PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Telesiyej'den cevap!

eskalen
24-05-10, 13:46
Sabah Gunaydin'da Mevlut Tezel'in Telesiyej ve Tarkan hakkinda atfettigi yaziya karsilik bugunku Taraf gazetesindeki Telesiyej'in cevap yazisi...

Tarkan, Pepsi ve medyadaki başı sonu açık provokatif dürtüler!

Sabah Günaydın'dan bir kardeş, perşembe günkü yazımı çok ayıplamış, Tarkan'ın başarısı ve Pepsi'nin iletişim başarısızlığı başlıklı yazımda neden Tarkan'ın uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınmasına hiç değinmediğime içerlemiş. Tarkan'ı, okurun bilinçaltına bir masumiyet sembolü olarak sunduğuma inanmış.
Okuru aldatıyor olmamdan muazzep olmuş; zekice kurgulanmış bir yazı döktürdüğüm için, okurun da bunu ilk bakışta anlamayacağından endişe duymuş.
Kardeş, okuru pek tanımıyor anlaşılan! Okur kitlesinin ortak bir zekâsı ve ortak bir duygusu vardır; külü istediği zaman yutar..
ama çoğunlukla yutmaz, yeter ki gerçeklerin bilgisi sunulsun.
Tarkan'ın yeni şarkısının yarattığı rüzgârdan ve Pepsi'nin bunu öngöremediğinden bahsederken, uyuşturucu mevzuuna özellikle girmedim; yeni bir şarkı ve başarıyla gündeme gelen bir stardan bahsederken her defasında 'uyuşturucudan gözaltına alınan' ibaresini kullanmanın mesleki terbiyeye uymadığını düşünürüm çünkü. O zaman, geçmişte aynı sebepten sorgulanan, gözaltına alınan, ya da başından -kamunun bilgisinde olan- nahoş olaylar geçmiş diğer ünlü isimlerden de her seferinde aynı vurguyla mı bahsedeceğiz? Kaldı ki Telesiyej'de yayımlanan iki yazıda da Pepsi'nin Tarkan'la olan anlaşmasını bu yüzden bozduğu ifade edilmişti zaten.
Bu kardeş, benim hiç gazete okumadığıma da kanaat getirmiş.
Çünkü okusam Tarkan'ın gözaltına alındığı uyuşturucu operasyonunda önemli gelişmeler yaşandığını, davanın örgüt faaliyeti çerçevesinde değerlendirileceğini bilirmişim.
Kardeş, kendi gazetesini bile okumuyor anlaşılan! Sabah gazetesi iki hafta önce bunun tam aksini yazdı zira.
"Ünlü sanatçı örgütlü suç işleyenler arasında yok. Tarkan'ın dosyası özel mahkemeye" başlıklı haber 6 mayısta Sabah gazetesinde yayımlandı.
Haberde, Tarkan'ın, sadece kullanmak amacıyla 12 gram hintkeneviri bulundurmaktan yargılanacağı belirtiliyordu.
Telesiyej, yine de Tarkan'ın hukuk bürosuna bir mail gönderip bu konuda bilgi sağlaması yaptı.
Hukuk bürosunun açıklaması şöyle: "Dava hangi mahkemede açılırsa açılsın, Tarkan, TCK 191. Madde kapsamında (uyuşturucu madde kullanmak) yargılanacaktır.
Bu yargılama sonucunda Tarkan için en kötü ihtimalle denetimli serbestlik tedbirine hükmedilecektir. Yani ilgili madde gereğince doğrudan doğruya verilecek bir hapis cezası da bulunmamaktadır." Günaydıncı kardeş, bir de 2008 Pekin Olimpiyatları'nda madalyalı Michael Phelps'in de-uyuşturucu kullanırken görüntülendiği içinreklam anlaşmalarının iptal edildiğini söylüyor. İyi de hiçbir Olimpiyat sporcusunun fanları yoktur. Tarkan'ın milyonlarca fanı vardır oysa. Bu fanlar da bütün olup bitenlerden sonra, "Kenetlenmişiz asil benliğine, altın harflerle yazılsın gönlümüze" pankartlarıyla Tarkan'ı desteklemektedir ve bu fanlar cola tüketicisidir. Benim yazım da zaten Tarkan'la değil, iletişim refleksiyle ilgiliydi; kardeş, yanlış okumuş.
Bu arada: "Bir de şöyle hayal edin; ekranda Tarkan'lı Pepsi reklamları döndüğü dönemde ünlü şarkıcı hapis cezası alıyor! İlahi Telesiyej, nasıl böyle bir yazı kaleme alırsın!" demiş.
Kardeş.. Tarkan'ın yargılandığı maddede doğrudan hapis cezası bulunmadığı halde böyle bir şeyi okura nasıl hayal ettirebilirsin?
Basının kültürünün üzerinde durduğu kaide, gerçeklerin kaidesidir, hayallerin değil! Basın okurunu hayal ettirmez, gerçekle buluşturur. Aksi halde, okurun vicdanını hayaller terazisine yöneltmek, başlangıcı ve sonu açık bir provokatif dürtü olacaktır.
Capito?

