PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : adımı kalbine yaz "demolarını" yorumlayalım...

nedjohnlansen
26-07-10, 17:30
şarkıların demolarını yorumlamak ne kadar doğru tartışılır fakat yine de albüm hakkında bir ön bilgi almak için demoların da büyük bir faydası olacaktır diye düşünüyorum. öncelikle demolarda 30 saniye olarak seçilen kısımlar belli ki şarkıların nakaratları. şarkılarda bizi etkileyen ver şarkıların bizce sevilmesini sağlayan şeyin ben her zaman nakaratlar olduğunu düşünmediğimden dolayı demolarda beğenmediğimiz şarkıyı baş tacı yapma olasılığımız da yüksektir. ayrıca demoların ses kalitesi de cd kalitesine yaklaşmıyor, bunu anlayabiliyoruz çünkü elimizde cd kalitesinde dinleyebildiğimiz bir sevdanın son vuruşu var ve demoları yorumlarken albümü de yorumlamanın ne kadar sağlıklı sonuç vereceğini bu şarkıyla anlayabiliriz bence. bir kere benim kendi sevdanın son vuruşu hikayemi anlatayım. bu şarkıyı radyolarda yayınlandığı gün otobüste eve dönerken dandik bir kulaklıkla radyodan kanalları araya araya tamamını dinleyememek koşuluyla 2 3 kere dinledim ve benim için büyük ama çok çok büyük bir hayal kırıklığı oldu. çünkü ne ses tarkan'ın sesine, ne yorum tarkan'ın yorumuna benziyordu ve tarkan benim için bitmiştir, bu saatten sonra iyi iş yapamaz noktasına kadar geldi. eve döndüğümde de bu siteye bakıp çok iyi yorumlarını görünce açıkçası site kullanıcılarını da tarkan şakşakçısı diye yaftaladığımı hatırlıyorum. fakat tarkan.com'u açıp şarkıya 5+1 sistemde son bir şans verince iyi hatırlıyorum gözlerim doldu. bir kere radyoda dinleyemediğim o muhteşem intro beni çok şaşırttı. acaba ben yanlış şarkıyı mı dinlemiştim dediğimi çok iyi hatırlıyorum. şarkının geri kalanıysa gerçekten büyük değişim gösterdi. yani önemli olan özellikle yeni şarkıların altyapısı nedeniyle iyi bir sistemde dinelemektir şarkıyı. hatta ekşi sözlük'te sevdanın son vuruşu başlığı altında da aynı bu yoruma benzer bir yorum bulunmakta ve bu yorumu ben yazmadım kesinlikle. "bu şarkıyı esas iyi bir sistemde dinlediğinizde çok başka oluyor" tarzında bir yazı bu. her neyse diyeceğim o ki demolar bize bu açıdan sağlıklı sonuçlar veremiyor. ayrıca dediğim gibi şarkıların sadece nakaratları var elimizde. sevdanın son vuruşu'nu beğenmemin nedenleri: 1. muhteşem intro, 2. nakarata girmeden önce gelen "seni karanlıklara bırakmak istemezdim" diye başlayıp nakarata kadar uzanan kısım ve yine aynı kısma dahil "ardından acıtacak bir tek söz söylemezdim" sözlerindeki tarkan'ın yorumu... özellikle tarkan'ın "tek" diyişi bence şarkının en güzel yeridir. buna oranla nakaratın beni şarkıya ısındırmasından pek söz edemiyorum. eğer ki şarkı önceden ortaya çıkmasaydı şu anda beğendiğim şarkılar arasında demolar neticesinde sevdanın son vuruşu olmayacaktı muhtelemen.

