PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bravo Tarkan..!

HakanÇelik
28-08-10, 19:04
Açık konuşayım ben Tarkan ’ın bu albümde çuvallayacağını sanıyordum.Bunun iki sebebi vardı, birincisi tedirgin bir Tarkan ve bir türlü çıkmayan bir albüm vardı.İkincisi ise Satürn Terazi burçlarına geçiyor .Önceki Satürn transiti Başaktan geçmiş tabiri yerindeyse bütün Başak burçlarının yerle bir etmişti.Albümünü 21 Temmuz Terazi satürn buluşmasından sonra müzik marketlere sunan Tarkan’ın astrologlarından öğüt alması gerekirdi. Ancak onunla empati kurduğumda önceki albümlerinin çoğunu Ağustos ayında yayınlayan Tarkan’ın yine paralel bir dönemde çıkartmak isteyeceğini de tahmin ettim.

Her neyse albüme dönelim : Tarkan albümünde sekiz şarkı ve onların versiyonlarına yer vermiş.bu yönü ile bir maxi single ile albüm arasında kalmış diyebilirim albüm için.Sürüyle saçma sapan şarkı ile doldurmaktansa az ve öz adam gibi şarkıya yer vermek bence en güzeli olmalı. Tarkan’da herhalde bunu amaçlamış.

“Sevdanın Son Vuruşu” ile açılan albüm “Acımayacak” ile devam etmiş. Şunu söylemek istiyorum ki ilk şarkıyı ne kadar çok sevdiysem ikinci şarkıyı o kadar sevmedim. “Acımayacak” alternatif bir düzenleme ile hazırlanmış, halktan kopuk , bir sosyetik gece kulübü şarkısı gibi başlamış sonra normale dönmüş.Belki düzenlemesi daha yalın olsaydı şarkının içinde gizli kalan piyasa ruh ortaya çıkardı.

“Adımı Kalbine Yaz” tek kalime ile on puanlık şarkı. Tarkan çok ama çok iyi bir şarkı yakalamış.Bence bu şarkı albümde Beşiktaş’ın 2010 yazında yaptığı Quarezma transferi gibi olmuş. Muhteşem bir şarkı sözü, muhtelem bir beste ve insanın yüreğini içten yakan bir duydu. Sanal mutluluklarla avunan gençlerin dahi bir anda kendi bilinç altlarında gizli saklı tuttukları mutsuzlukları ortaya çıkartan bir şarkı. Bu şarkıdan taş bile etkilenir. Hele şarkının orijinal düzenlemesi muhteşem.”Heyyy heyyy” bölümünde insanların içinde ki geçmişe özlem ortaya çıkmış . Şarkının sözlerinde ki sitemkar tavır öylesine içten ki…Bütün samimiyetimle söylemek isterim ki şarkıyı ilk dinlediğimde gözlerim doldu. Uzun zamandır ilk kez bir şarkı bende bu etkiyi yaratabildi.Bence bu şarkı albümü alıp götürmüş, albüm diye bu şarkının versiyonlarını bile verseydi Tarkan yırtardı.Şarkının önemli bir diğer özelliği de “realist” sözleri. Romantik bir insanın realist sözlerini duyuyorsunuz. İşte hayat bu ! Gerçek Türk insanını etkileyece , Türkiye’nin içinde bulunduğu depresyonu en iyi anlatan şarkı bu.

“Kayıp” albümün ikinci bombası olmuş.Sözü Günay Çoban’a ,müziği Tarkan’a ait olan bu şarkı da güçlü bir şarkı. Muhteşem sözler, muhteşem betimlemeler…Bir şey daha eklemek isterim ki Tarkan halktan uzak, şatoda krallar gibi yaşamasına rağmen ,halkın duygusunu kaybetmemiş, romantizmini kaybetmemiş.Buda onun yorumuna yansımış. Şarkılardaki duyguyu çok iyi veriyor. Özellikle “Adımı Kalbine Yaz” ve “Kayıp” da onun bu özelliği zirve yapmış.

