PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hala özlediğimi farkediyorum...

nedjohnlansen
04-08-10, 17:05
evet başlıktan da anlayabileceğiniz üzere, hala özlediğimi farkediyorum. tarkan'ın eski günlerini hala özlediğimi yavaş yavaş da olsa anlıyorum. adımı kalbime yaz için her ne kadar burada övünmüş olsam da, çok beğendiğimi söylesem de, ilk günlerde karma, ölürüm sana ile yarışır demiş olsam da... bilmiyorum, hala bir şeyler eksik geliyor. adımı kalbine yaz albümünü baştan sona en az 100. kere dinledim. çıktığından beri dinliyorum. bu albümle 2 kere uzun yol yaptım. toplarsak yaklaşık 16 saat sadece bu albümü çaldım. hatta bir yerden sonra remixler baygınlık getirdi, onları atladım, tekrar başladım. sevdim albümü evet. ama yine de... diyorum ya bir şeyler eksik. belki eski tarkan dinleyicisi ben yokum artık. belki tarkan ne kadar iyi şeyler yaparsa yapsın hep eksik bulacağım artık. belki eskileri kafamda tabulaştırdım, onları türkiye'nin değil dünyanın en iyi şarkıları olarak benimsedim belki. o yüzden sadece bu benimseyişi geçemiyor tarkan yeni yaptıklarıyla. bilemiyorum. tarkan hakkında objektif olamadığımı biliyorum. metamorfoz albümü de çıktığında bu albüm tarkan'ın en iyi albümü demiştim herkese. ama buna inanıyor muydum? pek sayılmaz. belki de inandım, ama kısa bir süre, albümün çıkışının heyecanıylaydı belki bu iddialarım. şimdi belki görmüşsünüzdür, metamorfoz'u hiç beğenmediğimi söylüyorum uzun süredir. çünkü o zamanlar yeni albüm haberleri, metamorfoz çizgisinden uzak olacak yeni albüm müjdeleri vardı. rahat rahat beğenmediğimi dile getirme zamanım gelmişti. hani insanlar takım tutar ya, ben de tarkan'ı tutuyorum. ama artık gerçekleri dile getirebileceğimi, bazı şeyleri kendime itiraf edebileceğimi anladım. adımı kalbime yaz günümüzde güzel bir albüm, ama asla bana eski şarkıların tatlarını vermedi. eski şarkılar o zamanda kaldı diyebilirisniz ama, şu aralar bir eski şarkı, bir de yeni şarkı dinliyorum. hala eski şarkı çok acayip, harika geliyor... tarkan'ın yeni albümündeki bazı şarkıları tek tek eşleştirebiliyorum kafamda başka albümledekilerle. hatta yapmaya başlayayım:

işim olmaz: bu şarkı bana karma albümündeki aşk şarkısını feci şekilde hatırlatıyor. çünkü ikisi de biraz masalsı bir düzenlemeye sahip. aşk biraz daha bu tanıma uyuyor ama çok da uzak değiller. işim olmaz aşk'a göre daha arabesk tonlara hakim. hem müzikteki keman kullanımı bazı yerlerde direkt arabeskleşiyor hem de tarkan'ın yorumu daha arabesk aşk şarkısına göre. tarkan bol bol nağme de yapıyor işim olmaz şarkısında. özellikle "yar" diye anlaşılan "yaa" kısmı hem arabesk tınılara hem de nağmeye açık örnek. aşk mı bu mu derseniz kesinlikle aşk derim. gerçi çok da adil olmayacak çünkü aşk şarkısını karma albümünde bir çok kişinin aksine en üst sıralara koyabilirim ben.

kayıp: bu şarkının tarkan'da o kadar çok rakibi var ki... tarkan slowu sonuçta ve tarkan slowlarıyla öne çıkan bir isim. gitme var, gitti gideli var, yandım var, inci tanem var, var da var. bu şarkı da bu şarkılardan aşağı kalır değil ama bilmiyorum, bir sunilik de yok değil bu şarkıda. ya arkadaki biraz elektronik beat ya da sözlerin biraz gerçek dışı yerleri nedeniyle bu şarkıyı gitti gideli'den, yandım'dan, inci tanem'den iyi yapamıyorum kafamda. mesela "beyaz cennetlerden inecek melekler, seni korur onlar; dualar, dilekler" biraz bana suni geliyor. tarkan'ın diğer slowlarında daha gerçekçi sözler var gibi geliyor mesela. kayıp'ta ise şiir havası var. gerçekçiliğini kaybediyor. gitti gideli, dön bebeğim, yandım vesaire bu bakımdan daha samimi geliyor. ama sonuç olarak kayıp da tarkan'ın çok güzel bir şarkısı. aslında bu kadar eleştirdim ama tarkan'ın çıkışına yardım edecek şarkılar kayıp tarzında olmalıydı. bu albümde eski tarkan tadı veren slow sadece bir tane ve o da kayıp...

öp: karma'daki ay'ı hatırlatıyor bu şarkı bana. ay mı öp mü derseniz hiç ama hiç emin olmadan ay derim. iki şarkı da sanki 2, 3 şarkının toplamı gibi. hatta öp şarkısından 4 şarkı rahat çıkarmış, tarkan hepsini birleştirip tek şarkı yapmış ve de harika olmuş. zaten öp benim bu albümde en çok beğendiğim şarkıdır. en kötü 2. olur benim için. neden ay'ı daha çok beğeniyorsun dersen, bilmiyorum, emin değilim. belki "yanarım..." diye başlayan kısımdan dolayıdır. bu kısım da tek başına şarkı yapılabilinirmiş diye de hep düşünmüşümdür. belki de daha anlaşılır sözlerinden dolayı ay'ı daha iyi buluyorum. öp şarkısında sözler ne kadar önemsiz gibi dursa da dikkat edildiğinde tam olarak bir şey anlatmıyor, biraz dağınık ama bu o kadar da önemli değil, dinlerken bu şarkıda dikkat edilecek bir şey de değil. tarkan bu albümünde şarkıda dediği gibi "geç oldu temiz oldu geçmişin karması" diyerek eski şarkılarından esinlenerek yeni şarkılar yapmış. öp şarkısı için de ay'dan esinlendiğini düşünüyorum.