ayrıca şarkıların demlenmesi olayına da değinmek istiyorum. buna 2 3 örnek verebilirim. geçtiğimiz aylarda athena pis adlı albümünü çıkardı ve ben ilk 2 dinleyişimde athena'ya ne olmuş dediğimi çok iyi hatırlıyorum. çünkü albüm bana rezalet gelmişti. athena gitmiş başka bir şey gelmişti sanki. ama dinledikçe dinledim ve şu anda athena'nın yaptığı en iyi albüm budur diyorum. gruplar ya da şarkıcılar tarzlarında bir değişim gösteremese bile çok sevdiğimiz, dinlediğimiz kişiler olunca yeni ne yaparlarsa yapsınlar yadıryabiliyoruz. yine tarkan'dan örnek verebilirim ki dudu lansman konseri sonrası ben ve ailem bu albüm çok kötü demiştik. ama sonraki günlerden bir gün dışarıdayım ve tarkan'ın yeni şarkıları da kulağımda sanki, kafamın içinde çalıyor. hemen gidip albümü almaya karar verdim. tarkan'a kızgın olduğumdan albümü almak istememişti. sonra albümü almaya giderken annem aradı ve tarkan'ın yeni albümü güzel, albümü al eve gelirken dedi. yani tarkan'ın da dediği gibi tarkan şarkıları demlendikçe güzelleşen şarkıları. kuzu kuzu hakkındaki 2001 yorumlarını bulabilirseniz bulun internette. bu nasıl kötü şarkıdan tutun yerin dibine sokmalara kadar gidiyor yorumlar. şu an kuzu kuzu'ya laf atabilen var mı? yok. yani tarkan'ın en iyi şarkısı konumuna kadar ulaştı kuzu kuzu. demolar hakkında da bir örnek verebilirim. mor ve ötesi'nin son albümü "masumiyetin ziyan olmaz" çıkmadan 5 hatta 10 gün önce şarkıların aynı bu şekilde 30 saniyelik demoları ortaya çıktı. ilk dinleyişte birazını beğendim, ikinci dinleyişte daha başka şarkıları derken albüm çıktıktan sonra beğenmedim dediğim şarkılar en beğendiklerim oldu ve bu beni de çok şaşırttı. yani demo demek şarkı hakkında kesin yorum yapın bunu dinleyip demek değildir.

şarkıları tek tek yorumlarsak:

sevdanın son vuruşu: bu şarkıyı zaten aylardır dinliyoruz. ilk dinleyişte çok sarmayan bir şarkı olsa da sonradan sanıyorum ki hepimiz çok beğendik. hatta şu ana kadar bu yaz dinlediğim en iyi pop şarkısı da bu olabilir. gerçi sertab erener haricinde doğru dürüst bir rakibi de olduğunu sanmıyorum şarkının. bu şarkı üstünde fazla durmaya da gerek yok diye düşünüyorum.

acımayacak: biraz arabeske kaçan yorum nakarattan 180 derece dönerek arabesk yorumundan çıkıyor. değişik bir şarkı gibi duruyor. arkadaki müzik alaturkadan çok pers müziklerini andırıyor. ayrıca demonun sonlarında doğru tarkan'ın meşhur ooo'lamasının girişini duyuyoruz. demo orayı tamamen kapsamıyor ve bence esas biz o kısmı beğeneceğiz. biraz sabredelim.

işim olmaz: yeni eklenen iki şarkıdan bir tanesi bu. bu şarkı nedense bana ölürüm sana'da bir alaturka şarkı daha olsaymış bu şarkı olabilirmiş gibi geliyor. yine de bana bu albümün en iddiasız şarkısı bu gibi geldi. gerçi en iddialı olarak bu şarkıyı bulanlar da çok olacaktır. metamorfoz albümündeki dedikodu şarkının bence bu albümdeki karşılığı da bu yönden budur. bana göre en kötü şarkı olan dedikodu, bazılarınca da en iyi şarkıdır.

kayıp: tarkan'ı tarkan yapan şarkılar hareketlilerden çok slow şarkılardır bana göre. çünkü tarkan'ın ses farkını en iyi ortaya koyabilen şarkılar bunlardır. bu şarkı da karma'ya yakışacak bir şarkı ve metamorfoz tınıları eklenmiş ve yeni albümün "mozaik" iddasını doğrulayacak ve gözümüze sokacak şarkı da bence budur. hareketli şarkılar bir yerden sonra sıkabilir, her zaman dinlenmeyebilir ama tarkan'ın slow şarkıları klasiktir. ne zaman açsanız yeniden etkilenirsiniz. özellikle bu şarkının geri kalanı ve şarkı sonundaki şiiri de dinleyince bu da o klasiklerden olacak.