“Öp” rock öğeler taşıyan bir şarkı. Şarkı seksenlerin popüler ritmi triyolerle hazırlanmış. Muhteşem mi ? Hayır ama güzel , fena olmamış. Heyecan veriyor mu diye sorsanız hayır derim.”Öp”ün versiyonu (Gürceli Club) daha iyi olmuş.Şarkının bu versiyonu dikkat çekebilir.

“İşim Olmaz” sınıfı geçmeyi başaran bir şarkılardan. Yıldız Tilbe çok iyi yazmış,Tarkan iyi bestelemiş ve hakkı ile seslendirmiş. Şarkı zirveye çıktıkça heyecan veriyor, Gitarların ağırlıkta olduğu bir düzenleme hazırlanmış.

“Usta-Çırak” pop müziğin alternatif tınılarını içeren şarkılardan.Kenan Doğulu’nun “Patron” şarkısı gibi. Ben bu tarz şarkılara çoluk çocuk şarkısı diyorum. Bilgisayar oyunlarına tutsak mekanik duygulara sahip doksanlı yıllar gençliğini hedef alacak sıfır duygu içeren şarkı kalıbından. Vallahi zerre beğenmedim. Zirvedeki bir starın o hedef kitleyi de unutmaması adına akıllıca bir seçim olabilir.

“Sen Çoktan Gitmişsin” albümde sınıfı geçen bir diğer şarkı. Sözleri Sezen Aksu’ya ait olan bestesi Ozan Çolakoğlu’na ait bir şarkı.Son derece sade ama etkileyici bir düzenleme hazırlanmış. Düzenlemeyi etkileyici kılan faktör bestedeki duygu ile sözlerin örtüşmesi olmuş.

Son olarak bu albüm hakkında şunları söyleyebilirim:

- Türkiye’de 2010 yılında popçuların unuttuğu şarkı sözü kalitesi bu albümde var,

- Unutulan romantizim bu albümde var,

- İnsanların sanal mutluluğu değil, bilinç altlarında saklı tuttukları gerçek mutsuzluklar ve hayal kırıklıkları bu albümde var.

- Avamlıktan uzak kent kültürünü içeren şarkılar var,

- Toplumu her zaman çeken kavram : “kalite” var,

- Abartılmamış ama dozunda hazırlanmış iyi düzenlemeler var,

- Duygusallığını kaybetmemiş, şarkıları yorumlarken hisseden ve hissettiren bir Tarkan var.

- “Adımı Kalbime yaz” gibi toplumun yüreğini vuran bir şarkı da var, “Usta – Çırak” gibi çoluk çocuğu heyecanlandıracak şarkıda var.

- Dinlediğinizde sizinle dertleşen bir şarkı sözü formatı var.Şarkıları dinlerken kendinizi şarkıların içine soktuğunuzda birileri ile dertleşiyor bulacaksanız kendinizi.

- Aysel Gürel ve Tarkan sayesinde Türk insanın unuttuğu bir kavram var : “Hak etme” Ezik kendi kaderine boyun eğmiş bir toplumun kaderci zavallı yapısı yok, hafif kırgın, sitemkar bir başkaldırı yapan romantik bir duygu var.

Farklı bir albüm olmuş, akıllıca hazırlanmış, ucuz şark kurnazlığı içermeyen , ticari donelerden uzak bir albüm olmuş. En önemlisi hayatın içinden bir albüm olmuş. Bence 2010 yılında en fazla satması gereken albümlerde biri olacaktır.

Albümden akla kalanlar.. aslında hayatın kendisi sözler :“Heyy gidi günler heyy yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi hatırla…”

“Ben hiç hak etmedim ki böyle unutuluşu…”

“Sen aşkı çiçek böcek sanmışsın…”

“Yolun açık olsun demek isterdim, boğazım düğümlü , sözlerim kayıp…”

“Bugün o yüzüne gülen dost sandıkların yarın yanında olacak mı ?”

“Nefesinde yüzeceğim yüzümün kıyısına vurdukça, sevdim seveceğim aşkın koynunda uyudukça..”