Kaynak:taraf.com.tr

özlemmis
24-05-10, 14:03
muhteşem bir yazı ağzının payını çok güzel vermiş.

Bamboo
24-05-10, 14:30
tarkandan çok kendilerini savunmuşlar bence.. ama buda doğal bişey sonuçta onlara saldırılıyo..

haskimm
24-05-10, 14:30
helalll olsun sana buda kapak olsun kardeşşşş:)))

Dark_blue
24-05-10, 14:35
Cok iyi cevap vermis tebrikler

start_the_fire
24-05-10, 14:39
Gerçekten cok güzel bir yazı , ellerine sağlık

smh
24-05-10, 14:47
kapak olmustur sanırm o gazeteciye bu arada Tarkan'ında hapis yatmayacağını öğrenmiş olduk=))

DaLy
24-05-10, 15:28
Sabah gazetesindeki o arkadaş önce kendi gazetesindeki magazin yazarlarının bile hükümet yanlısı yazılarına baksın ondan sonra kalkıp ona buna ahkam kessin.Neyse çok güzel bir yazı olmuş..

twilight
24-05-10, 15:55
bravo tarafsız bir yazı olmuş...

veli
24-05-10, 16:02
........:::''':::.......... mükemmel yazı olmuş , sanki bir TarkaN hayranı gibi yazmış , bravoooo , bu arada karal tv de pankartta ne yazdığınıda öğrenmiş olduk
"Kenetlenmişiz asil benliğine, altın harflerle yazılsın gönlümüze"

MARY JANE
24-05-10, 16:45
yazı güzel olmuş. yüreğine sağlık. ama kendini savunmuş bence. birde benim kafa mı şu hukuk bürosunun açıklaması karıştırdı. artık bu konuda kim yalan söylüyor anlamadım. çünkü artık medyaya inanamaz oldum. yalan rüzgarına döndü bu konu. belki de bu konuda inandığım tek kişi tarkan. gerçi ben kullanmadığına yürekten inanıyorum ama yine de bazen huzursuz oluyorum işte. huzursuzluğumun tek sebebi tarkanın üzülmesi. bu konuda yargılamasının tek sebebi gözaltında kalması mı? suçsuzluğu hala anlaşılmadı mı? en çok bu sebeple hukuk bilmek isterdim.

simgem__
24-05-10, 16:58
bravoevet iyi bir cevap vermiş:))bravo

xurush'nine
24-05-10, 17:49
Arkadaslar Telesiyej'deki onceki yaziyi kacirmistim, forumda da bulamayinca belki sizler de kacirmissiniz diye ve iki yazarin "soz duellosu" hakkinda daha derin tesevvurunuz olsun diye onu da ekliyorum:

TELESİYEJ 20.05.2010

Tarkan’ın başarısı ve Pepsi Türkiye’nin iletişim başarısızlığı!

Ben demiştim dememek isterim, denilmesinden de, diyenlerden de haz etmem hiç. Ama bu topraklarda insanın sık sık ‘ben demiştim’ diyesi gelir, onu da bilirim. Hadi birini ikisini yut nezaket icabı, ses çıkarma. Ama an gelir, birike birike bir hazımsızlık peydâ olur bünyede. O zaman çözülür insan, hatta içine attığı bütün ‘ben demiştim’leri çıkarmak ister.

Bu an da öyle bir an sanırım; Pepsi Cola Türkiye Tarkan’la olan anlaşmasını iptal edince, bunun ileriyi görememek, hatta geleceği yönetememek sendromu olduğunu belirtmiştim bir zaman önce; Tarkan yakında ortalığı sarsacak bir albüm yapabilir ve bütün parametreler hızla değişebilir demeye getirmiştim. Özel sektörün kültür üretmeden, etik mühendisliği yaptığını, halkın Tarkan’ı yargılamadığını söylemiştim. Nitekim kısa bir süre sonra MediaCat’in Ipsos KMG işbirliğiyle hazırladığı Celebrity Güven Endeksi sonuçları yayınlanmış; MediaCat OnLine’da “Tarkan’a güven azalmadı, arttı” başlığıyla verilen haberde, Tarkan’ın, güvenilirlik yüzdesini beşten altıya çıkarttığı açıklanmıştı.

