PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tarkan lady gaga karsilastirmasi

denizarya
29-08-10, 03:59
Tarkan Lady Gaga karşılaştırması
Yukarıdaki beş maddeye bakarak son çıkardığı albüm satışları 500 bine ulaşan Tarkan'ı hemen analiz edelim.
1) Tarkan'ın stratejisi göz önünde olmaya değil, saklanmaya ve özletmeye odaklanmış durumda. .Şu anda göz önünde ise bunun nedeni gündemdeki albüm. Albümün başarısı için Tarkan konserler veriyor, ortalıkta görünüyor, konser öncesi radyoların yöneticileri ile bir araya geliyor. (Daha doğrusu DMC onu zorla bir araya getiriyor!)
2) Tarkan'ın tanımlanmış bir vizyonu olduğu ve bu vizyonunu sürekli paylaştığını söylemek zor. Çünkü uzun süredir konuşmuyor bile. Tarkan'ın bu anlamda bir stratejik takımı yok. Yani ekibi çok zayıf. Doğru dürüst pazarlama uzmanları ile çalışacağı yerde işi tamamen yaparak öğrenmiş, yaptığının doğru ya da yanlış olduğunu yaparak ve sonuçlarını görerek öğrenen, dolayısıyla da hata yapma olasılığı yüksek yarı profesyonellerle çalışıyor.
3) Tarkan yaptığı işlerde kaliteden ödün vermemeye çalışıyor. Örneğin son albümde Sezen Aksu'dan bile altı çalışma alıp sadece birine albümünde yer verdiğini biliyoruz. Hayranlarını yeni saç stili, giyimi, kuşamı, dekoltesi ve konuşma tarzı, jest ve mimikleri ile kışkırtması çok başarılı ancak hayranlarını dinlediğine dair pek bir belirti yok.
4) Tarkan'ın medya içeriğini birbirine bağlamayı bırakın medyaya sürekli bilgi akışı yok. İlişkileri de iyi değil. Tarkan bu ilişkileri yönetemediği için de albüm çıkış dönemleri dışında kaçmayı, göz önünde olmamayı tercih ediyor.
5) Tarkan'ın viral pazarlama kısmı tamamen saldım çayıra Mevlam kayıra modunda ilerliyor. Tabi ki internete bilinçli düşürülen, paylaştırılan bilgiler ve videolar var ama çok plansız, çok amatörce ve de interaktif değil. Dinleyip takan da yok.
6) Tarkan Pepsi sponsorluğu "uyuşturucu" olayına karışması nedeniyle Pepsi tarafından haklı olarak iptal edildi. Tarkan "uyuşturucu olayındaki süreci" de avukatlarına havale ederek büyük bir iletişim hatası yaptı. Şu anda Tarkan yoluna sponsorsuz devam ediyor. İnternet sitesi de normal klasik bir site, promosyon malzemesi satışı falan yapılmıyor. Tarkan'ın herhangi bir sosyal sorumluluk projesi yok.
Özetlersek Tarkan bu kadar hata yapmasına, çağdaş pazarlama ve markalama araçlarını kullanmamasına rağmen Allah vergisi sesi ve fiziği, karizması, albümlerinin kalitesi ile sürekliliğini sağlıyor. Ancak Lady Gaga kadar iyi pazarlama yapılsa hem albüm satışları 2 milyonu aşar hem daha fazla para kazanır, sponsorlarını çeşitlendirir, para kazandırır hem de marka olarak yaşam süresini uzatır.

http://www.bugun.com.tr/kose-yazisi/115578-lady-gaga-nin-pazarlama-sirlari-ali-atif-bir-makalesi.aspx

İZMİRLİ
29-08-10, 11:06
Tarkanın yakın ekibini beğenen özelliklede menajerini beğenen tarkan fanı yoktur herhalde, menajeri nasıl Tarkan gibi bir starla çalışıyor anlamıyorum, Tarkan bence ona 5/6 boy büyük geliyordur.Tarkanın bir çok konuda sessiz kalması , yada haber alamamak çoğu zaman bizi kızdırmıştır yazıda da bundan bahsediyor zaten, ben yazıya katılıyorum ( Fakat şöyle bir gerçek var bu albümün çıkmasıyla Tarkan online duruma geçti şükürler olsun umarım böyle devam eder)

compix
29-08-10, 11:59
Ben de bu yazanların hepsine katılmıyorum. Çünkü tarkan zaten bir pazarlama olayı için başlı başına bir marka, kendisine destek olması için hiç bir şeye gerek yok. Tüm donanım kendisinde. Kaldı ki, bir çok reklam tekliflerini de daha önceden elediğini, kabul etmediğini biliyoruz. Tarkan sadece TÜRKİYE'nin yüzü değil Dünya yüzü oldu. Hiç birşey yapmasa bile unutulması zor birisi..

