PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarkan'ın toplattırdığı kitap aklandı

TorNadO
08-06-10, 15:10
Ünlü sanatçı Tarkan hakkında 2001’de yazılan ve Tarkan’ın açtığı dava ile
toplatılan kitap, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından “suçsuz” bulundu.

(Zeynel Lüle / CNN TÜRK / Brüksel) -- Doç. Dr. N. Aysun Yüksel'in 2001’de yazdığı “Tarkan/Yıldız Olgusu’’ adlı kitap, Tarkan tarafından mahkemeye verilmiş, ünlü sanatçı bu kitapla isminin ve görüntülerinin kullanılarak hayranlarının aldatıldığını, bu yolla ticari kazanç elde edildiğini, herhangi bir iznin de alınmadığını belirterek kitabın toplatılmasını talep etmişti.

11. Asliye Hukuk Mahkemesi, sanatçının

kitapta kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu iddiasının doğruluğuna karar vererek biyografinin toplatılmasına karar verdi.

Kitabı yayınlayan yayınevi yetkilisi Özcan Sapan, karara itiraz etmiş, ancak başvurusu reddedilmişti. Yazar Doç. Dr. N. Aysun Yüksel, ‘‘Tarkan / Yıldız Olgusu’’ adlı kitapta şu ifadelere yer vermişti:

”... Gözleri sürmeli mi... Eşcinsel mi..., Eğer video klipte kadınsı bir cinsellik aranacaksa bu Tarkan'ın animasında gizlidir, bir diğer pozunda bacaklarını olabildiğince açar ve yarıya kadar öne eğilir. Üzerinde yalnızca çizgili bir pantolon vardır. Cinsel organıyla aynı hizada, yerde bir köpek yavrusu durmaktadır. Pantolonunun kıvrımları da, köpeğin konumu da penisini vurgular.”

İlgi doğal

Pax Ajans Çivi Yazıları adındaki yayımevinin sahibi Özcan Sapan, Türk mahkemelerinin kitabın toplatılmasıyla ilgili kararı 2004 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürmüştü. AİHM, dün davayla ilgili aldığı kararda, kitabın “Düşünce ve İfade Özgürlüğü” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, yasaklama kararıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğünü güvence altına alan 10’uncu maddesinin ihlal edildiğine hükmetti.

Mahkeme, Tarkan’ın Türkiye’nin starlarından biri olması nedeniyle hayatıyla ilgili halkın ilgisinin doğal olduğunu belirtti ve kitapta yayımlanan fotoğraflarından daha önce çeşitli basın organlarında yayımlanan fotoğrafar olduğunu kaydetti.

AİHM, yayımcı Özcan Sapan’a 2 bin euro manevi tazminat ve bin euro mahkeme masrafları olmak üzere toplam 3 bin euro ödenmesine hükmetti.

http://www.cnnturk.com/2010/kultur.sanat/muzik/06/08/tarkanin.toplattirdigi.kitap.aklandi/579342.0/

veli
08-06-10, 15:26
______----:::''' neden bukadar TarkaN ı kullanarak birşeyler elde edilmeye çalışılıyor , bu ülkede başka sanatçı mıyoq da sadece TarkaN , böle yaptıkları sürece TarkaN ı snattan soğutuyolar , çok yanlışş , haber paylaşım için teşekkürler ''':::----______

pare pare
08-06-10, 19:15
Tarkan bir MegastaR onun icinde , tarkan uzerinden para kazanmak istiyorlar hemde izinsiz bir sekilde !!!! Tarkan iyi yapmish !

serennn
08-06-10, 21:27
bu ne yaa miletin işi gücü tarkan olmuş ama tarkan böyle şeylere pabuç bırakacak bi insan değill haber için tşk ler bu aradaaa..

start_the_fire
08-06-10, 21:46
Tarkan'ı tebrik ediyorum gerçekten cok iyi bir secim yapmıs tebrikler tarkan bu , kisiliksizlere papuc bırakcağını sanmıyorum

Lorenser
09-06-10, 03:37
AİHM’den Tarkan kitabına onay
Tarkan hakkında 2001’de yazılan ve şarkıcının açtığı dava ile toplatılan “Tarkan/Yıldız Olgusu” adlı kitap, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından “suçsuz” bulundu.

