PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ve huzurlarınızda: Adımı Kalbine Yaz Favorim: Sen Çoktan Gitmişsin!

eskalen
29-07-10, 17:57
Taraf gazetesinin nam-i diyar Telesiyej rumuzlu yazar Tarkan'i bugunku kosesine tasimis...

Ve huzurlarınızda: Adımı Kalbine Yaz Favorim: Sen Çoktan Gitmişsin!

http://img191.imageshack.us/img191/4853/38946126585100718863100.jpg (http://img191.imageshack.us/i/38946126585100718863100.jpg/)

Yazarken, Tarkan’ın albümünü dinliyorum bir yandan.

(Yaz başından beri beklenen albüm bugün satışa çıkıyor nihayet.)

Daha ilk dinleyişte favorim belli oldu: “Sen Çoktan Gitmişsin”. Sessizce haykıran, durgunlaştıkça hareketlenen, sakinleştikçe coşan bir şarkı. Unutmamalı gibi klasikleşecek bence. Pop müziği aşan bir şarkı sanki, Sen Çoktan Gitmişsin.

Tarkan, Sezen Aksu ve Ozan Çolakoğlu’nun yaratıcılığından çıkan az rastlanır güzellikte bir şarkı.

Sezen Aksu sözlerini yazmış, Ozan Çolakoğlu bestelemiş, Tarkan unutulmayacak bir yorumla seslendirmiş. Bir de Sezen Aksu’nun vokali var ki, naif ama çok güçlü bir tuşe.

Defa defa dinliyorum şarkıyı: “Meğer hiç tanımamışım / Ne kendimi ne seni / Görünenle yetinmişim / Durup hiç dinlememişim / Kalbimin nefesini / Sevilmişim sevmişim / Göz göre göre kaybetmişim / Umutlanmışım, bulutlanmışım / Yağdı yağacak kirpiklerimden / İnanmamışım, inanmışım / Kayıp gidiyorsun ellerimden / Bir daha çalar mı bilmem / Postacı kapımı? Sanmam / Biliyorum dönmezsin / Sen çoktan gitmişsin.”

Tarkan’ın derinleştikçe yoğunlaşan, yoğunlaştıkça derinleşen bir yorumu var. Sesin sözle, sözün sesle buluşmasının neredeyse ideal bir örneği bana göre bu şarkı; duygu, damıtılıyor adeta. Ozan Çolakoğlu’nun müziği ise, kendini güçlü bir biçimde gizliyor; ama bir yandan da, duygunun içinde fırtınalar estiriyor sakin sakin.

Adımı Kalbime Yaz, yılın albümü olacak, bu belli. Albümün ilk şarkısı Sevdanın Son Vuruşu’nu, zaten albüm çıkmadan önce -Tarkan’ın, onu bekleyen hayranlarına sunduğu cömertliği sayesinde- radyolardan ve internetten indirip dinlemiştik. Aysel Gürel’in sözleri ve Tarkan’ın müziğiyle, sıra dışı ve fazlasıyla kabul görmüş bir şarkıydı.

Albümün ikinci şarkısı Acımayacak’ın söz ve müziği Mithat Can Özer’e ait. Acımayacak, daha şimdiden en fazla indirilen şarkılardan; belli ki bu yaz en çok dinlenen şarkı olacak.

Albüme adını veren Adımı Kalbine Yaz’ın söz ve müziği Tarkan’a ait. Sözleri çok sıcak ve samimi, çok hoş. Tatlı bir sitemle yazılmış bir mektup gibi: “Ayda yılda bir olsa da muhakkak ara /Azıcık zamanından ayır da / ‘Öldün mü kaldın mı?’ diye sor ara sıra / Adımı kalbine yaz beni unutma / Bugün o yüzüne gülen dost sandıkların / Yarın da yanında olacak mı? / İyi günde ne âlâ, kötü günde firarda / İçin sızlamayacak mı?”. Tarkan’ın bu şarkıdaki yorumunun kıvamında tatlı bir hüzün var, doğal, maniyersiz bir yorum, çok sevdim. Bence en fazla sevilecek şarkılardan biri olacak Adımı Kalbine Yaz.

Albümün kapağındaki ve içindeki fotoğrafları Giuliano Bekor çekmiş. Ben çok beğendim; sakinliğin zenginliği var fotoğraflarda.

Tarkan’ın sesine ve yorumuna gelince… Bu albümde de görüldüğü gibi, Tarkan hangi şarkıyı söylerse söylesin, hangi söz ve besteyle buluşursa buluşsun, o şarkı farklılaşıyor, başkalaşıyor mutlaka; onda bir büyü var sanki, star karizmasından daha farklı bir şey bu. Sözle yazıyla pek tanımlanamaz gibi.