Benim görüşüm böyle...

TorNadO
29-08-10, 13:14
Tarkan düştüğü yerden kalktı çok güzel haberler çıkıyor bu haberde çok haklı
Tarkan birşeyleri eksik yapıyor bu albüm satışları dahada katlanabilir.
Bu ülkede değerli insanlar var ama satış,konser vs.. Tarkan'a kafa tutabilecek başka kimse yok.

Sahne konusunda ki aynılık ise malesef devam ediyor.
İlgiyle takip ediyoruz Tarkan'ı... :)

badboyserkan
29-08-10, 14:27
Tarkan Lady Gaga karşılaştırması

http://img84.imageshack.us/img84/9697/aliatifbiranimsananvebe.jpg (http://img84.imageshack.us/i/aliatifbiranimsananvebe.jpg/)

Lady Gaga'nın pazarlama sırları

Her gün gördüğünüz üzere Lady Gaga Türkiye'de bile magazin sayfalarının gözdesi. Hapşırsa Kelebek ya da Günaydın'a haber oluyor, televizyondaki magazin programları Lady Gaga haberlerinden geçilmiyor.

Lady Gaga aslında yaptıkları "viral" olarak yayılan bir pazarlamacı. Şimdi sıkı durun. Lady Gaga YouTube izlemesi 1 milyara ulaşan ilk sanatçı. İki yılda da sattığı toplam albüm sayısı 11,5 milyon adet.

Dijital medyada da lider Lady Gaga. İndirilen toplam şarkı sayısı 2009 için 15 milyon adet. Bu sonuçlara baktığımızda diyebiliriz ki marka yöneticilerinin Lady Gaga'dan öğrenecekleri çok şey var çünkü Lady Gaga gerçekten çok başarılı bir "portre" çiziyor.

Vivaki Newcast ekibi oturmuş Lady Gaga'nın markalama öyküsünü video olayı haline getirmiş. İşte bu videodan beş adet Lady Gaga markalamasının ipucu:

Tutarlı bir öykü söyle: Bir karakter ve vizyon tanımla. Stratejik takımınız bu vizyonu çok net olarak bilsin ve desteklesin.

Hayranlarınla angaje ol onlarla konuş (degajene gelsinler!): Kışkırt, dinle, reaksiyon göster ama asla kaliteden taviz verme. Hayranlar kaliteyi takdir etsinler.

İçeriği birbirine bağla: Tüm medyada öykün tutarlı ve tek olsun. Medyadaki içerik sağlayıcılara "persona"nı takdir edecekleri ilişkileri kur. Keşfetmek ilişki memnuniyetinin en önemli kuralı. Kişiliğinizin çok yönü olmalı, ışığın döndüğü yerler parlamalı.

Balık balığın olduğu yerdedir: Bedava içerik yayılır. Nerede "bedava" içeriğin sağlanacağını iyi planla. Bunun için çalış ve bedava içeriğin bulaşıcı olduğunu unutma. Kullanıcıların seni saklamalarına, hakkında yorum yapmalarına ve paylaşmalarına olanak sağla. (Bu kuralı bilen çok ama uygulayan yok!)

İşini yeniden yarat: Uzun dönemli gelir getirecek etkinlikleri unutma. Sürekli işini yeniden yarat. Örneğin Gaga sürekli konser turunda, promosyon malzemelerinden ve reklam gelirlerinden kazanıyor. MAC rujları Lady Gaga'nın, kulaklık mikrofonları Dre tarafından tasarlanıyor ve Polaroid'in yaratıcı direktörü. Gaga'nın internet üzerinden çalıştırdığı online mağazası 24 saat bağış için çalışıyor. Gaga elektronik promosyon malzemelerinin geliri %100 Haiti'ye gidiyor ve Gaga bu bağış etkinliğini twitter'dan yayıyor.

