PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ünlü radyocu kitap toplatan Tarkan'ı yazdı

ozangüney
14-06-10, 10:53
Radyo Klas'da Michael Show isimli programı ile tanınan Michael Kuyucu Birgün gazetesinde "Kitap toplatan Tarkan" başlıklı yazısıyla Tarkan'ın kendisi ile ilgili kitabın toplatılması kararı yüzünden AİHM'in aldığı kararı yorumladı.

İşte ünlü radyocunun kaleminden "Kitap toplatan Tarkan".

2001 yılında Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. N. Aysun Yüksel, Türkiye'nin mega starı Tarkan'ı bir yıldız olgusu bağlamında değerlendiren bir kitap yazdı. Kitap Chiviyazıları Yayınevi tarafından yayınlandı. Dünya üzerine sanatçılar ve müzik üzerine en az yayını olan ülke olduğumuzu düşünen biri olarak bu kitabı heyecanla satın aldım, inceledim ve darısı diğer tüm sanatçıların başına diyerek mutlu oldum.
Daha sonra basında Tarkan'ın bu kitaptan rahatsız olduğunu ve kitabı toplatmak istediğini öğrendik. Daha sonra 'şöhret ve şahsiyetine saldırıda bulunulduğu' iddiasıyla kitabın yasaklanmasını da talep eden Tarkan 'ın başvurusu üzerine kitap İstanbul 11. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin aldığı bir kararla toplatıldı.

Bu konuyu onur meselesi haline getiren yayınevi ve kitabın yazarı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurarak hakkını aradı. Bu hak savaşı geçtiğimiz günlerde sonuçlandı ve AİHM yerel mahkemenin 'kitabın yasaklanmasıyla ilgili hukuki gerekçelerini ortaya koymadığını' belirterek, yasaklama kararından sonra yayınevi lehine ortaya konan bilirkişi raporlarının dikkate alınmadığı için kitabın iki yıl sekiz ayı aşkın süreyle yasaklı kaldığını açıkladı. AİHM buna ek olarak aldığı kararla Tarkan hakkında yazılan bu kitabı toplatan Türkiye'yi ifade özgürlüğünü hukuka aykırı şekilde kısıtladığı için mahkûm etti ve yayınevini 3 bin Avro'luk tazminat ödemeye mahkûm etti.

Türkiye'de kitap toplatılan yılların çok geride kaldığını sanıyordum, nice cuntalar, nice diktatörler geldi geçti... Nice kitaplar yakıldı bu memlekette... Ben bu olayların 1980 ile beraber tarihe gömüldüğünü sanıyordum, meğerse yanılmışım, milenyumda bile Türkiye'de kitap toplatılıyormuş.

Yaşanan bu olay hem Türkiye adına hem de Tarkan adına büyük bir talihsizliktir. Avrupa'da sürekli 'ifade özgürlüğünün kısıtlandığı' bir ülke olduğu olgusu ile gündeme gelen Türkiye'nin bir kez daha bu suçlama ile karşı karşıya kalması üstelik ceza alması ülke adına ciddi bir üzüntüdür. Bu olay bir sanatçı yüzünden, yani kamuya hizmet etmekle yükümlü olan toplum kültürünün gelişmesi konusunda da sorumlu olan bir meslek dalı mensubu yüzünden oldu ki, bence bu da büyük ve ayrı bir talihsizlik. Sanatçılar bir toplumun kültürüne katkıda bulunmak zorundadırlar, bu sorumluluk pavyon şarkıcısından tutun da mega star konumunda olan sanatçıya kadar herkese aittir. Tarkan geniş kitlelere mal olmuş bir sanatçı, Avrupa kıtasında en fazla tanınan Türk sanatçılarından biri, onun kitap toplatması bence onun adına talihsiz bir durum.

