PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 200 bin sattı mı?

Nzl
07-08-10, 14:39
200 bin sattı mı?
07 Ağustos 2010

Ozzy Osbourne’un “Scream” albümü dünya çapında ilk haftasında 65 bin, Christina Aguilera’nın “Bionic”i 110 bin, Kylie Minogue’ın “Aphrodite”i 20 bin satmıştı. Tarkan 10 günde 200 bini geçtiyse rekor demektir

Bir CD’nin satıp satmadığını anlamanın bilimsel olmayan en isabetli yollarından biri benzincileri kontrol etmektir. Çünkü benzinciye
her türlü insan gelir ve burada gördüğünüz albümler bu insanların ortalama zevkinin bir haritasıdır.
Tatilde uğradığım benzin istasyonlarında Tarkan’ın yeni albümü “Adımı Kalbine Yaz”ı sordum. Tükenmişti. “Yeniden talep ettik bekliyoruz” dediler.
“O halde bu albüm iyi satıyor”
diye düşündüm. İstanbul’a gelince öğrendiklerim benzin istasyonu teorimi doğrular nitelikteydi.
Tarkan’ın yeni albümü 29 Temmuz’da raflara ulaşmıştı. “İlk basım 100 bindi hemen tükendi. İkinci 50 binin tükenmesi de bir-iki günü buldu. 50 bin daha piyasaya verildi. Şu anda bu parti de bitmiş durumda” bilgisini aldım. Tarkan’ın ilk albümü kabaca bir hesapla piyasaya çıktığından bu yana 10 günde 200 binden fazla satmış olmalı. Bir o kadar daha sipariş olduğu söyleniyor.
Bu bilgiler eğer doğruysa çok iyi bir rakam. Dünya çapında da büyük rakam. Zira mesela aynı dönemde çıkan Ozzy Osbourne’un “Scream” albümü ilk haftasında 65 bin, Christina Aguilera’nın “Bionic” albümü ilk haftasında 110 bin sattı. Kylie Minogue’ın “Aphrodite” albümünün ilk hafta satış rakamı 20 bin civarında. Bunlar dünya çapında satış rakamları. Bu albümler bu satışlarla Billboard listelerine girdi.
Birkaç yıl önce Arctic Monkeys’in ilk albümü ilk haftasında 330 bin sattı. Bu rakam İngiltere tarihinde en yüksek ilk hafta satışıydı ve Beatles’tan bile iyiydi.

Albüm satışının 500 bin sınırını zorlayacağı kesin

Yani 200 bin rakamı doğruysa Tarkan ticari olarak ne kadar başarılı olduğunu kanıtlamış oldu. Bu albümün
500 bin sınırını zorlayacağı kesin.
Albüm henüz internette dijital satışa sunulmadı. Bu bir satış stratejisi. Ve işe yaramış görünüyor. Zira ilk aşamada CD satışı hedefleniyor. Satış doygunluğa ulaştığında dijital platformlarda da
yer alacak “Adımı Kalbine Yaz”. Albüm
ne zaman internete düşer, o zaman bilin ki CD satışı tamam. Amerika’da bu s
trateji uygulanmıyor. Albümler CD’ye basılmalarından da önce dijital platformlarda lanse ediliyor. Ama Tarkan’ın durumunda bu seçimin doğru olduğu anlaşılıyor.
Bu albümün ticari başarıyı yakalayacağını ve Tarkan’ın geri dönüş albümü olacağını yazmıştım. Ama şunu söyleyeyim, Tarkan da albümleri de çok daha iyi olabilir. Türkiye’de rakibi yok zaten. Onun için esas başarı müziğiyle dünyada söz sahibi olmak diye düşünülürdü. Ama artık böyle bir beklenti de yok herhalde. Aslında gerek de yok. Herkes Amerika macerasından dersini almış görünüyor. Demek ki Tarkan böyle iyi.

http://http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=1273364&AuthorID=212&b=200 bin satti mi&a=Mehmet Tez&KategoriID=25

eLiF
07-08-10, 14:45
Başlangıcı iyi, sonu kötü yazının :)

xurush'nine
07-08-10, 14:58
Inceden gonderme yapiyorlar ikide bir dogruysa,dogruysa deyerek..Ve yabancilari ornek veriyorlar ufaktan ima edercesine - onlar yapamadiktan sonra Tarkan yapa bilirmi dercesine..
Dogru iste, gorunen koy klavuz istemez ki!Sanatcilar bir Harbiye konserine seyirci torlayamazken Tarkan'in iki konser tiklim tiklim ve bu da yetmiyor yogun istek uzerine iki konser daha dusunuluyor..Al sana kaniti!
Catliyorsunuz kiskacliktan size Tarkan'in kotu haberleri lazimdi ki boy boy kose kose yazip da susumayasiniz gobek atarak!Tabii bu haberin gobek atacak yani yok ki sizler icin,Tarkan'in guzel haberi, kafalari karistirmaya bakin siz!
Ama uysturucu haberinde (ben cok siki takip ettim) hic de oyle ikide bir "dogruysa.." diye bir kelime kullanmiyordynuz.Hatta hic kullanmiyordunuz..Sorguda( ya da yargida) olan kanitlanmamis bir sucu sisisrip sisirp "ballandira ballandira"..direk ustune atiyordunuz..Hepinizden nefret ediyorum!Simdi de boyle insanlarin kafasina karistirin, midesini bulandirin..Allahin cezalari!