adımı kalbine yaz: bu şarkı hüp'e ve gül döktüm yollarına karışım bir şarkı. söylemesi acayip keyifli. bu yüzden gül döktüm yollarına'dan çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. ancak bu şarkıda dans edilecekse hüp'ten geri kaldığını düşünüyorum. hüp bu şarkıya göre bir kaç gömlek daha enerjik. bu enerjiklik sözlerin gücünden de geliyor olabilir. adımı kalbine yaz aslında bir sitem şarkısı, hüp ise bir hayranlık şarkısı. ayrıca hüp daha bir pop şarkısı gibi duruyor. müzikte bir değişim var, bazı yerlerde baslar var, beatler var. adımı kalbine yaz ise hüp'e göre daha basit işliyor. sonuca gelirsek eski tarkan şarkılarına en yaklaştırdığım, bu yönden en samimi gelen şarkı bana göre adımı kalbine yaz.

sen çoktan gitmişsin ve usta-çırak her ne kadar metamorfoz albümündekiler gibi dursa da aslında daha değişikler. metamorfoz albümdekilerden daha kaliteli durduklarını düşünüyorum. sen çoktan gitmişsin tarkan slowlarında yeni bir soluktur bana göre. pare pare ile başlayan slowda hafif değişim bu şarkıyla olgunlaşmış. usta-çırak ise sözleri bakımından rakipleri olan ama müziği bakımından apayrı, nakaratsız diyebileceğimiz bir şarkı. tarkan'a yakışıyor ikisi de.

sevdanın son vuruşu'nu her ne kadar ilk çıktığında beğenmiş gözüksem de albümün çıkışyla beraber albümde en beğenmediğim şarkı ilan edebilirim. bu şarkı slow bir şarkı olsaydı fikrim tamamen değişebilirdi. sözleri yaralayıcı bir şarkının altına o bas sesini koymak serdar ortaç'ın yapacağı bir şey bana göre. gerçi kalite olarak serdar ortaç şarkılarından ayrılıyor, introsu yeter fakat o bas sesi, şarkının altyapısı şarkının naifliğini zedelemiş bana göre. sanki yaz girişinde tarkan bir şarkı verelim ama insanlar hem dans etsin hem de sözleri beğensin mantığıyla yapılmış gibi geldi. eski tarkan şarkılarında bir benzeri yok sanırım bu şarkının.

acımayacak ise ölürüm sana'daki şımarık ve ölürüm sana şarkılarına benzer bir şarkı. onlar kadar başarılı olur mu bilmem ama hareketli bir parça olarak ve eski tarkan'ı taklit açısından başarılı bir çalışma gibi. beğenmediğim noktası ölürüm sana ve şımarık'ta olduğu kadar tarkan bu şarkıyı kendinden emin söylemiyor. tarkan kendinden emin ama şarkıdaki cümle sonu uzatmaları, arabeske kadar. "şansım varsa ben ona talibim" deki talibim yorumu bu şarkıyı şımarık'tan da ölürüm sana'dan da uzaklaştırıyor. iki arada bir derede bırakıyor. tarkan dışında birisi bu şarkıyı söylese ismail yk şarkısı gibi denebilir şarkıya ama tarkan güzelleştiriyor açıkçası.

albümün bence en büyük eksiği, bana eski tarkan'ları özlettiren şey belki de bu albümdeki şarkı sayısının epeyce düşük olmasıdır. 8 şarkı gerçekten yetersiz. bu sayı en az 12 olmalıydı karma'daki gibi. tarkan eğer bu albüme 4 şarkı daha ekleseydi ve bunlardan en az 2'si slow şarkı, kayıp gibi şarkılar olsaydı karma ile yarışırdı bu albüm. çok daha değişik bir tadı olurdu ayrıca. başka bir özlediğim şey ise, belki de en özlediğim şey, bir tarkan albümünde arka arkaya iki tane harika slow şarkı dinleyebilmek. bu bu albümde yok. ölürüm sana'da da yoktu ama neredeyse her 2 şarkının 1 tanesi slow'du. bu yüzdendir belki ölürüm sana ve karma'nın yanına koyamıyorum bu albümü. dudu'nun da yanına koyamıyorum çünkü dudu hem 5 şarkılık hem de bu albümden çok daha kötüydü bana göre. sonuç olarak en çok özlediği şey, bana göre tarkan'ı tarkan yapan şey tarkan slowlarıydı. bu albümde sadece 1 tane eski slowları gibi slow var. koca albümde sadece 1. karma'da 4-5, ölürüm sana da da bir o kadar olan böyle şarkılardan 1 tane olması beni üzdü. tarkan karma'dan daha iyi bir albüm yapmak istiyorsa slow'ları 4-5 tane yapmalıydı. şarkı sayısını da 12'nin üstünde tuttuğu an zaten karma'dan, ölürüm sana'dan iyi veya denk bir albüm olacaktı.

schumaer
04-08-10, 18:22
ne türkiyede ne de dünyada sanatçılar genelde eski albümlerinin üstüne çıkamıyolar,buna mj ve madonna bile dahildi,tarkan zamanında kimsenin hayal bile edemeyeceği o kadar üstdüzey efsane olmş şarkılar yaptı ki artık ne dinlesek aklımıza eskiler geliyo,bu yüzden seni anlayabiliyorum ama şunu gayet objektif bi şekilde söyleyebilirmki,son yıllarda dinlediğm en iyi türkçe albüm,en son 2006 da kenan doğulu festival albümü beni bu kadar etkilemşti,şarkı sayısına gelince,artık dünyada da bi albüme çok fazla şarkı konmuyo,lady gaganın dünyayı paramparça eden albümünde de 8 parça vardı mesela,sebebide şu,artık müzik dünyası sıkıştığı için sanatçılar bi albüme çok parça koyup bazı parçaların değer görmeyip unutulması endişesini taşıyolar,bu yüzden albüme daha az ve öz parçalar konup bütün parçaların öne çıkarılması ve hiçbi parçadan zarar edilmemesi stratejisi söz konusu,her şarkının patlaması düşünülmüş,mesela tarkan bu albüme en az 6 klip çekcektir bana göre,şarkı sayısı fazla olsaydı kafa karışıklığı olabilirdi şarkıların bazıları anlaşılmayıp istenilen değere ulaşılmayabilrdi,tarkanı bu konuda kutluyorum çok doğru bi karar bana göre 8 şarkı artı remixler konması,albümdeki 8 parçada bir tarkan klasiği olabilir..