Hakkında bir suçlama veya yüz kızartıcı bir ifade olsaydı direk yayınevi veya yazarıyla temasa geçebilir, onun düzeltilmesini talep edebilir, müzakerelerde bulunabilirdi, ille de hukuki yollara başvuracaksa da düzeltme talebi ile başvurabilirdi. Kim ne derse desin direk kitap toplatma bir sanatçıya yakışmaz. Hele Tarkan'a hiç yakıştıramadım. Onu en son Kral TV'nin ödül töreninde seslendirdiği son single şarkısında görmüştüm. Orada da kimseye görünmeden şarkısını söyleyip hırsız gibi ortalıktan kaybolmuştu. Bu onun genel stratejisi, zaten onu mega star yapan da onun sık sık kullandığı bu esrarengizlik stratejisi oldu.

Tarkan'ın başından geçen bu olay bana göre onun marka kimliğine zarar verdi. AİHM'in bu kararı ile beraber Türkiye'nin Mega Star'ı Tarkan da maalesef kitap toplatan yasakçı zihniyetin içine girmiş oldu. Bu iş burada mı kalır? Hayır kalmamalı! Tarkan'ın bu konuyu ciddiye alması ve bu 'yasakçı sanatçı' konumundan kurtulması için bir şeyler yapması gerekiyor, yoksa Türk müzik tarihinde kitap toplatan ve bu sebepten dolayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden Türkiye'ye ceza aldıran ilk ve tek sanatçı olarak kalacak ki, bu bir sanatçıya yakışmaz.

http://www.gazeteciler.com/unlu-radyocu-kitap-toplatan-tarkani-yazdi-news18123.html

ece**
14-06-10, 11:26
ne diyo bu allah aşkına ya ? bende böle geniş geniş konuşanların midesine hayranım....çok merak ediyorum kendileri yaşasalar.tepkileri ne olur.bizim miletimiz akıl wermeyi,çok şey bilmeyi ne çok sewiyo be.:14:

ayrıcada sölemeden de geçemicem onun zarar görmüş dediği markasına da kurban olsun o :18:

twilight
14-06-10, 12:15
üfff..bu konu gereğinden fazla uzamadi mi? :| millet eski konulari gündeme getirmeyi ne cok seviyor yaaa...evet,Tarkan kitabi iyi ki toplatmis...Oh iyi olmus,eline saglik Tarkan...Öyle gözlei sürmeli mi escinsel mi ne diye yazarsa kitapta toplatmasi degil mahkemeye bile vermesi lazim...Az bile yapmis...

simgem__
14-06-10, 12:26
bencede bu konunun artık kapanması lazım olan oldu bi kere tekrar tekrar gündeme getirmenin bi anlamı yok gereksiz...:23::23:

start_the_fire
14-06-10, 12:28
Eski konuları açarak tarkanın adını karalamak yersiz bence , bunları cok göreceğiz arkadaslar tarkanı karalayanlarda olacak önüne güller açanda yapacak birşey yok

ozgem__
14-06-10, 18:10
ya yeter artık sıktı bu konu

bleyz
14-06-10, 18:18
Buradaki herkes kadar Tarkan hayranıyım ben de, ama kusura bakmayın yanlış yapıyorsunuz. Hayranlık, dostluk yapılan herşeyin onaylanması ve alkışlanması değildir. Gerçek dost ve hayran sevdikleri hata yapınca uyarır, ki o hatayı veya daha kötülerini bir daha yapmasınlar diye. Açık ve seçik olarak Tarkan burada hata yapmıştır. Altı üstü bir doktora tezi ve zaten 10 adet satmış bir kitap. Tarkan dava falan açmasa kimsenin haberi olmayacaktı bile. Dava açarak kitabın bedava reklamını yaptı. Ayrıca "Kır Zincirlerini" ve "Özgürlük İçimizde" diye bir şarkı yapan adama kitap toplattırma peşinde koşmak hiç yakışmıyor. Denildiği gibi kitapta hakaret veya iftira olsa bile yayınevi ile kontağa geçip, uygun bir dille şikayetini iletebilirdi. Lütfen söyleyin bana, bu durumda Tarkan'ın google'ı , youtube'u yasaklayanlardan ne farkı kalıyor? Sanırım o dönem çevresindeki insanların gazına gelmiş ve muhtemelen kendisi bile pişmandır yaptığı şeyden.
Dünyanın her tarafında eleştiri yapılabilir ve fikirler özgürdür. Yabancı politikacı ve sanatçılara yapılan eleştirilerden haberiniz vardır mutlaka. Madem Tarkan ben starım, hatta dünya starıyım diyor, bunlara alışacak. Çünkü büyüklük öyle birşey.