http://www.hurriyet.com.tr/_np/6993/10796993.jpg

DOÇ. Dr. N. Aysun Yüksel’in 2001’de yazdığı “Tarkan/Yıldız Olgusu” adlı kitap, Tarkan tarafından mahkemeye verilmişti. Tarkan bu kitapla isminin ve görüntülerinin kullanılarak hayranlarının aldatıldığını, bu yolla ticari kazanç elde edildiğini, herhangi bir iznin de alınmadığını belirterek kitabın toplatılmasını talep etmişti. 11. Asliye Hukuk Mahkemesi, sanatçının kitapta kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu iddiasının doğruluğuna karar vererek biyografinin toplatılmasına karar vermişti. Kitabı yayınlayan Pax Ajans Çivi Yazıları adlı yayınevinin yetkilisi Özcan Sapan, karara itiraz etmiş ancak başvurusu reddedilmişti.

İLGİ DOĞAL

Özcan Sapan, kitabın toplatılmasıyla ilgili kararı 2004 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürdü. AİHM, dün davayla ilgili aldığı kararda, kitabın “Düşünce ve İfade Özgürlüğü” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, yasaklama kararıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğünü güvence altına alan 10’uncu maddesinin ihlal edildiğine hükmetti. Mahkeme, Tarkan’ın Türkiye’nin starlarından biri olması nedeniyle hayatıyla ilgili halkın ilgisinin doğal olduğunu belirtti ve kitapta yayımlanan fotoğraflarının daha önce çeşitli basın organlarında yayımlanan fotoğraflar olduğunu kaydetti. AİHM, Sapan’a 2 bin euro manevi tazminat ve 1000 euro mahkeme masrafları olmak üzere toplam 3 bin euro ödenmesine hükmetti.

Yasaklatan ifadeler

Aysun Yüksel, “Tarkan/Yıldız Olgusu” adlı kitapta şu ifadelere yer vermişti: “Gözleri sürmeli mi... Eşcinsel mi... Eğer video klipte kadınsı bir cinsellik aranacaksa bu Tarkan’ın animasında gizlidir, bir diğer pozunda bacaklarını olabildiğince açar ve yarıya kadar öne eğilir. Üzerinde yalnızca çizgili bir pantolon vardır. Cinsel organıyla aynı hizada, yerde bir köpek yavrusu durmaktadır. Pantolonunun kıvrımları da, köpeğin konumu da penisini vurgular.”

Kaynak:kelebek

start_the_fire
09-06-10, 10:40
Bu kitabı her yerde bulabilirmiyiz acaba arkadaslar

ozgem__
09-06-10, 13:33
2001 deki dava anca şuan mı gündeme oturuyor.. o zaman uyuşturucu konusu ancak 10 yıl sonra sonuçlanacaktır.. Bizim adalet anlayışımız böyle.. haber için tşşkr..

**MegaStarkan**
09-06-10, 22:04
Avrupa insan hakları mahkemesi’ne bas vuruldugu icin yeniden bir karar cikti. Kararin bu yönde olmasi zaten bekleniyordu, gecmiste mahkeme benzer davalarda görüsünü belirtmisti bu gibi durumlarda.

jetaime
09-06-10, 22:52
aihm’den tarkan kitabına onay
tarkan hakkında 2001’de yazılan ve şarkıcının açtığı dava ile toplatılan “tarkan/yıldız olgusu” adlı kitap, avrupa insan hakları mahkemesi tarafından “suçsuz” bulundu.

http://www.hurriyet.com.tr/_np/6993/10796993.jpg

doç. Dr. N. Aysun yüksel’in 2001’de yazdığı “tarkan/yıldız olgusu” adlı kitap, tarkan tarafından mahkemeye verilmişti. Tarkan bu kitapla isminin ve görüntülerinin kullanılarak hayranlarının aldatıldığını, bu yolla ticari kazanç elde edildiğini, herhangi bir iznin de alınmadığını belirterek kitabın toplatılmasını talep etmişti. 11. Asliye hukuk mahkemesi, sanatçının kitapta kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu iddiasının doğruluğuna karar vererek biyografinin toplatılmasına karar vermişti. Kitabı yayınlayan pax ajans çivi yazıları adlı yayınevinin yetkilisi özcan sapan, karara itiraz etmiş ancak başvurusu reddedilmişti.