nedjohnlansen
04-08-10, 18:42
ne türkiyede ne de dünyada sanatçılar genelde eski albümlerinin üstüne çıkamıyolar,buna mj ve madonna bile dahildi,tarkan zamanında kimsenin hayal bile edemeyeceği o kadar üstdüzey efsane olmş şarkılar yaptı ki artık ne dinlesek aklımıza eskiler geliyo,bu yüzden seni anlayabiliyorum ama şunu gayet objektif bi şekilde söyleyebilirmki,son yıllarda dinlediğm en iyi türkçe albüm,en son 2006 da kenan doğulu festival albümü beni bu kadar etkilemşti,şarkı sayısına gelince,artık dünyada da bi albüme çok fazla şarkı konmuyo,lady gaganın dünyayı paramparça eden albümünde de 8 parça vardı mesela,sebebide şu,artık müzik dünyası sıkıştığı için sanatçılar bi albüme çok parça koyup bazı parçaların değer görmeyip unutulması endişesini taşıyolar,bu yüzden albüme daha az ve öz parçalar konup bütün parçaların öne çıkarılması ve hiçbi parçadan zarar edilmemesi stratejisi söz konusu,her şarkının patlaması düşünülmüş,mesela tarkan bu albüme en az 6 klip çekcektir bana göre,şarkı sayısı fazla olsaydı kafa karışıklığı olabilirdi şarkıların bazıları anlaşılmayıp istenilen değere ulaşılmayabilrdi,tarkanı bu konuda kutluyorum çok doğru bi karar bana göre 8 şarkı artı remixler konması,albümdeki 8 parçada bir tarkan klasiği olabilir..

ama lady gaga the fame'i 2008'de çıkardı. 13 şarkı olarak. 2009'da yani 1 yıl sonra the fame monster 8 şarkı fakat albüm satılırken 13+8 olarak satılıyor. yani 21 şarkı. bir nevi ek paket gibi yaptı. tarkan 3 yılda 1 albüm yapıyor neredeyse. 8 şarkı 2 yılda 21 şarkı yapan lady gaga'ya göre neredeyse 0... tarkan da böyle yapacaktı. aralıkta albüm çıkaracaktı ama bu albüme 2 şarkı ekleyip onu yok etti. ceyla vardı, üşüdüm vardı, aşk dansı vardı. bunlardan 2'si kesin slow, aşk dansı muamma. tarkan da biliyor aslında slowa ihtiyacı olduğunu. ama dayanamadı, 2 şarkı ekledi, diğer 3'ünü hiç saydı, çöpe attı. ben buna yanıyorum. tarkan slowu istiyorum ben. tarkan slowu bulunmayan albüm bana göre tarkan'ın iyi albümü olamaz. bu albümde 1 tane var, 1 tane de slow sayılabilecek değişik bir çalışma var. yetmiyor bana. tarkan eski çalışmalarının üstüne çıkacaktı eğer 12 şarkı 4-5 slow olarak çıksaydı. albümü ben beğendim ama eksik geliyor işte...

fatihvefatih
04-08-10, 19:23
Arkadaşım albümü ben herkesten çok dinlemişimdir günde en az 15-20 sefer üst üste dinledim albümü (sabah kalkar kalkmaz açıyorum yastığa kafamı koyana kadar dinliyorum ve sabah ile akşam yatmam arasında en az 13-14 saat var) ve diyorumki bu albüm karmadan da ölürüm sanadan da güzeldir! Tek eksik olan Tarkan'ın yaşı gereği olgunlaşmış olmasıdır bu albüm 10 sene evvel gelseydi Karma'dan daha çok ses getirirdi öyle böyle bir albüm değil bu dünya standartlarında bir albüm olmuş ve bu albüm hem ülkemizde hem de dünya da milyon satar diyorum umarım zaman beni haklı çıkaracak!

nedjohnlansen
04-08-10, 19:26
Arkadaşım albümü ben herkesten çok dinlemişimdir günde en az 15-20 sefer üst üste dinledim albümü (sabah kalkar kalkmaz açıyorum yastığa kafamı koyana kadar dinliyorum ve sabah ile akşam yatmam arasında en az 13-14 saat var) ve diyorumki bu albüm karmadan da ölürüm sanadan da güzeldir! Tek eksik olan Tarkan'ın yaşı gereği olgunlaşmış olmasıdır bu albüm 10 sene evvel gelseydi Karma'dan daha çok ses getirirdi öyle böyle bir albüm değil bu dünya standartlarında bir albüm olmuş ve bu albüm hem ülkemizde hem de dünya da milyon satar diyorum umarım zaman beni haklı çıkaracak!

olabilir zevk meselesi. ben de adımı kalbine yaz'ı dinlerken bu albüm hepsinden iyi diyordum. çünkü albüm hakikaten güzel. ama ta ki eskileri tekrar dinleyene kadar bu eskilerden iyi diyebiliyorum. bana göre bu albüm tarkan'ın en iyi 4. albümüdür. 1-karma 2-ölürüm sana 3-aacayipsin 4-adımı kalbine yaz 5-dudu 6-metamorfoz şeklinde. come closer bunlara rakip sayılmaz. neyse daha albüm yeni, belki 1 ay sonra daha çok oturunca fikirlerim değişir ama sanmıyorum. ben tarkan'ı slowlarıyla seven birisiyim. hareketli şarkılarını da çok severim ama 1 dinle 2 dinle, 1 ay dinle, sonra sıkabiliyor. slow şarkı daha kalıcı gibi geliyor bana. bu yüzden fikrimin değişmesi için tarkan'ın slow şarkılar içeren 4 şarkılık bile olsa bir eklenti çıkarması gerek sanırım. umarım aralık'ta slow ağırlıklı olacak albüm çıkar.