öp: tarkan'ın tarzını gerçekten değiştirdiği ve metamorfoz'a gerekli olan şarkı buymuş. tarkan metamorfoz'a bu şarkıyı ekleseydi inanın metamorfoz'a kötü diyecek kişi sayısında azalma olacaktı. hatta şöyle diyebilirim ki bu şarkı bu albümün de en iddialı şarkısıdır. hatta ben başka tarkan şarkısı hatırlamıyorum ki ilk dinleyişte bu kadar beğenilebilinen... şimdi diyeceksiniz ki abartma, ama bence durum bu. kenan doğulu'nın son albümünde de öp diye bir şarkı yer alıyor ve kenan doğulu'nın son tarzına da benziyor bu şarkı. tabi ki tarkan'dan bu tarzı duyunca bambaşka oluyor. benim bu albümdeki favorim bu şarkı olacak. olmazsa şaşırırım.

adımı kalbine yaz: çıkış parçası her ne kadar bu şarkının remiks şarkısı olacak olsa da bu versiyonu asıl versiyonu olduğundan dolayı buna yorum yapalım. bu şarkı bu güne kadar tarkan'ın çıkış parçaları arasındaki en yavaş şarkı diye düşünüyorum. çıkış parçasından daha çok normal bir albüm şarkısına benziyor ve sadece çıkış parçasını dineyip albüme yorum yapan insanlar var olduğundan iyi bir çıkış parçası seçimi değil diye düşünüyorum. öp şarkısıyla çıkış yapsaymış daha iyi olabilirmiş. tabi ki bu benim fikrim ve demo yorumudur. demo şarkının tamamı olmadığından şarkının geri kalanı belki şarkıyı gerçekten çıkış parçası yapacak kısım...

sen çoktan gitmişsin: bu şarkı da güzel bir slow olacak gibi ama demo parçalarından en az bir şey anladığım şarkı budur. şarkı yavaş olduğundan ve belki de en çok tekrara gidilen yer seçildiğinden neredeyse 2 mısrayı zor duyuyoruz şarkıda.

usta-çırak: bu şarkı da öp şarkısı gibi farklı bir tarzda. hatta öp şarkısıyla tarzı paralel ve albümü mozaik yapan şarkıların başlarında geliyor. bu şarkı bana film müziklerini anımsattı. bu şarkıyı uygun bir filmde çok kolaylıkla kullanırlar. tarkan şarkıları pek filmlere gidecek şarkılar değilse de bu şarkı bunu yıkar. tarkan'ın bu şarkısını filminde kullanmak için isteyecek kişiler olacaktır diye düşünüyorum. şarkının tamamını dinleyince tabi ki daha çok yorum yapılabilir.

**MegaStarkan**
27-07-10, 00:49
Bugün düsüncelerini en iyi dile getiren sensin, cok güzel yazmissin tebrikler. Demo hakkinda bu kadar yazdigina göre albüm cikinca destan bekliyoruz, zevk verdi. Tesekkürler.

karma_elcin
27-07-10, 00:57
usta-çırak: bu şarkı da öp şarkısı gibi farklı bir tarzda. hatta öp şarkısıyla tarzı paralel ve albümü mozaik yapan şarkıların başlarında geliyor. bu şarkı bana film müziklerini anımsattı. bu şarkıyı uygun bir filmde çok kolaylıkla kullanırlar. tarkan şarkıları pek filmlere gidecek şarkılar değilse de bu şarkı bunu yıkar. tarkan'ın bu şarkısını filminde kullanmak için isteyecek kişiler olacaktır diye düşünüyorum. şarkının tamamını dinleyince tabi ki daha çok yorum yapılabilir.