O yüzden de yıllardır Tarkan, Tarkan işte.

Kaynak:taraf.com.tr

pare pare
29-07-10, 18:01
Cok tesekkurler yazin harika Benimde en favori sarkim Sen coktan gitmissin harika bir parca bence . . .

simgem__
29-07-10, 18:06
süper bi yazı olmuş ellerine yüreğine sağlık...bravo

schumaer
29-07-10, 18:22
sen çoktan gitmişsin beni kayıptan daha çok etkiledi..

love_speak
29-07-10, 18:26
gerçekten de etkileyecek bi şarkı derinden etkiliyo insanı. .

Yakisikli89
29-07-10, 18:29
Fazlasiyla güzel bir yazi. Begenerek okudum. Tsk'ler paylasim icin.

BaRaN'Ca
29-07-10, 18:33
Tüh ben de ekledim aynı konuyu :)
Taraf benim gazetem bravo

twilight
29-07-10, 18:36
Sen Coktan Gitmissin güzelde,bence daha güzel hitt'ler var albümde...Kayip,Adımı Kalbine Yaz,gibi... :)
Tesekkürler... :)

SESA
29-07-10, 18:39
adımı kalbine yaz ve kayıp favorilerim

eskalen
29-07-10, 18:56
Ben bu Telesiyej'in sIkI bir Tarkan hayrani oldugunu dusunuyorum :) Cunku bu yazisindan once Pepsi-Tarkan konusunda Tarkan'i bir hayli yazmis ve korumustu..

BaRaN'Ca
29-07-10, 19:35
Gazeteciler içinde de sıkı tarkan hayranları var

xurush'nine
29-07-10, 19:52
Ben bu Telesiyej'in sIkI bir Tarkan hayrani oldugunu dusunuyorum :) Cunku bu yazisindan once Pepsi-Tarkan konusunda Tarkan'i bir hayli yazmis ve korumustu..

Ben de hele o yazilarinda bunu fark ettmistim..Ve kucuk bir arastirma yapmistim kim bu Telesiyej yazari diye..Internetin yalancisiyim yazar Pakize Barista hanim efendiymis boyle yaziyorlar..
Gercekten de o ise tamadir, cunki kendisi Tarkanini ilk albumlerinde soz yazari olarak geciyor..Benim hala bayilarak dinledigim "Beni anlama" ve Tarkanin ilk zamanlar seslendidigi "Yeni yil" sarkilarinin soz yazari.. Ve yazilarindan da belli Tarkan'i cok seviyor..

Bu yazisini da cok samimi ve guzel buldum.. bravo

fatihvefatih
29-07-10, 21:34
Ah Tarkan ahhh yine yaptın yapacağını kırdın geçtin ortalığı süpersin sen başkasın!!

edudum
29-07-10, 21:47
pakize barıştaysa,susmak gerekli sanki...güçlü entellerden diyebiliyorum..hatta sezeni sezen yapan kadın diye biliyorum ve hatta sezenin tarkanın elinden tutup "barışta" çiftinin yanına new yorka emanet ettiğini ve onların da tarkanın önüne yığınla felsefe kitabı koyduğunu duymuştum bilemem ne kadar gerçektir :)

sally
29-07-10, 22:15
Güzel yazi harika yorumlar geliyor

patriot_214
29-07-10, 22:33
Adımı kalbine yaz, favorim olmuşdu, düşünüyordum ne güzel şarkı kim yazmış acaba, şimdi görüyorum Tarkan yazmış. Tarkan kendisi çok güzel bir albüm yapa bilir, Sezensiz, Nazansiz, artık bundan eminim )))

ozgem__
29-07-10, 23:13
güzel yazı olmuş:) beğenerek okudum bravo

meleklerdenbiri
30-07-10, 02:08
yazı çelişkilerle dolu arkadaşlar. "bu yazıyı yazarken bir yandan da tarkan'ın albümünü dinliyorum" diyor ama yazının sonlarına doğru kayıp'taki şiirin albümde olup olmadığını bilmiyor. ee madem yazıyı yazarken bir yandan da albümü dinliyorsun, açıp bakamıyor musun şiir albüme konmuş mu yoksa konmamış mı :)))

karma_elcin
30-07-10, 02:24
dinlediğimde cok duygulandığım bi şarkıydı ve kesinlikle klasik olacak bi şarkı, muhteşem üçlü (sezen aksu tarkan ozan colakoğlu) harikalar yaratmış...

serennn
30-07-10, 03:28
harikaa bi yazı olmuşş yaa çok güzell !! haber için tşkler..

ece**
30-07-10, 11:44
"onda bir büyü war sanki..." bunu bende düşünüyorum sık sık :) kusursuz bi ses,yorum..allah eksik etmesin bizden tarkanı...