Bamboo
07-08-10, 15:03
christinanın ilk hafta satışı dünya genelinde 200.000'de.. 110 bin sadece amerika satışı.. eksik bilgi..

bounce
07-08-10, 15:14
Başı da sonu da güzel..

karma_elcin
07-08-10, 15:16
çok güzel sattı vallaaa :) sattı mı tereddütüne girmeye gerek bile yok bunun sorgusu bile olmamalı!!!! çünkü ilk defa olmuo bu Tarkan'ın albümleri her zaman rağbet görüyoo ama işte hala bunu köşe yazısı yapma tenezzülünde bulunuyolar ;)

DaLy
07-08-10, 15:44
Müthiş bi yazı başından sonuna kadar..Evet artık dünyada da albümler satmıyor..Lady Gaga ve birkaç isim hariç dünya'nın en popüler sanatçılarının albüm satışları çok düşük..

Tarkan'ın çok satmasının nedeni başta sevenlerinin çok olması sonra da ona duyulan özlem ve son olarakta son zamanlarda yaşadığı sıkıntılar..Düşene vurmayı seven bir toplum olduğumuz kadar bazı durumlarda zor durmda olanları inanılmaz sahipleniyoruz..

Ben özellikle yazının sonuna bayıldım..Her zaman söylediğimi yazmış yazar..Tarkan çok daha iyi işler yapabilir.Onda bu kapasite varken alaturkaya daha fazla yönelmemeli diye düşünüyorum ama maalesef alaturka ve arabesk bu ülkede daha fazla tüketilmekte...

tarkaseksüel
07-08-10, 16:14
insanlar neye paravereceklerini biliyorlar :)

denizarya
07-08-10, 16:21
bilgilierin dogru oldugunu sanmiyorum...bi kere o dünya starlari amerikada o kadar satmisitir..ama yinede okadar az oldugunu sanmiyorum...hem tarkan ilk haftada 200 bin degil 250 bin i gecti...sonunu begenmedim

xurush'nine
07-08-10, 16:49
christinanın ilk hafta satışı dünya genelinde 200.000'de.. 110 bin sadece amerika satışı.. eksik bilgi..

Iyi de Tarkan albumunde dunya geneli nasil kisaslanir ki? Komsu ve kardes ulkede hala Cd'ye dokumak nasip olamdi..Var mi ki de alalim?(bu arada benimkisi ta Fransadan hediye olarak geliyor, 3 5 gune elimde olur da..Bu sansi bile olmayanlara gecmis olsun!) Dunya genelini kiyaslamak icin cok bekleriz.. :(

Bamboo
07-08-10, 19:09
Iyi de Tarkan albumunde dunya geneli nasil kisaslanir ki? Komsu ve kardes ulkede hala Cd'ye dokumak nasip olamdi..Var mi ki de alalim?(bu arada benimkisi ta Fransadan hediye olarak geliyor, 3 5 gune elimde olur da..Bu sansi bile olmayanlara gecmis olsun!) Dunya genelini kiyaslamak icin cok bekleriz.. :(

kıyaslama yok tatlım.. ben sadece adamın eksik bilgisini yazdım o kadar.. :)

twilight
07-08-10, 19:16
satti tabi niye o kadar tereddütlü SATTI MI ? Demis ki Yazar... ?
O saydigi isimlerden kat bin kat sesi güzel Tarkan'in...
Bu arada,200 bin degil,225 bin! :)

jetaime
07-08-10, 21:03
Guzel bir rekor oluyo
bide sifre bitmedi arkadaslar

sally
08-08-10, 00:16
Bu albüm daha da satar

denizarya
08-08-10, 02:23
bu bilgiler albüm sayilari hakkinda kesin yanlis...demis ki ingiltere de 300 bin rakamini bulmak rekor..bunu beatles bile yapamamis fln...beatles zamaninda dünyayi bütün ele almisti yaa..hem o zamanda ne internet vardi ne de korsan dogru dürüst..

_trkn_
08-08-10, 03:07
Arkadaşlar,bugün bir müzik dükkanına gitmiştim,Tarkan'ın yeni albümünden 1 tane bile kalmamıştı!..

çoğu şarkıcı 1 yılda bile 50 bini zor satarken,Tarkan 1 haftada 250 bin sattı!!!

bu bilgiler albüm sayilari hakkinda kesin yanlis...demis ki ingiltere de 300 bin rakamini bulmak rekor..bunu beatles bile yapamamis fln...beatles zamaninda dünyayi bütün ele almisti yaa..hem o zamanda ne internet vardi ne de korsan dogru dürüst..

Zaten o yıllarda internet ve korsan olmadığı için albümler çok satıyordu!

Bu yazı büyük ihtimalle doğru;dünyaca ünlü heavy metal grubu Iron Maiden'ın bile son zamanlarda satışı baya düştü..