Yukarıdaki beş maddeye bakarak son çıkardığı albüm satışları 500 bine ulaşan Tarkan'ı hemen analiz edelim.

1) Tarkan'ın stratejisi göz önünde olmaya değil, saklanmaya ve özletmeye odaklanmış durumda. .Şu anda göz önünde ise bunun nedeni gündemdeki albüm. Albümün başarısı için Tarkan konserler veriyor, ortalıkta görünüyor, konser öncesi radyoların yöneticileri ile bir araya geliyor. (Daha doğrusu DMC onu zorla bir araya getiriyor!)

2) Tarkan'ın tanımlanmış bir vizyonu olduğu ve bu vizyonunu sürekli paylaştığını söylemek zor. Çünkü uzun süredir konuşmuyor bile. Tarkan'ın bu anlamda bir stratejik takımı yok. Yani ekibi çok zayıf. Doğru dürüst pazarlama uzmanları ile çalışacağı yerde işi tamamen yaparak öğrenmiş, yaptığının doğru ya da yanlış olduğunu yaparak ve sonuçlarını görerek öğrenen, dolayısıyla da hata yapma olasılığı yüksek yarı profesyonellerle çalışıyor.

3) Tarkan yaptığı işlerde kaliteden ödün vermemeye çalışıyor. Örneğin son albümde Sezen Aksu'dan bile altı çalışma alıp sadece birine albümünde yer verdiğini biliyoruz. Hayranlarını yeni saç stili, giyimi, kuşamı, dekoltesi ve konuşma tarzı, jest ve mimikleri ile kışkırtması çok başarılı ancak hayranlarını dinlediğine dair pek bir belirti yok.

4) Tarkan'ın medya içeriğini birbirine bağlamayı bırakın medyaya sürekli bilgi akışı yok. İlişkileri de iyi değil. Tarkan bu ilişkileri yönetemediği için de albüm çıkış dönemleri dışında kaçmayı, göz önünde olmamayı tercih ediyor.

5) Tarkan'ın viral pazarlama kısmı tamamen saldım çayıra Mevlam kayıra modunda ilerliyor. Tabi ki internete bilinçli düşürülen, paylaştırılan bilgiler ve videolar var ama çok plansız, çok amatörce ve de interaktif değil. Dinleyip takan da yok.

6) Tarkan Pepsi sponsorluğu "uyuşturucu" olayına karışması nedeniyle Pepsi tarafından haklı olarak iptal edildi. Tarkan "uyuşturucu olayındaki süreci" de avukatlarına havale ederek büyük bir iletişim hatası yaptı. Şu anda Tarkan yoluna sponsorsuz devam ediyor. İnternet sitesi de normal klasik bir site, promosyon malzemesi satışı falan yapılmıyor. Tarkan'ın herhangi bir sosyal sorumluluk projesi yok.

Özetlersek Tarkan bu kadar hata yapmasına, çağdaş pazarlama ve markalama araçlarını kullanmamasına rağmen Allah vergisi sesi ve fiziği, karizması, albümlerinin kalitesi ile sürekliliğini sağlıyor. Ancak Lady Gaga kadar iyi pazarlama yapılsa hem albüm satışları 2 milyonu aşar hem daha fazla para kazanır, sponsorlarını çeşitlendirir, para kazandırır hem de marka olarak yaşam süresini uzatır.

Bugun Gazetesi /Ali Atif Bir

---------

Bende bu yaziyi bekliyordum hocamdan.Ali Atif Bir'in Bugun gazetesi kose yazisi. 2. ve 4. maddelerine katiliyorum.Bir iletisim profösörü olarak guzel noktalara deginmis.Sonucta yurt disindaki sanatcilari ornek alip Turkiyedeki sanatcilara uyarlayacak mentaliteleri Tarkan'a entegre edilse cok daha buyuk isler yapilabilir ve ortaya cikabilir.Zaten herkes soyle diyor ; Tarkan keske Amerika'da dogsaydi.

