdi. artık pek danslarıyla anılmıyor, enerjisi hala övülüyor. en son 2008'de izledim kendisini, ondan önce de 2005'te izlemiştim. 2005'teki tarkan ise, 2008'deki başka biriydi açık konuşmak gerekirse. 2005'teki enerjik adam, müthiş sahne gitmişti yerine kötü olmayan ama tarkan da olmayan bir insan gelmişti. bunda hem imajındaki hem de şarkılarının tarzındaki değişim neden olmuş olabilir. o zaman şöyle söyleyim metamorfoz tarzındaki tarkan benim için tarkan değildir. kişiliğini hala severim ama işi bakımından tarkan tarkan değildir. hala metamorfoz etkileri var tarkan'ın üzerinde. ha öp gibi şarkılar yapacaksa hep, tamam bu tarzdan iyisi yok fakat tarkan'ın en başarılı olduğu dönem ölürüm sana, karma dönemi olduğuna göre ona en çok yakışan tarz, imaj bilmem ne ya alaturka ve seksi bir tarkandır ya da safkan pop yapan, ona uygun giyinen enerjik ve dinamik görünümlü tarkan'dır. tabi ki zevk meselesi, son halini daha çok sevenler olabilir, saygım sonsuz. ama bu gibi kişisel nedenlerimden dolayı ben tarkan'ı tanımakta zorlanıyorum hala. ne kadar översem öveyim hala durumum bu. son albümü başarılı, severek dinliyorum fakat hem az şarkılı bir albüm hem de tarkan sesine uygun olarak fazla şarkı seçmemiş diye düşünüyorum. bir bakın adımı kalbine yaz'a, şarkıda tarkan coşuyor, şarkı da coşuyor. bu şarkıyı tarkan'dan başkası söyleyebilir mi bu şekilde? evde bir deneyin bu şarkıyı hakkını vererek söylemeyi. sizi geçin, şarkıcılardan kaç tanesi bu şarkıyı hakkını vererek söyleyebilir? çok az kişi aklıma geliyor. tarkan eskiden buydu işte. kimsenin söyleyemeyeceği, farklı, sesine uygun şarkılar söylerdi. şimdi bu şarkı seçimini daralttı. biraz konuyu dağıttım ama sonuç olarak tarkan daha genç, bu yıllarını böyle geçirmesin. olgunluk dönemine bu kadar erken merhaba demesin. hala istekli olsun, istekliyse daha istekli olsun. benim ondan istediklerim bunlar.

ha son bir şey, size de soruyorum: bir gün televizyon izlerken kuzu kuzu, hüp, verme, ölürüm sana, kır zincirlerini klibi çıktığında büyülenmiş gibi ekrana çakılmıyor musunuz? size bu etkiyi yapan son 5-6 yılda bir tarkan klibi oldu mu? sorum bu kadar.

asd1234
16-09-10, 22:13
eğer ki bir gün tarkan'la tanışırsam en çok sormak istediğim soru neden kendini frenliyorsun sahnede olur. bilmiyorum belki de olduğu ameliyat olumsuz etkiledi kendisini ama sorun bu değilse eğer tarkan bu durumda haksız konuma düşüyor gözümde. dans, sahnedeki enerji tarkan'ı tarkan yapan şeyler............................................ ..... bir bakın adımı kalbine yaz'a, şarkıda tarkan coşuyor, şarkı da coşuyor. bu şarkıyı tarkan'dan başkası söyleyebilir mi bu şekilde? evde bir deneyin bu şarkıyı hakkını vererek söylemeyi. sizi geçin, şarkıcılardan kaç tanesi bu şarkıyı hakkını vererek söyleyebilir? çok az kişi aklıma geliyor. tarkan eskiden buydu işte. kimsenin söyleyemeyeceği, farklı, sesine uygun şarkılar söylerdi. şimdi bu şarkı seçimini daralttı. biraz konuyu dağıttım ama sonuç olarak tarkan daha genç, bu yıllarını böyle geçirmesin. olgunluk dönemine bu kadar erken merhaba demesin. hala istekli olsun, istekliyse daha istekli olsun. benim ondan istediklerim bunlar.
ha son bir şey, size de soruyorum: bir gün televizyon izlerken kuzu kuzu, hüp, verme, ölürüm sana, kır zincirlerini klibi çıktığında büyülenmiş gibi ekrana çakılmıyor musunuz? size bu etkiyi yapan son 5-6 yılda bir tarkan klibi oldu mu? sorum bu kadar.

Şu dediklerine aynen katılıyorum.. Tarkan'ın sahne performansının geçen senelere göre biraz düşmesinin nedeni -eğer dizinden olduğu ameliyat ya da başka bir sağlık problemi değilse- rahatlığı bence. Ben geçenlerde ablamla konuşurken "Tarkan sahnesine çok fazla özen göstermiyor artık" dedim, bana "O da özen göstermiyorsa kim gösteriyor,olur mu hiç öyle şey" dedi. Böyle düşünmemizin/zannetmemizin nedeni ise Tarkan'daki o "starlık" duruşunun,sahne ışığının ya da adına ne derseniz o şeyin varlığının Tarkan'ın en özensiz halini dahi muhteşem yapmaya yetmesi.Çünkü Tarkan'ın en hazırlıksız,en "vasat" hali bile diğer tüm şarkıcı/sanatçıların en iyi hallerine bedel. Tarkan'ın da çok çaba sarf etmesine gerek kalmıyor artık,ya da ben onun son zamanlarda böyle düşündüğünü sanıyorum. Hal böyle olunca da ne yaparsa yapsın Tarkan'ı haklı olarak çok iyi görüp destekleyen bizler oluyoruz.

Konuyu dağıtmak olacak belki ama yurt dışı meselesinde de durum böyleydi bence, kısıtlı yeteneklerini olabildiğince iyi değerlendiren insanlar dünyada yıllarca zirvede olurken, bizim bir eşi benzeri dünyada bile olmayan ve muhtemelen de olamayacak olan megastarımız Tarkan, Allah vergisi sınırsız ve muhteşem yeteneklerini kullanamayarak/kullanmayarak hata etmiştir diye düşünüyorum. İşte bu yüzden ben Tarkan'ın hayranları için değil önce kendi için daha çok tarihler yazmasını istiyorum ,kendi yeteneklerinin hakkını hep daha iyi verebilmesi için.. Ne demişti zamanında, "Her şey mümkün eğer inanırsan!" ...