PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Harbiye konseri tam analiz

trkntrkn89
01-08-10, 19:13
arkan "Adımı Kalbine Yaz" isimli albümünü öncesine yetiştirmeyi başardığı konseri için 31 Temmuz Cumartesi gecesi Harbiye Açıkhava Sahnesi'ndeydi. Semiramis Pekkan, Metin Arolat, Demet Akalın gibi ünlülerin de hazır bulunduğu konser için biz de Her Yerde Müzik olarak erkenden Açıkhava'da yerimizi aldık. Sürekli aynı reklamların dönmesinden fenalık geçirdiğimiz dakikalarda Harbiye'yi müzikseverlerin hıncahınç doldurmasının ardından Tarkan görkemli bir çıkışla albümden önce müzikseverlerin beğenisine sunduğu ve birkaç aydır dinleye dinleye eskitemediğimiz sözleri Aysel Gürel imzalı şarkısı "Sevdanın Son Vuruşu" ile konserini açtı. Hemen ardından yine yeni albümden "Acımayacak"ı seslendirince acaba albüm sırasıyla yeni şarkıları arka arkaya mı seslendirecek sorusunu akıllara getirdiği dakikalarda "Hepsi Senin mi?"yle devam ederek soru işaretlerini anında sildi. "Hepsi Senin mi?"nin ardından zamanının ötesindeki şarkılardan "Kır Zincirlerini" gelince Açıkhava erkenden havasını buldu ve büyük bir coşku yaşandı. "Kış Güneşi" ile seyirciyi 90'lı yıllara ışınlayan Tarkan, yeni albümünde yer alan, sözleri Sezen Aksu'ya ait "Sen Çoktan Gitmişsin"den sonra coşkunun fitilini ikinci kez ateşledi ve arka arkaya "Dudu"yu ve "Hüp"ün Ozinga versiyonunu seslendirdi.

Konserin ilk yarısına Tarkan'ın Semiramis Pekkan'ı Emel Sayın zannederek pot kırması ve "İkimizin Yerine"den önce "Ufak tefek hatalarımız oluyor" diyerek Orhan Gencebay'ın "Hatasız Kul Olmaz" şarkısını mırıldanmasının ardından "arabeski inkar edenler dinlesin" diyerek Fazıl Say'a taş atması damgasını vurdu. Gazeteci Onur Baştürk'e de "Amma ciddisin, ne hata bulacağım diye bakıyorsun, biraz rahat ol eğlen" diyerek laf atan Tarkan sahnede ilk kez "Metamorfoz" albümünden "Gün Gibi" şarkısını canlı seslendirdi. "Arada Bir" ve "Adımı Kalbine Yaz"dan sonra da kısa bir ara verdi.

"Öp" şarkısıyla ikinci yarıyı açan sanatçı, "Şımarık"ın geçtiğimiz yıl verdiği Harbiye konserleri için hazırlanan akustik versiyonuyla konserine devam etti. "Gül Döktüm Yollarına"dan sonra "Kuzu Kuzu"yla konserin coşkusu üçüncü kez doruğa ulaştı ve Tarkan seyircinin isteği üzerine konser bitmeden bis yapmak durumunda kalarak "Kuzu Kuzu"yu bir kez daha seslendirdi. Sanatçı görünen konser programını yeni albümünün iddialı şarkılarından "Kayıp" ve "İşim Olmaz" ile kapattı. Elbette seyirciler Tarkan'ı o kadar kolay göndermezdi, o da bunun farkında olduğundan hazırlıklıydı. Alkış ve tezahüratların ardından Tarkan tekrar sahneye çıkıp "Sevdanın Son Vuruşu" ile "Öp" şarkısını ikinci kez seslendirdi ve yine perde kapandı. Ama izleyicinin hala Tarkan'la vedalaşmaya niyeti yoktu, bir kez daha sahneye çağrılan sanatçı yeniden "Adımı Kalbine Yaz"ın bu kez Ozinga Club Mix'ini söylerek konserin finalini yaptı.

Orkestra elemanlarının dikeye yakın bir konumda sahnenin iki yanında yer alması ile daha da büyüyen sahne tamamen Tarkan'a aitti. Arkada yer alan dev ekranda yayınlanan klipler ve animasyonlar da performanslara keyif kattı. Konser Tarkan'ın muhteşem canlı performansı ve yeni şarkıları eski şarkılarla beraber repertuvara başarılı bir şekilde yedirmesi sayesinde çok başarılı geçti, dolayısıyla izleyiciler de mekandan mutlu ayrıldı. "Adımı Kalbine Yaz"ın önce orjinal versiyonuyla söylenmesi ve Ozinga Club Mix'in bise bırakılması akıllıcaydı. Konserin benim açımdan tek olumsuz yanı "Şımarık"ın akustik, "Hüp"ün de Ozinga versiyonlarıyla çalınmış olması. Bana bu göre bu iki seçim coşkunun daha da yüksek olmasını engelledi, orijinal versiyonları çalınsaydı çok daha güzel bir durum oluşabilirdi. Neyse ki iki kere üst üste gelen "Kuzu Kuzu" performansı tüm bunları kapatmaya yetti de arttı bile. Bir de "Metamorfoz"dan da illa söylenmemiş bir şarkıya yer verilecekse bu "Çat Kapı" olsa daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum, "Gün Gibi" olmasa da olur denecek bir seçimdi. Tarkan yeni şarkılara da neredeyse eski şarkılar kadar ilgi gösterilmesinden ve ezbere söylenmesinden memnundu. En çok "Sevdanın Son Vuruşu", "İşim Olmaz", "Kayıp" ve "Öp" şarkılarının reaksiyon aldığı "Adımı Kalbine Yaz"dan bir tek "Usta-Çırak" şarkısı söylenmedi. Kısacası kırılan potlarla, atılan taşlarla ve gerek izleyicinin gerek de Tarkan'ın muhteşem performansıyla hem gazeteciler hem izleyiciler hem de Tarkan geceden mutlu ayrıldı.