Derken geçen hafta, Tarkan’ın yakında çıkacak olan albümünün habercisi olarak tek bir şarkı yayınlanmaya başladı radyolarda. Bir anda karıştı ortalık, radyolar son hafta içinde en fazla Tarkan’ın yeni şarkısını çaldılar. Herkesin diline dolandı, köşe yazarları Sevdanın Son Vuruşu adlı bu şarkı için methiyeler düzdüler. Öyle algılandı ama aslında çıkış şarkısı da değildi Sevdanın Son Vuruşu; bu da, albümün daha da güçlü ve etkili şarkılarla dolu olduğunun habercisiydi zaten.

Ertuğrul Özkök pazar günkü yazısında; “Özlediğimiz Tarkan döndü” diyordu: “Üç gündür Tarkan’ın ‘Sevdanın Son Vuruşu’ şarkısını dinliyorum. 1990’ların romantik çocuğu müthiş bir şarkı ile dönüyor.”

Oray Eğin, “Tarkan’ın yazı” başlıklı yazısında; “Ne Demet Akalın, ne Hande Yener... Ne de Işın Karaca’nın arabesk şarkıları... Bu yazın galibi açık ara Tarkan olacak gibi görünüyor” diyordu.

Cengiz Semercioğlu, “Tarkan’ın şarkısını sevdim” dedi: “Sevdanın Son Vuruşu’nu beğendim. Defalarca dinledikten sonra da Tarkan’ın yeni albümünden iyice umutlandım. Ayrıca çıkacak albümün habercisi olan bir şarkı bu... Bana gelen haberlere göre de asıl çıkış şarkısı bu değilmiş ve daha iddialı, herkesi memnun edecek, oynatacak şarkılar da varmış albümde.”

Ayşe Özyılmazel, “Tarkan’ın son vuruşu” başlıklı yazısında: “Geliyoo geliyooo Tarkan Tarkan geliyooo... İki gündür internet ve müzik dünyası çalkalanıyor. Tarkan nihayet yeni albümünden bir şarkı koklattı bizlere. Herkes onu konuşuyor, bütün internet siteleri ‘tıklayın Tarkan’ın yeni şarkısını dinleyin’ haberi yapıyor. E biz de duramıyoruz, tıklıyoruz tabii. (...) Çok özlemişim ondan yeni şarkılar dinlemeyi. İyi ki geliyor sahalara geri. O bambaşka, kimseler benzeyemez ona. Hadi albümü bekliyoruz, Tarkan’ımızı istiyoruz geri.”

Gelelim Vehbi’nin kerrakesine...

Pepsi Cola Türkiye, Türkiye halkına açılamadı.

Amerikan Pepsi Cola’sı, kendi pazarında bu hatayı yapmazdı bence; İtalyan ve Fransız yönetimlerinin de bu hatayı yapacağını sanmam, örneği de yok zaten; Pepsi Cola Türkiye’nin gereksiz ürkekliği, en başta bu ülkenin gençliği olmak üzere, kendi tüketicisini sadece müşteri olarak görmesinden kaynaklandı bence. Oysa, bu toplumda bir Pepsiciler kitlesi varsa, bu kitlenin kendini özdeşleştirdiği, takipçisi ve sonuna kadar savunucusu olduğu bazı fanatik değerleri var; Tarkan da, bunlardan biri işte.

Pepsi Cola Türkiye, etik mühendisliği yapmak uğruna, çok acele karar verdi; bütün bunları kestiremedi, Tarkan’ın yeni albümüyle bu yazın fenomeni olacağını anlayamadı; markasına hiçbir katkı sağlamayacak bir dizi oyuncusuyla, Kenan İmirzalıoğlu ile anlaştı. Geleceği öngörme refleksinin zayıf olduğunu gösterdi. Hayranlarının Tarkan’a fazlasıyla sahip çıkacağını, onu destekleyeceğini öngöremedi.

Bizim ülkemizde oluyor böyle şeyler.

http://www.taraf.com.tr/telesiyej/makale-tarkan-in-basarisi-ve-pepsi-turkiye-nin-iletisim.htm

Telesiyej'deki yazilarin ikisini de cok samimi buldum.. Mantik uzerine kurulu , gercekleri oldugu gibi yansitan, toplumda dusunur olan bir cok kisinin dusunup te dile getir(e)mediklerini yansitan yazilar.. Bu yazilar icin ozellikle yazara tesekkur ediyorum!

Bu iki yazidan sonra ben Telesiyej'i merak ettim ve kucuk bir arastirma yaptim.. Internetin yalancisiyim ama Telesiyej yazari galiba Pakize Barista imis..
Onu hepimiz zaten Tarkan'in onceki albumlerinden taniyoruz, "Beni anlama" ve "Yeni yil" sarkisinin soz yazari.. Demek ki maziye vefanin hakkini verenlerden...
Ama fark etmez o ya da bi baskasi.. Yuregine saglik,kalemine saglik, sagolsun,varolsun!

Taralilik mi dersiniz buna ya da baska bi sey ismini siz koyun, bu aralar bayagi bir Taraf'tar olasim var..