fatihvefatih
04-08-10, 19:35
Benim içinde Tarkan Şıkıdım'la, Kuzun Kuzu ile, Şımarık'la, Dudu ile var olmuştur ben de hareketli şarkılarına bayılıyorum evet zevk meselesi neyse umarım bu albüm milyon satar dünyada da beğenilir satılır, gerisi boş herşey Tarkan için :))

nedjohnlansen
04-08-10, 19:42
bu albüm zaten son 2 3 yılın en iyi türkçe pop albümü. ona bir şey demiyorum. bu albüm satmayacak da hangi albüm satacak? sadece tarkan biraz daha fazla şarkıyla çıksaymış, bir kaç şeyi değiştirseymiş çok iyi olacakmış diyorum. benim için bu albümün 1. sırada olmamasının nedeni slow eksikliğidir, slow şarkıların varlığı ve kötü olması değil, olmaması direkt. yani albüme hiç bir şekilde kötü diyemiyorum, sadece eksik diyorum. doyamıyorum.

hareketli şarkılarını ben de severim. sadece slowları daha çok severim:)

Dark_blue
04-08-10, 19:45
Bende basligi gorunce Tarkan bilgeye soylemis sandim birden :)

denizarya
04-08-10, 19:49
tarkanin yasindaa ne var kii..bu sene 38 olacak..eee..tarkanin karma döneminde yaptigi harektler cok ama cok zor degil..tarkan hala cok kosturuyor cok oynuyor ama eskisi gibi estetik ve sexy degil..ama insallah döner...tarkan bütün türkiyede dansiyla konusulmustu zamaninda..türkiyenin micheal jacksone denildii..herkes onun danslarini yapardii..iste yine öyle olsun..micheal jackson 50 yasinda bile dans ediyodu

DaLy
04-08-10, 19:53
Evet bende deli gibi Ölürüm sana ve Aacayipsin dönemlerini özlüyorum ve hala bi umutla o kıvamda şarkılarla dolu bi albüm bekliyorum..

Son çıkan iki albümü kıyaslayacak olursam Metamorfoz benim için daha iyi bi albüm fakat dediğim gibi Metamorfoz'da da Tarkan beni eskiden olduğu gibi 12'den vurmadı..

E zaman değişiyo her şey değişiyo geçmişe değil şimdiye bakalım diyenler tabii ki olabilir fakat şimdiye baktığımda Tarkan'ın bir adım ileriye gittiğini göremiyorum..Adımı kalbine yaz albümündeki şarkılarda tekrara düştüğünü görüyorum.

E peki Ölürüm sana-Aacayipsin dönemindeki şarkılar tadında şarkılar istiyosun fakat son albümde Tarkan'ın kendisini tekrarladığını söyleyerek ve eski albümlerdeki şarkılar tadında şarkılar isteyerek bir çelişkiye düşüyorsun diyenlerde olabilir..

Anlatmak istediğim Tarkan'ın Aacayipsin-Ölürüm sana dönemindeki o güzelim Pop tarzının üzerine çıkmasını istediğim..

Adımı kalbine yaz alaturka Tarkan'ı sevenler için müthiş bir albüm fakat bu albümde de Tarkan Karma'nın üzerine çıkamamış durumda..

Evet 8 şarkı mevcut ve şarkıların 6 sı alaturka ve hatta Arap ezgileri taşıyo..Remixlerden ise özellikle Gurcell versiyonları hiç ama hiç beğenmedim.Adımı kalbine yaz Ozinga versiyon ve Sevdanın son vuruşu Suat Ateşdağlı mix ise başarılılar..Yani daha bi profesyonel gibi..

Albümün bana kalırsa en iyi şarkısı Sevdanın son vuruşu..Daha sonra Öp,Usta-çırak ve Sen çoktan gitmişsin beğendiğim diğer şarkılar..

Öp şarkısının nakarat kısmında -öp,öp,öp,doyamadım- dedikten sonra bi nakarat daha olsa daha iyi olurdu diye düşünüyorum.Yani bir şeyler eksik gibi ama yine de albümün en iyi şakılarından..

Usta-Çırak ise gayet başarılı bi şarkı.Sözler her ne kadar sıradan gibi olsa da şarkının altyapısı gayet sağlam..Özlediğim Tarkan'ı bi nebze de olsa bana hatırlatan şarkılardan oldu..

Sen çoktan gitmişsin ise çok garip bi şarkı.İlk dinlediğimde -olmuş bu şarkı- dememe neden oldu ve özellikle Tarkan'ın vokalini buşarkıda çok başarılı buldum.

Acımayacak ise Alaturka'nın dibine vurulduğu ve o zurnamsı çalgının sesini duyduğum için beni baya bi üzen şarkı oldu..Keşke başladığı gibi devam etseydi diyorum bu şarkı..

Adımı kalbine yaz ise yine tamamı alaturka olan ve eğer klibin bu şarkıya çekileceğini düşünürsek Ozinga versiyon haliyle kliplendirilse daha iyi olur diye düşündüğüm parça.

Kayıp şarkısının sözlerini pek beğenmedim(nazlı yağmurlar,yaralı ürkek kuş)gibi..Sıradan fakat yorumu güzel Tarkan şarkısı..

Uzun lafın kısası;yineliyorum ve yinelemeye devam edicem..Buram buram Pop bi albüm ve kendisini aştığı bi albüm bekliyorum Tarkan'dan...

nedjohnlansen
04-08-10, 21:33
tarkan'ın herkesi memnun etmesi için gereken belli. saf pop şarkısı da alaturka şarkılar da, slow şarkılar da yapsın. bunun için de 8 şarkılık değil, en az 13-14 şarkılık albüm yapması gerekiyor. tarkan'ın işi bu, üretsin biraz. hatta tarkan'ın üretmesine bile gerek yok. tarkan istese kim ona en güzel şarkılarını vermez ki? türkiye'de güzel söz yazan insanlar, iyi besteciler var. tarkan'ın da sesi ve yorumu çok güzel. bunları birleştirmek kalıyor geriye. tarkan her işi kendi halletmeye çalışıyor sanırım. çok üstüne düşüyor. bıraksın başkaları da yardım etsin. özellikle metamorfoz 2 kişinin albümü... 2 kişi albüm mü yapılır? ozan çolakoğlu müzikleri, tarkan da sözleri halletti. bitirdiler albümü. bunun yerine sezen aksu var, nazan öncel var, mazhar alanson var, var da var, onlardan yardım alsa ya... son albümde yardım aldı ama az aldı diyorum hala. 2 3 kişiye daha başvurup 2 3 şarkı daha alıp albümü tamamlayabilirdi. bu son albümde her tarzdan var ama tadımlık. işim olmaz ve adımı kalbine yaz karma'dan, öp, acımayacak ölürüm sana'dan, kayıp aacayipsin'den, sen çoktan gitmişsin ve usta-çırak metamorfoz'dan gelme gibi. tamam zaten tarkan'dan istenen bu da bu kadar az şarkıyla değil. bugün mustafa sandal, kenan doğulu, sertab erener albümlerinde en az 3 4 şarkı güzel oluyor. tarkan mı güzel şarkı bulamıyor? niye bu kısıtlı albümler?