Bravo Tarkan..!

http://www.michaelshow.com/album-yorumlari/tarkan-adimi-kalbine-yazdim-dmc-2010

Michael Kuyucu

Yakisikli89
28-08-10, 19:09
Cok güzel yazmi$. Cok begendim.

denizarya
28-08-10, 19:18
ben acimiyacak sarkisini cok seviyorum ..güzel yazmis bölümleride var ama bazi seylere katilmiyorum..bi kere ben burc olaylarina hic inanmi<yorum sacmalik

twilight
28-08-10, 19:59
muhteşem bi yazi...bazi yerlerine katilmasam da(acimiyacak bölümü gibi);
muhtesem bi yazi oldugunu kaybetmez! :)

TARQANIM
28-08-10, 20:10
yildizlara göre yazmis düsüncelerini sirf diger yorum yazanlardan farklilik olsun diye belkide.. yinede saygi duymak gerek kendi düsüncesi

berkan
28-08-10, 20:33
usta çırak çok ii şarkı bencee ben çok seviorumm =)

denizarya
28-08-10, 20:41
evet ayen..o sarkiya coluk cocuk sarkisi diyor..ama sözleri tam dinlemedi herhaldee...colul cocuk öyle sarki dinleyebilri mi yaa...ben begendim diyemicem yaziyi

xurush'nine
28-08-10, 22:51
Sirf bir Tarkan hayrani gibi albumu dinleyip dusuncelerini yazmis..Tarkan yeni albumuyle muzik dinleyenlerin kalbine oyle bir vurus yapmis ki onu dinleyen dinlemeyen her kes bu defa Traknan hayran gibi sarkilari dinliyor..Yani hic Tarkan dinlemeyen birisi de albumun en az 2-3 sarkisina bayiliyor..Bu cok onemli arkadaslar.
Bir iki sarkiyi farkli yorumlamis..Ama sahsi dusuncesi.Ola bilir..Yazinin genel havasi guzel.
Ben cok begendim.Gercekten de bravo Tarkan! Hem de bravo Michael Kuyucu!Tesekkurler!!!

eLiF
28-08-10, 22:56
Güzel yazmış da Usta-Çırak nasıl çoluk çocuk şarkısı oluyor anlamadım. Ayrıca şarkı gerçekten çok güzel, bu tarz şarkıları sevmiyorsan sevmiyorum de çocuk şarkısı diyip aşağılamak neden??

aykutcan35
29-08-10, 14:35
acımayacak a haksızlık etmıs cok hareketlı ateslı bı parca

sally
29-08-10, 17:22
Güzel yazi olmus

jetaime
01-09-10, 00:52
Evet cok guzel yazmissin cok sevindim

ece**
01-09-10, 11:50
bende yorumumu yapıyım.daha önce hiç yapmamıştım:)

acımıycak : şarkısında ben özlediğim tarkanı buluyorum vallahi. erotizmle karışık bi tarkan.ona bu çok yakışıyo.albüm çıkmadan öncede diyodum. tarkan bu albümünde bi şarkısında en azında erotik olmalı diye.buda ona çok yakıştı bence. heyecanlanara dinlediğim bi şarkı benim.

adımı kalbine yaz: bu şarkıya kelimeler kifayetsiz kalır. nasıl güzel çok ayrı bi şarkı bence. orda "muhakkak" deyişi herşeye bedel zaten :) herkes "heey heyy gidi günler heyyy" deyişine takılmış ama ben "muhakkak" deyişine eridim bittim arkadaş :)

kayıp : ahh ahhh yakıyo ciğerimi benim..insanın bile bile aşk acısı çekesi geliyo.ilk müziğinde bile gözlerim dolmaya yetiyo..sonundaki "enn sewgili.." o cümle herşeyi özetliyo zaten :(

öp: çok sewememiştim bu şarkıyı ama haribyedeki konserde en çok coştuğum öp şarkısı oldu konserden sonra sewdim.şimdi faworimlerimden biri :)

usta-çırak: çok çok vasat bence. albümde öyle bi şarkı olduğunu unutuyorum ben açıkçası.hiç beğenmedim.

sen çoktan gitmişsin: olsada olur olmasada olurmuş

işim olmaz: çok soft çok güzel. tarkanın sesi acaip güzel belli oluyo bu şarkıda.

sevdanın son vuruşu: albümün ilk göz ağrısı. güzel...