Sonuc olarak Tarkan'in pazarlama-iletisim-medya konusunda hatalari olsada Lady gaga ile bir araya getirilecek Turkiyede Tek Mega sanatci oldugunu bir kez daha yinelenmis oldu.

eskalen
29-08-10, 17:45
Dunun gelisi bugunden belliydi..Twitter'da Tarkan hakkinda makale yazdim yarina diyordu Atif Hoca :)
Lady Gaga yaptigi siradisi sovlari ve ilginc kostumleriyle genelde gazetelerde yer almiyor mu? Diger pazarlama calismalarini biz bilmiyoruz. Niye? Cunku biz Turkiye'de yasiyoruz...Ama ABD'dekiler biliyor..Ve onlarin bilmesi yetiyor zaten!! Tarkan Turkiye'de bu isi gerceklestirse de -ki cok gec malesef-Turkiye sinirlarinda kalan bir calisma olur..Cunku Turkce album ne kadar ABD, Avrupa'ya ihrac edilebilir ki? Tarkan'in bazi konularda gec kaldigini ve eksik seyler yaptigi kesinlikle ortada. Sadece Lady Gaga mi var bu isi iyi yapan..Hayir mesela son zamanlarsa Amerikali sarkici Katy Perry'de iyi cikis yakalayanlardan...

Tarkan bir marka, bir star ama kendisini pazarlamada en basindan beri eksik kaldi. Ve simdi cok da gec artik bu calismalar icin...Ki Atif Hoca'nin yazdiklari seyler hep yaziyorlar, cizilir. Az cok keza bildigimiz seyler..

Bence Tarkan artik kendi kabugunda... Bakiniz Rihanna'ya 22 yasinda 5 studyo albumu var. Ve bu kiz Dunya Turnesi yapiyor(Last Girl On Earth). Tarkan'in "Dunya turnesi" belli ulkelerle sinirli kaliyor.(Almanya, Azerbeycan, Avusturya, Belcika vs.) ABD'de dogmak ve yasamak burada yine biraz da olsa kilit unsur diye dusunuyorumm...

kartalizmaster
29-08-10, 18:21
Bizde Tarkanı Dünya Turkesi Yaparken Görmek İstiyoruz.

Amerika - Meksika - Brezilya - Arjantin - İspanya - Fransa - İngiltere - Almanya - İtalya - Rusya - Çin - Avustralya gibi, aslında süper bi turne planı oldu menajerine mi yollasak....

asmin
31-08-10, 02:54
TARKANN megastar dır türkiye de de dünyada da eşi yoktur.bunu bilir bunu sölerim :)

hilfa
31-08-10, 11:18
:13:sürekli Tarkanı birileriyle kıyaslamalarına sinir oluyorum yeter artık :13:

xurush'nine
31-08-10, 14:23
Hoca Lady Gaga (bu isimden hic hoslanmiyorum ben ona Stefany diyicem)"fenomeni"'ni derinden arastirmis ve olayi guzel analize etmis..Katliyorum onun gosterdigi puf noktalara..
Ama aslinda italyan asilli(Italya da muzik konusunda cok onemli yerlerde olan bir ulke!) ve Amerikda yasaiyp da(babasi da muzikle ugrasmis,sektorun icinde olan) muzikle ugrasan briinin cok hizli bir sekilde zirveye ulasmasindan soz ediyor..Ve kimse inkar edemez ki Amerika ekonomik gucu bi tarafa dursun, dunya muzik ve sanat industrisinde tum gelismis ulkelerden en onde gelen bir sektore malik bir ulke..
Buna ragmen Stefani son 3-5 yilda ortaya cik(artil)mis evet, basarili iyi dans eden, aktorluk yetengi olan genc bir star, - ama kalici mi degil mi heniz belli degil..Zirveyi yakalimak onemlidir tamam.Ama yildizlarin en buyuk sorunu da o zirveyi uzun sure korumaktir..Onu bu anlamda Tarkan'la kiyaslanmak icin cok erken..Tarkan kat kat kucuk imkanlarla yillardir dunyada doguyu temsilen firtinlar estirdi..Artik nerdeyse 15-20 yildir zirvelerde(bazen kucuk dususlerden kacamasa bile), ona yasarken bir efsane diye biliriz...Neden diye sorarsaniz dikkatinizi yurt disinda yapilan bir sorguya cekmek isterim : "Turkiye derken ilk akliniza ne gelir?" sorusuna dunya insani "Ataturk Istanbul ve Tarkan.." diye cevap vermis(Bizler millet olarak sadece 100 basariyi bir hataya silip ata biiyoruz tabii bu ayri konu..)..