Bamboo
04-08-10, 23:09
Acımayacak ise Alaturka'nın dibine vurulduğu ve o zurnamsı çalgının sesini duyduğum için beni baya bi üzen şarkı oldu..Keşke başladığı gibi devam etseydi diyorum bu şarkı

özellikle de bu sözüne çok katılıyorum o zurna sesini duyduğumda şok oldum yaa.. resmen arebeske döndürmüşler şarkıyı.. o yüznde en az sevdim şarkısı bu tarkanın, sadece yeni albüm içinde de değil bu zamana kadar ki tüm tarkan şarkılarının içinde en kötüsü (bence)..

schumaer
04-08-10, 23:36
acımiiiiiicak gurcell mix ini yüksek sesle ya da gece kulübünde dinleyin derim ben,alışmışız giriş gelişme sonuç diye biten şarkılara anlayamıyoruz bu şarkıyı,çok değişik dinledikçe bağımlısı yapan bi şarkı ( özellikle remixi )

xurush'nine
04-08-10, 23:42
Aslinda ben de cok kisa, iki nokta bir virgulle konusamiyorum..Dusuncelerimi uzun uzun anlatmayi seviyorum.Bilmiyorum sence de oyle mi bu yontem benim icin(gerektigi zaman) bu bir nevi ikna taktigi..Dusnuncelerini esalandiriyorsun..;) Yani bu yonumuz benziyor gibi..:)
Yazdiklarina gelince(burda ve genel olarak yorumlarinda) , katildigim ve katilmadigim noktalar var..
Surdaki dusunceni kisaca iki cumleyle anlatarsam ben yorumlarindan sunu anladim:Bir seyler eksik diyorsun Tarkan'in son yaptiklarinda ve neden boyle dusundugunu izah ediyorsun ama, oku atip yayini gizliyorsun(bizde bir laf var derler ki mus mus dedigine bir kere mustafa de:) - Sana yardimci olayim, bence son yaptiklarinda her sey tamamdir , fakat Tarkan'in eski o seksi halleri yok sadece.. Hani once seks idolu diye aniliyordu ya..O seksi bakislar, cilveler, kivirmalar (sarki yorumlarinda bile hissediler seksilik ) eksik..
Bu ise cok normal arkadasim.Tarkan olgunluk donemine girdi..Tabii ki hala fiziksel olarak cok yakisikli ve enerjik..Istese yapar, o eksiklerini tamamlar, ama yapmak istemiyor galiba..Bu insanin ruh haliyle alakali bir sey.. Artik 20 de cocuk gibi davranmamak onun hakki..Bu hakki ona tanimak ta bizlerin boynunun borcu.Bu konuda yapicak bir sey yok gibi..

He, bi de senden farkli olarak "Metamorfoz"u acayip begenmistim(hala oyle)- felsefi ve de her seyi kedine ait bir album oldugu icin..Bu albume de bayiliyorum.. Ama bu senden daha koyu hayran olmam anlamina gelmez tabii ki de.Zevk meselesi o kadar..:)

nedjohnlansen
05-08-10, 00:05
Aslinda ben de cok kisa, iki nokta bir virgulle konusamiyorum..Dusuncelerimi uzun uzun anlatmayi seviyorum.Bilmiyorum sence de oyle mi bu yontem benim icin(gerektigi zaman) bu bir nevi ikna taktigi..Dusnuncelerini esalandiriyorsun..;) Yani bu yonumuz benziyor gibi..:)
Yazdiklarina gelince(burda ve genel olarak yorumlarinda) , katildigim ve katilmadigim noktalar var..
Surdaki dusunceni kisaca iki cumleyle anlatarsam ben yorumlarindan sunu anladim:Bir seyler eksik diyorsun Tarkan'in son yaptiklarinda ve neden boyle dusundugunu izah ediyorsun ama, oku atip yayini gizliyorsun(bizde bir laf var derler ki mus mus dedigine bir kere mustafa de:) - Sana yardimci olayim, bence son yaptiklarinda her sey tamamdir , fakat Tarkan'in eski o seksi halleri yok sadece.. Hani once seks idolu diye aniliyordu ya..O seksi bakislar, cilveler, kivirmalar (sarki yorumlarinda bile hissediler seksilik ) eksik..
Bu ise cok normal arkadasim.Tarkan olgunluk donemine girdi..Tabii ki hala fiziksel olarak cok yakisikli ve enerjik..Istese yapar, o eksiklerini tamamlar, ama yapmak istemiyor galiba..Bu insanin ruh haliyle alakali bir sey.. Artik 20 de cocuk gibi davranmamak onun hakki..Bu hakki ona tanimak ta bizlerin boynunun borcu.Bu konuda yapicak bir sey yok gibi..

He, bi de senden farkli olarak "Metamorfoz"u acayip begenmistim(hala oyle)- felsefi ve de her seyi kedine ait bir album oldugu icin..Bu albume de bayiliyorum.. Ama bu senden daha koyu hayran olmam anlamina gelmez tabii ki de.Zevk meselesi o kadar..:)