Ilgi doğal

özcan sapan, kitabın toplatılmasıyla ilgili kararı 2004 yılında avrupa insan hakları mahkemesi’ne götürdü. Aihm, dün davayla ilgili aldığı kararda, kitabın “düşünce ve ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, yasaklama kararıyla avrupa insan hakları sözleşmesi’nin ifade özgürlüğünü güvence altına alan 10’uncu maddesinin ihlal edildiğine hükmetti. Mahkeme, tarkan’ın türkiye’nin starlarından biri olması nedeniyle hayatıyla ilgili halkın ilgisinin doğal olduğunu belirtti ve kitapta yayımlanan fotoğraflarının daha önce çeşitli basın organlarında yayımlanan fotoğraflar olduğunu kaydetti. Aihm, sapan’a 2 bin euro manevi tazminat ve 1000 euro mahkeme masrafları olmak üzere toplam 3 bin euro ödenmesine hükmetti.

yasaklatan ifadeler

aysun yüksel, “tarkan/yıldız olgusu” adlı kitapta şu ifadelere yer vermişti: “gözleri sürmeli mi... Eşcinsel mi... Eğer video klipte kadınsı bir cinsellik aranacaksa bu tarkan’ın animasında gizlidir, bir diğer pozunda bacaklarını olabildiğince açar ve yarıya kadar öne eğilir. üzerinde yalnızca çizgili bir pantolon vardır. Cinsel organıyla aynı hizada, yerde bir köpek yavrusu durmaktadır. Pantolonunun kıvrımları da, köpeğin konumu da penisini vurgular.”

kaynak:kelebek

bu kitap okudum ben cok guzel yazmis ve guzel resmin var bide

bu kitabı her yerde bulabilirmiyiz acaba arkadaslar
evet bulabilirsin kitapcida ben zaten 4 ay once almistim
insallah bulacaksin ona

TARQANIM
09-06-10, 23:07
bulupta napcaksiniz destekmi olmak istiyosunuz anlamadim..??

denizarya
09-06-10, 23:55
Kitap yani artik yasak degil mi

xurush'nine
10-06-10, 01:58
Ya artik oyle bi devirde yasiyoruz ki ,kos koca mahkemeler,yargilar hakki adaleti koruyor mu ona divan mi tutuyor belli degil..O yuzden boyle ismi uzun uzun yazilan "yuksek kurumlara" hic guvenim kalmadi..
Tarkan unlu oldugundan dolayi merak edile bilinir, ama bir kere onun ozel hayatini istismar ederek ve bolye seviyesizce gereksiz uydurma detaylari ortaya dokerek yazilan doktoranin yazarinin kafadan zoru olsa gerek..U..n senin isin gucun yok mu ki insanlarin orasini burasini inceleyip,en kucuk detaylarina burnunu sokup doktora yaziyorsun?!Manyak misin?!
Bu tur "doktoraya" dayali yazilan bir kitabi yayinlamak isteyenin de maksadi malum..Koseyi donmek niyyetinde..Bunlar tamam da ismi gecdiginde bile insanin ici usenen koca misyonlu avrupa mahkemesine ne oluyor?Demokrasi etik normalari asmak, her turlu terbiyesizlige acik olmaksa o zaman o demokrasiye semsiye tutan teskilatlarin da ne amala hizmet ettikleri apacik ortada!
En iyisi siz avrupa mahkemesi olarak Tarkan'la ugrasmayi birakin, zaten kendi ulkesinde yeterince ugrasan var onunla.Ille de hakk koruyuculuguna soyunmakta kararliysaniz Israille ugrasin, terrorist kursununa hedef olan gencecik cocuklarin hakkini koruyun da gorelim adaletinizi bir an once,fark etmez avrupa ya da amerika ayni dunyada yasamiyor muyuz?Gereksiz dosyalarla yillarla ugrasacaginiza gosterin sucaetinizi de insanliga bir faydaniz olsun bari..

denizarya
10-06-10, 02:45
o kitap tam bir sacmalikti..kitabin yazari tarkan hakkinda dogri bilgiler ögrenmeden tarkanin escinsel olduguna karar verip bu kitabi yazdii..tarkani da konu aldi kendine..yine bu konu acildi simdide