%100 katılıyorum..düşüncelerini paylaştığın için teşekkürler :)
genelde eleştiriler ve görüşler olumlu bu da sevindiriyo insanı :17:

90_model
27-07-10, 02:56
acımayacak bir numara ;)

yigit
27-07-10, 03:21
''Kayıp'' şarkısının sözleri şimdiden iletilerde.Darısı diğer şarkılara :)

ece**
27-07-10, 11:41
kayıp: tarkan'ı tarkan yapan şarkılar hareketlilerden çok slow şarkılardır bana göre. çünkü tarkan'ın ses farkını en iyi ortaya koyabilen şarkılar bunlardır. bu şarkı da karma'ya yakışacak bir şarkı ve metamorfoz tınıları eklenmiş ve yeni albümün "mozaik" iddasını doğrulayacak ve gözümüze sokacak şarkı da bence budur. hareketli şarkılar bir yerden sonra sıkabilir, her zaman dinlenmeyebilir ama tarkan'ın slow şarkıları klasiktir. ne zaman açsanız yeniden etkilenirsiniz. özellikle bu şarkının geri kalanı ve şarkı sonundaki şiiri de dinleyince bu da o klasiklerden olacak.

katılıyorum aynen...bu albümde en heyecanla dinlemek istediğim şarkı bu.albümü alır almaz ilk buu şarkıya yapışacam.:) biliyorum we inanıyorum bu yıl tarkanın yılı olacak..bu yıl, onuda bizide oldukça tatmin edecek...

ozkan1907
27-07-10, 12:29
yorumların cok güzel tebrik ederim... ben acımayacak ın nakarattan sonraki müzik bölümünün olumsuz olan kişilerin görüşlerini değiştireceğini düşünüyorum...

Bamboo
27-07-10, 13:52
demolara bakarak yorum yazmak yada eleştirmek ne kadar doğru olmasada bende bi çok şarkıyı çok alaturka buldum hiç istemediğim bi tarzdı ama allahtan usta çırak var.. çok güzel olduğunu düşünüyorum tabii belki tam olarak dinleyince fikirlerim değişmezse benim şun ki favorim usta-çırak ikilisi.. :)

haskimm
27-07-10, 13:54
albümün hit'i bence acımıycak ki zaten sımarık ve şıkıdım hitlerini tamamlayan 3.hit die söylemişti tarkan

StaRR
27-07-10, 14:03
Bu albümün isminin "Metamorfoz" olması gerekmiyor muydu sizce? :))

ozgem__
27-07-10, 14:07
tüm şarkılar ezberimde..harika bir albüm...

yigit
27-07-10, 14:09
:):):) Kaderi benzemesinde Metamorfoza.Ben şimdiden kısa kısa da olsa albümü sevdim tamamı umarım daha da mutlu edecek hepimizi.

StaRR
27-07-10, 14:11
tüm şarkılar ezberimde..harika bir albüm...

ayneennn :))

TorNadO
27-07-10, 14:31
Acımayacak benim tarzım muhtemelen umarım girişinde bir elektik gitar atmışlardır tam kopartıcı.

bounce
27-07-10, 15:16
Metamorfoz demolarını dinlediğim zaman geliyor da aklımda... eh yani felan diyordum ama bu sefer daha başka olmuş daha iyi olmuş diyorum... Bekletti bizi ama Tarkan'în dediği gibi''affet bağışla geldim işte en sonunda''
Hoşgeldin Tarkan.

trknmania
27-07-10, 15:51
tek kelimeyle mükemmel,tam anlamıyla kusursuz bir albüm yola çıkmış ve sabırsızlıkla elimize ulaşmayı bekliyor:))))bizde onu bekliyoruz heycanla:)))şarkıların hepsi birbirinden harika..işim olmaz tam benlik..kayıp ı ilk duyduğumda ağladım resmen olamaz böyle bir ses,olamaz böyle bir yorum...tarkan bu kadar mükemmel bir albüm hediye ettiğin için bize sonsuz teşekkürler.....sana verdiğimiz emeklerin,senin için harcadığımız zamanın hepsi helal sana!!!!!