evet dediğinde haklı olabilirsin. tarkan olgunluk dönemine girmiş ya da girme kararı almış olabilir. ama pek katılmıyorum buna. acımayacak, usta-çırak, öp ne kadar olgunluk dönemi şarkıları ki? şarkılar yine hareketli ve olgun olabilir ama bu şarkıların sözleri bile olgunluk dönemi şarkıları kalıbının çok dışında kalıyor. yani pek de olgun olmak istediğini sanmıyorum tarkan'ın. sen çoktan gitmişsin, sevdanın son vuruşu, kayıp olgunluk dönemi şarkıları. seksilik konusuna gelirsek bu albümde usta-çırak şarkısında yine o seksi ses tonu hakim gibi geliyor bana. seksilikten çok bir kendine güven, bir enerji var. o enerjinin albümde tavan yaptığı yer ise bence öp şarkısında ikinci "can ciğer kuzu sarması" kısmı. bana o kısım eski tarkan enerjisinde söylenmiş gibi geliyor. eski tarkan da demeyelim, tarkan enerjisinde diyelim. sonuçta isteyince hala kullanabiliyor o sesini. aslında benim yakındığım bu değil. eksiklik diye esas bahsettiğim asıl şey slow şarkı eksikliği, genel olarak da şarkı eksikliğidir. tarkan eskiden bir albümde 4-5 tane slow verirdi bizlere. en unutulmaz şarkıları da bana göre slow şarkıları. hareketli şarkıların belli bir zamanı vardır. son kullanma tarihi geçer yani. kalıcı olan bana göre slow şarkılar. bu albümde olgunluk dönemine girişin hiç de izi yok. olgunluk dönemine giren slow şarkı yapar, tarkan aksine hareketli şarkı oranını arttırmış. yakındığım budur. şarkı sayısı azlığıdır. tarkan en azından 2 tane slow olmak üzere şarkı ekleseydi bu albüme hiç şikayetim olmazdı. bu konuyu da hiç açmazdım. karma'nın bu kadar iyi bir albüm olmasını sağlayan hareketli şarkıların yanında slowlarıdır da. sanmıyorum ki inkar edilsin bu gerçek. karma'yla yarışacak albüm yapmak istiyorsa tarkan tarzını ne kadar değiştirirse değiştirsin şarkı sayısını 12'nin üstünde tutmalıydı, slow şarkılara da ağırlık vermeliydi. tabi bunlar bence. slow şarkılarını sevmeyen de olabilir, onu bilemem.

e.r
05-08-10, 02:58
eğer part 2 olacaksa bu albüm şimdilik yeterli diye düşünüyorum..ki 8 parçanın 6 sı çok iyi derecede..

nedjohnlansen
05-08-10, 04:42
eğer part 2 olacaksa bu albüm şimdilik yeterli diye düşünüyorum..ki 8 parçanın 6 sı çok iyi derecede..

part 2 son haberlere göre olmayacak. part 2 olsa zaten sızlanmanın anlamı yok. o albüm slow ağırlıklı olacaktı, bu kesindi. bu albüme hiç slow eklemeden o albüm kaldırıldı. mantıksız bir hareket oldu bana göre. ama tarkan bu ne yapacağı belli olmaz. belki çıkarır o albümü. elinde 3 hazır şarkı var. üşüdüm, ceylan, aşk dansı. 3 şarkı daha bulsun, al işte sana 6 şarkı. en iyi albümüm bu demek için de adımı kalbine yaz ve yeni albümü birleştirsin 14 şarkılık tarkan'ın en yeni ve en iyi albümü...

Zaza
05-08-10, 05:18
tarkan bu ne yapacağı belli olmaz. belki çıkarır o albümü. elinde 3 hazır şarkı var. üşüdüm, ceylan, aşk dansı. 3 şarkı daha bulsun, al işte sana 6 şarkı. en iyi albümüm bu demek için de adımı kalbine yaz ve yeni albümü birleştirsin 14 şarkılık tarkan'ın en yeni ve en iyi albümü...

:20: bravo

nedjohnlansen
05-08-10, 10:57
bu arada sevdanın son vuruşu ve sen çoktan gitmişsin için daha önce tarkan albümlerinde benzeri olmayan şarkılar demiştim. benzerlerini buldum. sevdanın son vuruşu, come closer'dan touch'la benzeşiyor. çok da benzerlikleri yok ama andırıyor, hatırlatıyor. sen çoktan gitmişsin de come closer albümündeki come closer şarkısına benziyor. o albümde de bu albümde de favorim bu ikili.

e.r
05-08-10, 17:06
bu albüme hiç slow eklemeden o albüm kaldırıldı../ demişsin ama..ne eklendi ne eklenmedi tam olarak bilemiyorum fakat kayıp ve sen çoktan gitmişsin yeterince slow parçalar..okuduğum ilk haberlerden sonra ben de eleştirmiştim..part 1 de sadece hızlı şarkıların olacağı konuşuyodu mesela..asıl böyle olsa daha kötü olurdu..çünkü sadece slow müzik çalan radyolar var..oralarda parçalar çalmamış olacaktı ve insanlar bu tarkan şarkılarından mahrum kalmış olacaktı..reklamı da olmayacaktı o radyolarda..bence de böylesi daha iyi olmuş diye düşünüyorum..

nedjohnlansen
05-08-10, 20:19
bu albüme hiç slow eklemeden o albüm kaldırıldı../ demişsin ama..ne eklendi ne eklenmedi tam olarak bilemiyorum fakat kayıp ve sen çoktan gitmişsin yeterince slow parçalar..okuduğum ilk haberlerden sonra ben de eleştirmiştim..part 1 de sadece hızlı şarkıların olacağı konuşuyodu mesela..asıl böyle olsa daha kötü olurdu..çünkü sadece slow müzik çalan radyolar var..oralarda parçalar çalmamış olacaktı ve insanlar bu tarkan şarkılarından mahrum kalmış olacaktı..reklamı da olmayacaktı o radyolarda..bence de böylesi daha iyi olmuş diye düşünüyorum..

albüme işim olmaz ve usta-çırak eklendi. ilk albüm şöyleydi: sevdanın son vuruşu, kayıp, adımı kalbine yaz, sen çoktan gitmişsin, öp, acımayacak. yani 6 şarkıda 2 tane slow, yine iyi bir oran. fakat part 2 şöyleydi: işim olmaz, usta-çırak, ceylan, üşüdüm, aşk dansı. bunlardan ceylan ve üşüdüm slowdu ama işim olmaz ve usta-çırak eklendi albüme. bu şarkılar slow değil. 8'de 2'ye düştü slow oranı. bilmiyorum belki şarkılar hazır değildi ama zamanında ne kadar yakınsam da 1 hafta 2 hafta daha bekletip 10 şarkı, 12 şarkı çıkabilirdi madem 2. part iptal...