Bamboo
14-06-10, 20:09
''bleyz'' arkadaşım haklısın ama senin verdiğin örnekler doğru değil.. sebeb ne olursa olsun burda sen bi insan ile kurumları karşılaştırmışsın ve bu yanlış bi karşılaştırma.. tarkan'a gelince bu saatten sonra AİHM'e başvurup kararı geri çekilmesini istemek tencit pilavını ısıtıp ısıtıp insanların önüne getirmekten başka bişey değil..

ek: kimsenin de tarkanı yasakçı sanatçı konumuna sokacağını zannetmiyorum bunu olsa olsa arty nietli insanlar yapar.. yaparlarsada yapsınlar biz hiç bi zaman onlar gibilerini takmadık bundan sonra da takmayız.. tarkan herzaman kriz dönemlerinde sakinliği ve sezsizliği ile en güzel cevabı verdi, adamlığını korudu,bu şekilde korumayada devam etsin bence.. onu en büyük yapan bu zaten.. bu michael gibilerde car car öter sadece... ne de olsa kendi başlarına değil tarkanın başına geldi önemli değil onlar için..

Cecuq
19-06-10, 11:15
arkadaşlar " Yıldız Olgusu " isimli kitap güzel bi reklam yapıldıktan sonra satışa sunuldu...şu anda hepsiburada.com vb... gibi sitelerde satışta elimizden geldiğince bişeyler yapmaya çalışmalıyz...Saçmalığın bol olduğu karalamak için uydurulmuş şeyler...Bunları anlamak zor iş..

yasinenessahin
19-06-10, 12:48
bence bu dönemde yazılması gereken yeni albümünün yaratacağı etki olmalıdır. eleştirel her yazı Tarkan'a yapılan karalama kampanyalarının şimdiki versiyonudur başka bir şey değil.

xurush'nine
19-06-10, 15:40
Sacmalamis o kadar..
Kitabi okumak firsatim olmadi benim de bi cogunuz gibi.Ama olayi bilmeden etmeden de yorum yapiyosunuz boyle sacmaliklara destek verircesine..
Her halde bu dava Tarkan icin cok onemli olmasaydi ceki verirdi geri, bunca yil uzamazdi..Bu kadar israr ettiyse demek bir bildigi vardir.

Kitap reklam amacli abartilarak yazilmis bir sacmaliktir ve Aysun Yukselin ilmi tezinden cok farklidir..(Okuyanlarin fikrince)
Bunlar simdi bulmuslar Tarkanin bos bulundugu arayi iste saldiriyorlar sagdan soldan kallesce, siz de her yazilana inaniyorsunuz. Hem davayi kayb etmesi Tarkan haksizdir anlamina gelmez ki..Dunyadaki tum sonuclanan davalarda hakli taraf mi kazaniyor? Yuzde altmisi(belki daha da fazlasi) "Guclu oldugum icin suclu degilim" prensipiyle sonuclanmiyor mu o guzelim mahkemelerce?Alin size bir dava sonucu daha.

Zamaninda hem kitabi hem tezi okumus Milliyet qezetesinden Ali Eyuboglunun yorumuna dikkatinizi cekerim( Ali bey davanin kayb edilmesini Tarkanin haksizligina degil de Turk tarafinin olaya yeterince caba gostermemesine bagliyor).Buyrun okuyun:

AİHM’in Tarkan kararı tartışmalı.. (http://www.tarkancoll.com/forum/showthread.php?t=13856&page=2)
(sayfadaki 18'ci yorum)