MARY JANE
10-06-10, 13:44
gerçekten sadece para kazanmak adına ve belki de tarkanı karalamak adına yazılmış bir kitaptı. AİHM'nin de doğru karar vermediği bir gerçek. mahkeme bence taraf tutmuş. sevilen sanatçıların hayatları merak ediliyor. nasıl başarılı oldukları merak ediliyor. tarkan bence tüm hayatıyla örnek alınacak biri. belki de hayatı kitap olunacak biri. verdiği mücadeleler ve o mücadelelerden alnının akıyla çıkışı herkesin harcı değil. keza kişiliği de öyle. kitabın tamamı bunlardan oluşmalıydı. sadece biyografisini koymakla o kitap hayatını anlatmış olmuyor. o kitabı zamanında bende okumuştum ve çok gereksiz bulmuştum. şuan yazdıklarımı düşünmüştüm. tam bir hayal kırıkılığıydı kitap. çünkü araştırma denen bişey yok. sadece tarkanı karalama adına yazılmış bence. tarkanı tanımayanlar için yanıltıcı bir kitap. kitabın yazarını ve mahkemeyi valla kınıyorum burdan. tarkana biz varken kimse bişey yapamz.

xurush'nine
10-06-10, 16:12
Arkadaslar malesef dogrularin gercekleri cogu zaman yansitmadigi bi alemde omr ediyoruz..

Tarkan bunca yil durusu,hayat felsefesi,zorluklarla mucadelesi, pirlanta gibi kalbi, cesareti, en nihayet yaptigi isiyle muzigiyle nasil bir kisilik oldugunu ortaya koydu.Onun secilmis oldugu agir ama serefli misyon adina verdigi mucadele'yi degil dostlari dusmanlari bile kabul ediyor..
Bundan daha ince detaylari hic merak bile etmiyoruz.. O bizim gonullerimizim mahkemesinde aklandi.. Bu sebeptendir ki avrupa mahkemesi haksiz mi bulmus,o bur mahkeme gorevsizlik mi cikarmis hic onemli degil.. Bir tek kusuru var:Suruye uymamaktan yukumludur biricik "Suclu"muz ve cezasi insallah nice megazirveler olur!!!!

fincan
10-06-10, 17:15
xurush'nine rica ediyorum şu fotoğrafı değiştir konuya adepte olamıyorum resime bakmaktan bi insan bu kadarmı hoş olur yahu

arau
10-06-10, 18:54
AİHM kararlarının Türk mahkemelerini bağlayıcı nitelikte bir özelliği yoktur. AİHM kararları ancak sözleşme hükümlerini ihlal eden devleti tazminata hükmeder. Bunun dışında bir yaptırımı yoktur. yani türk mahkemelerinin verdiği karar geçerli kitabın toplatılması hükmü verilmişse kitapçılarda satılamaz....

xurush'nine
10-06-10, 21:02
xurush'nine rica ediyorum şu fotoğrafı değiştir konuya adepte olamıyorum resime bakmaktan bi insan bu kadarmı hoş olur yahu

Ece,....., azmislar gibi fincan'im bi de sen mi ciktin basimiza guzeller destesinden? :18:
Bana ne o da oyle yakisikli olmasin o zaman..:21:
(Olsun ama dimi kiyamayiz..;)

jetaime
10-06-10, 23:19
kitap yani artik yasak degil mi
yasak degil 3 4 ay once aldim

fincan
11-06-10, 12:42
Ece,....., azmislar gibi fincan'im bi de sen mi ciktin basimiza guzeller destesinden? :18:
Bana ne o da oyle yakisikli olmasin o zaman..:21:
(Olsun ama dimi kiyamayiz..;)

nasıl kıyılırki ona ama gözlerim şaşı oluyo sorun orda:21:

ece**
11-06-10, 12:50
ECE mi :) ben nerden geldim yaw konuya :D

fincan
11-06-10, 13:16
ECE mi :) ben nerden geldim yaw konuya :D

ece cim tarkan söz konusu olunca sen hiç konu dışında kalabilirmisin

ece**
11-06-10, 13:22