TorNadO
05-08-10, 21:39
Bence kafanızda ki soru işaretlerinin en büyük nedeni şudur;Tarkan'ın eski hitlerini düşünerek bu şarkıları dinlenmeniz.

Tarkan ne güzel demiş Öp'de;Geçmişimin Karması diye...
Artık dönüp ,dönüp o şarkılara bakmamak gerekiyor.

Yeryüzüne gelmiş en büyük star Michael Jackson şu durumun aynını ülkesinde yaşamıştır.
MJ bitti, o artık eskisi gibi değil diyenler bugün onun yokluğunun ne demek olduğunu anlıyorlar ve haksızlık ettiklerini kabul ediyorlardır.

Tarkan hayranıysak değişime,yeniliğe hazır olup,durup durup geçmişi kurcalamıcaz.
Bide bu internet üzerinden çok yorum okumak,kendi yorumunu yitirmeye sebep oluyor.
Çok fazla takılmamak gerek diye düşünüyorum.

HakanÇelik
05-08-10, 21:50
albüme işim olmaz ve usta-çırak eklendi. ilk albüm şöyleydi: sevdanın son vuruşu, kayıp, adımı kalbine yaz, sen çoktan gitmişsin, öp, acımayacak. yani 6 şarkıda 2 tane slow, yine iyi bir oran. fakat part 2 şöyleydi: işim olmaz, usta-çırak, ceylan, üşüdüm, aşk dansı. bunlardan ceylan ve üşüdüm slowdu ama işim olmaz ve usta-çırak eklendi albüme. bu şarkılar slow değil. 8'de 2'ye düştü slow oranı. bilmiyorum belki şarkılar hazır değildi ama zamanında ne kadar yakınsam da 1 hafta 2 hafta daha bekletip 10 şarkı, 12 şarkı çıkabilirdi madem 2. part iptal...

Merak etme, emin ol ki bundan 10 yıl sonra "Adımı Kalbine Yaz"ı da özlediğini fark edeceksin. "Ölürüm Sana" albümünü özlüyorsun ama uzun süredir dinlemiyorsun galiba. İmzandaki "Gecemin Ürkek Kanatları"ndaki nakarat kısmını doğru yazmamışsın. (Kendimi ararken çıkmazında, bilmecemin)

**aysgl**
05-08-10, 22:36
arkadaşlar TARKAN hiç bişy sölemesede onun bir bakışı yeterde artar... eski albüm yeni albüm karşılaştrması yapmyrm çnkü sesinn o güzelligini herşeye yetiyo dünyann en berbat şarkısınıda söylese de ben tek geçerim onu.bu albümünü aldm alalı devmlı dinliyrm.süperrrrr o yaaaaaaaaa:)))))))))))))))))):10::20:

pare pare
05-08-10, 23:39
Bende basligi gorunce Tarkan bilgeye soylemis sandim birden :)

Bende Bende . . . :9:

xurush'nine
06-08-10, 01:00
... acımayacak, usta-çırak, öp ne kadar olgunluk dönemi şarkıları ki? şarkılar yine hareketli ve olgun olabilir ama bu şarkıların sözleri bile olgunluk dönemi şarkıları kalıbının çok dışında kalıyor. yani pek de olgun olmak istediğini sanmıyorum tarkan'ın. sen çoktan gitmişsin, sevdanın son vuruşu, kayıp olgunluk dönemi şarkıları. seksilik konusuna gelirsek bu albümde usta-çırak şarkısında yine o seksi ses tonu hakim gibi geliyor bana. seksilikten çok bir kendine güven, bir enerji var. o enerjinin albümde tavan yaptığı yer ise bence öp şarkısında ikinci "can ciğer kuzu sarması" kısmı. bana o kısım eski tarkan enerjisinde söylenmiş gibi geliyor. eski tarkan da demeyelim, tarkan enerjisinde diyelim. sonuçta isteyince hala kullanabiliyor o sesini. aslında benim yakındığım bu değil.

eksiklik diye esas bahsettiğim asıl şey slow şarkı eksikliği, genel olarak da şarkı eksikliğidir. tarkan eskiden bir albümde 4-5 tane slow verirdi bizlere. en unutulmaz şarkıları da bana göre slow şarkıları. hareketli şarkıların belli bir zamanı vardır. son kullanma tarihi geçer yani. kalıcı olan bana göre slow şarkılar. bu albümde olgunluk dönemine girişin hiç de izi yok. olgunluk dönemine giren slow şarkı yapar, tarkan aksine hareketli şarkı oranını arttırmış. yakındığım budur. şarkı sayısı azlığıdır. tarkan en azından 2 tane slow olmak üzere şarkı ekleseydi bu albüme hiç şikayetim olmazdı. bu konuyu da hiç açmazdım. karma'nın bu kadar iyi bir albüm olmasını sağlayan hareketli şarkıların yanında slowlarıdır da. sanmıyorum ki inkar edilsin bu gerçek. karma'yla yarışacak albüm yapmak istiyorsa tarkan tarzını ne kadar değiştirirse değiştirsin şarkı sayısını 12'nin üstünde tutmalıydı, slow şarkılara da ağırlık vermeliydi. tabi bunlar bence. slow şarkılarını sevmeyen de olabilir, onu bilemem.

Arkadasim senle dusuncelerimi paylasmakta maksadim kesinlikle polemiye girmek degildi bir kere..Galiba fikrimi yalnis ifade etmisim..:)

Once bu olgunluk donemi derken ben ruhi olgunlugu kasd ettim(oyle yaziyorum yazimda fark ettiysen)..
Kabul edersin ki cevremizde yasca 70'ne gelmis ama hala"uslanmamis",(ya da adam olmamis) insanlar dolasiyor..Fakat cogunlugun 60'da fark ettiklerini Tarkan 35'de anliyor..Bu onun cok takdir edilecek bir yani.. Olgunluk derken yasliligi kasd etmedim..
Benim dusuncem su ki, olgunluk donemine girdigi icin eski "tarzina" onceki kadar agirlik vermiyor Tarkan..Yazimi bir daha okursan fark ediceksin -Onceki Gibi (ya da kadar) yapmak istemiyor dedim, isterse yapar da yapmak istemiyor dedim.. Onun zaten ilk pop muzige "transer" oldugundan bu yana cizdigi bir tablo var, boyle meshur oldu.Bu tarzdan en olgun haliyle bile cayip ilahi okuyacak hali cok mantiksiz dimi? Tabii ki sarkilarinda hala eskilerden izleri tasiyacaktir..Yillardir Tarkan derken insanin aklina gelen ilk ne oluyor?..Bundan tamamen cayarsa Tarkan Tarkan degil de Sami Yusuf olur..:)