Evet, Stefani'nin arkasinda muzik indusrty'sinde dev olan bir ulke var..Ve cok ama cok basarili bir ekip var..Hem artik dunyada sanat yapan insanlar unlerini yaptiklari sanatin kendisinden cok, istidadlarindan daha fazla viral pazarlamaya borclular,- bu da isin baska tarafi..Mesele artik bayagi bir sanat cigirndan cikip pazar(lama) yoluna girdi..Bu zamanin bir gercegidir, ama dogru mudur bu da tartisilir.. Tarkan kendini viral pazarlamalardan daha cok sanatina adiyor..Bu da onun secdigi bir yol.Kisinin kendi tercihi..
Ama sunu da unutuyorsunuz, Stefany yaklasik 300 milyonluk bir ulkeden cikmis bir star,Tarkan 70 milyonluk bir ulkenin sanatcisi.Stefaninin cok ciddi olarak dunyaya pazarlanmasini, buyuk sponsorlarla(ve baska unlu sanatcilarla) isbirliginde dunya turlarini, cok buyuk paralarla yapilan showlarla kliplerle ortaya cikmasini bir kenara koyalim(ki Tarkan degil dunyaya, Turkiyeye bile dogru durust "pazarlanmadan" ve basarisiz demeyelim de, cok da isini ciddiye almayan bir ekiple calisiyor!) , 300 milyon 70 milyonun 4 kusur kati edoyor..Turkiyeyi gecelim, tum turk dunyasi suan icin o kadar etmiyorsa tabii ki bir tek bu faktor konser, album satislari ve s hepsini cidii bi sekilde etkiler..

Evet Tarkan Stefani'nin(ya da Amerikadan son yillarda cikan baska bir starin) sart ve imkanlariyla cok daha iyi yerlerde olurdu, kabul.Burasini iyi cozmus Ali Atif bey. Ama hocaya bir sey sormak isterdim:

Mesela bu kiz ayni yetenekle, hatta ayni basarili ekiple Turkiyede yasasaydi bu basariya hatta bunun yarisina ulasir miydi?...

Bunlari goz onunden bulundurursak, bu tip starlari Tarkanla kiyaslamak ve de Tarkanin yaptiklarini "attim cayira Mevlam kayira" felsefesine, yalniz Allah vergisi ve sansa baglamak ne kadar dogru? Hal boyleyken rakkamsal olarak kiyaslamalar da bana mantikli gelmedi..
Neden hep kenardan baktigimiz bir isiltiyi abartar, elimizdeki cevheri kucumseriz ki?
Tarkan icin soylediklerini hoca Ibrahim Tatlises icin soylese, tamam derdim (adam bir tek Allah vergisiyle bunca yil sahnede, fazla emegi cabasi yok) ama Tarkan yillardir kendini gelistirmek daha iyiye dogru ilerilemek icin, sahnesi albumleri icin,hep ozen gosteriyor, onca emek veriyor..(Bi tek dans-show konusu haric, ama bunda da bir sebebi vardir diye dusunuyorum)
Ayrica hayirseverlikte de ustune yoktur Tarkan'in..Sadece olarak dedigim gibi viral pazarliktan uzak duduyor bu anlamda da, yani kendi prensiplerine uyarak yaptigi sevabi twitter'lerden ve s anlatmaktan uzak duruyor kadar..
Cun sevabini anlatandan beni uzak tutun demis yillar once..

P.S. O kadar unlu basarili olmasina ragmen Lady Gaga kesinlikle ama kesinlikle benim takdir ettigim bir sanatci degildir.Cok meshur ola bilir.Inanilmaz rekorlar kira bilir kabul etmemem mumkun degil.. Ama cok itici bir isigi var,bu enerjiyle varsin dunyada gelmis gecmis en basarili gagalayan olsun hic fark etmez.. Tarkanin bir masum bakisi bin Lady Gaga eder.. (tabii bana gore:)