asd1234
27-07-10, 21:27
Benim düşüncelerim şöyle:

Sevdanın son vuruşu : önceden radyolara vermekle Tarkan iyi etmiş bence, çünkü arada unutulabilirdi o şarkı. yorumunu daha önce yaptık ve beğenimizi ifade ettik zaten aylar önceden ,o yüzden geçiyorum :)

Acımayacak: İlk girişi,hani şu "şansım varsa ben ona talibim" kısmını pek beğenmedim,fazla alaturka olmuş gibime geldi ama "gel gel güzelim" diye başlayan kısım bütün önyargımı silip attı şahsen :D tamamını enn çok merak ettiğim 2 şarkıdan biri acımayacak :) Gerçek bi hitt olacağını umuyorum,ve inşallah Harbiye'de Tarkan'ın "gel gel gel güzelim..gel gel acımayacak!" diye şarkıyı söyleceği günü iple çekiyorum :)

Kayıp : Tarkan'ın en sevilen slow şarkıları arasına girecektir bence. Sözler gerçekten etkileyici,müziği de beğendim,radyolarda çok çalınacak bir şarkı gibi duruyor.

Adımı Kalbine Yaz : Bence iyi ki albümün çıkış şarkısı bu olmuş,çok beğendim. ilk dinlediğimden beri enn çok Adımı kalbine yaz'ı söylüyorum :) Tam Tarkan'ın tarzı olmuş bence ve o alaturka nağmeler gerçekten çok iyi :) Tamamını çok merak ettiğim bir diğer şarkı.

Öp öp doyamadım : Şarkının isminin, şarkının neresinde geçtiğini ve nakaratını çok merak ediyorum,ve zannımca bu şarkı albümü bir "mozaik" yapan en önemli şarkılardan. Sözleri güzel, "geç oldu temiz oldu geçmişimin KARMA'sı" kısmını özellikle beğendiğimi söylemeliyim,bana Tarkan'ın kendi felsefesini,ve albümün ha bire ertelenişini hatırlattı,Tarkan'la bütünleşmiş bi şarkı gibi duruyor .

Sen çoktan gitmişsin : 30 saniyesiyle hiç tatmin olamadığım şarkı :D Arada Sezen Aksu vokal yapmış sanki,ben onun sesine benzettim. Sözlerinin sadece küçük bir kısmını biliyoruz ama bu hali bile güzel,ve yine albümü renklendiren şarkılardan biri olmuş.Dinledikçe alışılan,daha da beğenilen bir şarkı.

İşim Olmaz : Tarkan'dan pek beklemediğim bir şarkı,sözleri güzel ancak pek beğenmedim. Tamamını dinlediğimde fikrim belki değişir ama "Yıldız Tilbe" deyince daha çok şey bekliyor insan. Kış Güneşi gibi bir şarkı beklemekle hata mı ettim diyorum :)

Usta Çırak : Çat Kapı'nın remiks versiyonunu hatırladım niyeyse,çok beğendim ama bu şarkıyı :) Sözlerinin tamamını merak ediyorum elbette,ama farklı bir Tarkan şarkısı olmuş,özellikle sözleri itibariyle.. "Siftah senden devamı benden,usta sen ol bu sefer çırağın ben" :) sonradan eklenen 2 şarkıdan biri buydu sanırım. Albüme bi hava katmış bu da :)

Genel olarak ; albümün gerçek anlamda renkli,farklı tarzlar içeren şarkılardan oluştuğunu söyleyebiliriz sanırım. Tarkan'ın dönüşü, Öp'te de geçtiği gibi, "geç oldu temiz oldu" bence :) 30 saniyelik demolar elbette doyurmadı,albüm çıkınca kafamızda daha sağlam fikirler oluşacaktır,ama şu an itibariyle benim düşüncelerim bunlar. Ve tabii,inşallah 31'inde olacak Harbiye açık hava konserini şimdi daha bi merakla bekliyorum :)

secil.06
27-07-10, 21:32
Tarkan ya başka ne denebilirki her zaman olduğu gibi yaza damgasını vuracak tek albümm