kaynak:http://www.heryerdemuzik.net/muzik-haberleri/41-muzik-haberleri/751-editorden-tarkan-acikhavada-bir-kez-daha-adini-kalbimize-yazdi.html

xurush'nine
01-08-10, 19:26
Paylasim icin tesekkur ederim..Bayagi bir analiz edilmis..Konsere gitmis kadar olduk..:)
Ama kaynak belirtmeyi unutmussun arkadasim.Sunun kaynagini da koy tam olsun..

denizarya
01-08-10, 19:56
cok iyi yazilmis bir özet..birde tarkanin yeni dansi varmi yok mu..dans etti mi etmedi..o bilgileri alsak süper..

xanatoliax
01-08-10, 20:21
etmedi yeni dans yok fakat ben öp öp teki asker yürüyüşü hareketine bayıldım :)) konseri izleyenler anladı sanırımm

trkntrkn89
01-08-10, 20:50
keşke daha farklı bi show hazırlasaydı tarkan acımayacak ta falan ben kadın dansçılar görmek isterdim her zamnki aynı açıkhava konseri olmuş...

denizarya
01-08-10, 21:07
olsuun...onun bakislari...hareket etmesi bile insana bi baska heyecan veriyor..en önemli olan onun sesii zaten

HİLLTRKN
01-08-10, 21:14
her zamanki gibi tarkan tek kelimeyle muhteşemdi ama az önce haberlerde ''gece yarısı bitmesi planlanan konser yoğun istek üzerine 03.00'e kadar sürdü'' denildi
ben tarkan adımı kalbine yaz'la final yaptıktan sonra tüm seyirciler gibi harbiyeden ayrıldım haberi olan var mı??

Ganador
02-08-10, 02:01
00 10 da bitti

pare pare
02-08-10, 02:15
Gercekten konsere gitmiw gibi hiss etdim kendimi )))

bounce
02-08-10, 06:01
bence Tarkan konserlerini ikiye ayırmalıyız
-Tarkan Harbiye Açık Hava Konserleri
-Tarkan'ın Diğer Konserleri.....
Harbiye Konserlerinde Tarkan olsun orkestra olsun bizler olsun herkes başka bi boyuttaydı.. kimsenin 3. bisten sonra bile konser alanından ayrılmaya niyeti yoktu.
Konser harikuladeydi.. İçimden ''bu adam gercek bi yıldız'' dedim..Bu konserde ilk kez Tarkan konser bitmeden bi şarkıyı tekrarladı ''kuzu kuzu'' yı..
Tarkan o kadar keyifliydi ki ''gül döktüm yollarına'' şarkısının sonlarına doğru darbukalar giriyor Tarkan kıvırtıyor o bölümü yanlışlıkla atladılar Tarkanın darbukacı abilerimize bakıp eliyle ''aman ya boşverin '' el hareketiyle geçiştirdi. düşünün ki Tarkan ne kadar mükemmeliyetçi bi insan...
konsere çıkışı harikaydı.. diyorum ya ne anlatsam ne söylesem boş. gelip görmeniz lazım. Gerçekten Serkan ve Gökhanın şu lafı doğru '' Harbiye konserleri bi başka'' ...
Ayrıca herkes çok enerjikti bunun nedeni şu: herkesin yeri belli 9 da geliyorsun yerine oturuyorsun. ayrıca oturduğun her yerden Tarkanı çok rahat görebiliyorsun.. çok yorgun olmadığın içinde bütün şarkılara eşlik ediyorsun.. hopluyorsun zıplıyorsun eğleniyorsun... ama diğer konserlerde önden yer kapayım diye 12 de gidiyorsun.önden yer kapman için 12 bile çok geç !! konsere kadar ayakta beklediğin için takaatin kalmıyor.. konserden bi çıkıyorsun aman allahım. yaşamak istemiyorsun.
Tarkan çok güzel mimiklerini kullanıyor.. çok tatlı bi adam. konseri kesin olarak bitirdiğinde ''Ben yine burdayım, Beklerim'' dedi.. vallahi hasta olmama rağmen kahkaha attım.
ayrıca işi acayip biliyor.İşim Olmazı bitirdikten sonra Hoşçakalın dedi.. biliyordu geri çağrıcağımızı. sonra sevdanın son vuruşu ve öpü söyledi. sonra gitti bi daha geldi. bana kalsa bi kez daha gelirdi ama tadında bıraktı herkes..
çok güzel anlardı. Tarkan zor durumları geride bıraktı... ayrıca şunu söylemeliyim ki Tarkan asla alaturkadan vazgeçmemeli. çünkü adımı kalbine yaz orjinal sürümünde herkes ayaktaydı.. bizim halkımız seviyoruz alaturkayı.. Tarkan da doğrusunu yaptı. ama gün gibi ve ikimizin yerine adlı şarkıları peş peşe söyleyince bende bi soğukluk oldu..ikisinden birini tercih etmeliydi. ama bence ikiside değilde inci tanem olabilirdi.
Öp'ü canlı dinlediğim de çok beğendim. normalde o kdar beğenmemiştim.Kayıp'ı ise normalde de beğenmemiştim konserde de..
http://www.twitvid.com/QIH7Z
bu her şeyin özeti.. elektronik değil.alaturka