Baska qazetelere de haksizlik etmek istemiyorum, ama bu son olaylarda bir kac defa Taraf'in Tarkan'a destegini yazilan olumlu elestirilerden hiss ettim..Bu sebepten de Taraf qazetesine ve Tarka'nin son yasadiklarina yalnizca dusman gozunden degil, bizlerin gozunden de baka bilen yazarlarina sonsuz tesekkur ediyorum! Bizzat Telesiyej yazarina..

aylin_23
24-05-10, 18:19
arkadaslar bence telesıyaja tesekkkur maıllerı mevlutede kınama maıllerı atmalıyız tarkanın yalnız olmadıgını gorsunler

eLiF
24-05-10, 18:22
böle gazetecilerin de olduğunu bilmek çok iyi.. güzel yazı olmus

sally
24-05-10, 19:16
Güzel cevap vermis bravo

ozgem__
24-05-10, 19:24
çok gzll cvpp:) tşkkrler haber içinnn

starzu
24-05-10, 19:40
farkediyorumda rüzgar artık tarkandan taraf esiyor geçmiş zamanlarda yazılar acımasız eleştiriler tarkanı yıkamadı sadece biraz sarstı ama ayakta kalmayı bildi nemi yaptı sadece sevdiyi saygı duyduğu işini yaptı yani şarkı söyledi ve sustu arada bir neden bu kadar sessiz kalıyor diye bizde az hayıflammadık ama oysa sustu bizide utandırarak sadece bir şarkıyla rüzgarı gendine çevirmeyi başardı iyiki senin bu kadar sevmişiz iyiki sana bu kadar tutkunuz iyiki megastarımızsın kısacası hissedipte kelimelere dökemediyimiz sana söylemek istediyimiz pek çok güzel şey var bu yazıda oldukça güzel teşekkürler taraf
bravo:27:bravo:27:

jetaime
24-05-10, 21:12
Cok guzel yazmis

ottoboys34
25-05-10, 11:27
Taraf gazetesini sevmem ama adam gibi bi yazı çıkmış gerçekten başarıLı tebrik ederim!

xurush'nine
25-05-10, 13:13
birde benim kafa mı şu hukuk bürosunun açıklaması karıştırdı. artık bu konuda kim yalan söylüyor anlamadım. çünkü artık medyaya inanamaz oldum. yalan rüzgarına döndü bu konu. belki de bu konuda inandığım tek kişi tarkan. gerçi ben kullanmadığına yürekten inanıyorum ama yine de bazen huzursuz oluyorum işte. huzursuzluğumun tek sebebi tarkanın üzülmesi. bu konuda yargılamasının tek sebebi gözaltında kalması mı? suçsuzluğu hala anlaşılmadı mı? en çok bu sebeple hukuk bilmek isterdim.

Canim,Tarkan'in uyusturucu kullanicisi olmadigina hepimiz inaniyoruz..Ama malesef ortada kacinilmayacak bir gercek var.. Evinde bulunan 3-5 gram miret.. Simdi kalkip ta kullanmiyorum derse, onun sorgu suali cok daha uzun olur..Bu yuzden bulundurucu ya da kullanici olarak geciyor ismi..

Tarkan'a karsi yapilan bu "operasyon" zaten iyi niyetle yapilan bir sey degidi ki.. Oyle olsa hayatinda ismi boyle olaylara karismayan ve ulkesi halki icin artik bir degere cevrilmis bir kisi sakince uyarilirdi.. Sat diye dunya aleme rezil etmek niyetiyle mahcup durumda birakilmazdi..

Ben gerceklerin uzerniden sis perdesi kalktiginda o perdenin altindan Tarkan'in bin kati "suclu" "gunahkar" olan kac bin is sosyete politika ve sanat hayatindan unlunun cikacagini cok merak ediyorum.. Hepsi de ortalarda masum maskesiyle dolasiyor.. Bu baska bi konu ama o kahr olasi gercek yuzunden Tarkan kullanici(evinde bulundu ya..) olarak yargilaniyor..

MARY JANE
25-05-10, 16:35
açıklamların için çok teşekkür ederim xurush'nine. söylediklerine katılıyorum. bu arada nazlı abla demem de sakınca var mı? nazlı abla diyebilir miyim sana? ismin zor biraz. anlamı da nazlı galiba.

xurush'nine
27-05-10, 19:02
açıklamların için çok teşekkür ederim xurush'nine. söylediklerine katılıyorum. bu arada nazlı abla demem de sakınca var mı? nazlı abla diyebilir miyim sana? ismin zor biraz. anlamı da nazlı galiba.

Rica ederim canim..Tabii ki..Zor oldugu icin de Face'de oyle yazdim Yani ismimin anlamini yazdim.. :)