Ben son donemlerde onceki kadar seksillik tarzina agirlik vermiyor demek istedim..Ve son donemler derken Metamorfoz'd'an bu yana yaptigi calismalari kasd ettim..
Sanatcinin savas(hem de baris!!!) arenas'i onun sahnesidir, yorumladigi sarkilardir.O en guzel kendi arenasindan milyonlara hitap ede biliyor,mesajlarini bu yolla iletiyor topluma.Ve Tarkan da sarkilariyla, albumleriyle hem insanlarin gonlunu ruhunu oksuyor hem de beynine hitap ediyor, soylemek istediklerini sarkilarinda soyluyor..
Dikkat edersen son donemlerde sarkilarinda tabii ki ask cinsellik vardira ama baska degerlere de yer veriyor mesajlarinda.. Ask hala baskosesinde, ilham kaynagi, esas konusu, olmazsa omazi ama seksilk daha arka pilanda, baska deger(ler) one cikimis durumda - hayata insanliga bakislarini yansitor metamorfoz'larinda, uyan, ben sen olamam, adini kalbime yazdim'larinda ..
Son albumunde - sevdanin son vurusuyla kayip adini kalbime yaz'iyla tertemiz ilahi aski terennum ederekten "yikiyor gunahlarini",kurtuluyor gecmisinin karmasindan oysa daha onceleri " aska kanalim.. gunaha bulanalim" derdi...

Yakindigin slow sarkilara gelince;
Piyasayanin durumu malum, onumuzde ramazan ayi var, bir tarafadan da her kes (biz dahil) ustune gidiyordu nerde bu album diye..Bu sartlarda belli bir pilan uygulanarak yapilmis bir album var karsimizda..Yaza ayarlandi biliyorsun..Yazin genelde fikir fikir sarkilarla eglenmk isrter cogunluk biliyorsun..Ama yalnis bir pilan oldugunu da dusunmuyorum..Ve kim ne derse desin ben Tarkanin part2 seklinde olmasa da yil sonuna bir album dusundunerek bu oranda sarki secimi yaptigini tahmin ediyorum..Bir album daha bekletmeden gelicektir bana gore..

Bir de olgunluk doneminin slow sarkilarla ne ilgisi var canim?!Insan olgunlasinca slow sarki soyler diye bir sey yok..Kucuk Emrah ya da Ceylan cocukken olgunluk doneminde mi damar, slow sarkilar okudular?Ya da Rahmetli Baris Manco , MJ 50 yas ve uzeri olarak hep slow sarkilar mi okudular?Ya da Madonna hep slow mu okuyor? Neyse..

Kiyaslamak insanin kafasini karistiriyor biliyor musun?Ayni iliskilerdeki gibi eskisi(ler)yle hep kiyaslarasan yurumuyor.. Sen en iyisi bir 10 yil daha bekle..;)
Arkadaslarin de dedigi gibi insallah yillar sonra da bu albumun cok cok degeril oldugu kanisina varip "Adini kalbime yaz"i ozlersin..:) :27:

DaLy
06-08-10, 01:37
Bence kafanızda ki soru işaretlerinin en büyük nedeni şudur;Tarkan'ın eski hitlerini düşünerek bu şarkıları dinlenmeniz.

Tarkan ne güzel demiş Öp'de;Geçmişimin Karması diye...
Artık dönüp ,dönüp o şarkılara bakmamak gerekiyor.

Yeryüzüne gelmiş en büyük star Michael Jackson şu durumun aynını ülkesinde yaşamıştır.
MJ bitti, o artık eskisi gibi değil diyenler bugün onun yokluğunun ne demek olduğunu anlıyorlar ve haksızlık ettiklerini kabul ediyorlardır.

Tarkan hayranıysak değişime,yeniliğe hazır olup,durup durup geçmişi kurcalamıcaz.
Bide bu internet üzerinden çok yorum okumak,kendi yorumunu yitirmeye sebep oluyor.
Çok fazla takılmamak gerek diye düşünüyorum.
Bende Tarkan hayranıysak beğenmediğimiz işleri ve özlemlerimizi dile getirip bi şekilde sesimizi duyurmamız gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca Tarkan'ın değişim ve gelişiminden memnun olmamam veya olmamamız ve onu bu yönde eleştirmemiz birer Tarkan hayranı olarak en büyük hakkımızdır.

Beğenilerimizi dile getirdiğimiz kadar memnuniyetsizliklerimizi de dile getirmeliyiz.Tarkan boş cd satsa alırım diyenlerdenim ama beğenmediğim işler olduğunda da pohpohlamam..

nedjohnlansen
06-08-10, 03:40
Merak etme, emin ol ki bundan 10 yıl sonra "Adımı Kalbine Yaz"ı da özlediğini fark edeceksin. "Ölürüm Sana" albümünü özlüyorsun ama uzun süredir dinlemiyorsun galiba. İmzandaki "Gecemin Ürkek Kanatları"ndaki nakarat kısmını doğru yazmamışsın. (Kendimi ararken çıkmazında, bilmecemin)

ben imzamı başka yerden direkt kopyalamıştım, dikkat de etmemişim. teşekkür ederim, düzelttim.

denizmavisi
09-08-10, 02:22
Metamorfoz ile başlayan ve bu albümle devam eden "standart" albüm beklicem artık Tarkandan.Şarkısında söylediği gibi "hey gidi günler hey" nerde eski Tarkan şarkıları...Kıyaslama ister istemez yapılacak çok normal ama şunu da kabulleniyorum artık devir değişti,insanların beğenisi değişti ve Tarkanın da elinden anca bu kadar geliyor ve günümüz şartlarına göre iyi bir albüm ama muhteşem değil; zaten 2000'li yıllarda yapılan çoğu şarkı beğenilmiyor hep eskiye özlem var o yüzden Tarkan'ın bundan sonraki albümlerinde de beklentim üst düzeyde olmayacak yeterki bu albüm seviyesinin de altına düşmesin...