PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pepsi ve Tarkan Meselesi!

eskalen
21-05-10, 20:38
Pepsi ve Tarkan meselesi! (Mevlüt Tezel)

http://img691.imageshack.us/img691/4782/698010400275.jpg (http://img691.imageshack.us/i/698010400275.jpg/)

Evet, sevgili okur sonunda bu da oldu. Bir köşe yazarı, uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan Tarkan ile reklam anlaşmasını iptal eden Pepsi'yi hata yapmakla, ileriyi görememekle suçladı. Beni asıl şaşırtan ise bu yazarın, parlak bir zekanın ürünü olan yazılarını zevkle takip ettiğim Taraf'ın TV eleştirmeni 'Telesiyej' olması... 'Telesiyej' yazısına, Pepsi'nin Tarkan'la olan kampanyasını iptal etmesini hata olarak gören eski yazısından örnekler vererek başlamış. 'Telesiyej', özel sektörün kültür üretmeden etik mühendisliği yaptığını, halkın Tarkan'ı yargılamadığını, Tarkan'ın yakında ortalığı sarsacak bir albüm yapabileceğini ve bütün parametrelerin hızla değişebileceğini hatırlatmış. MediaCat'in 'Celebrity Güven Endeksi' araştırması sonuçlarında Tarkan'ın güvenirlilik yüzdesinin 5'ten 6'ya çıktığını da örnek göstermiş. Daha sonra da 'Sevdanın Son Vuruşu' adlı şarkının çok beğenildiğini ve Tarkan'ın yeni albümünün çok ses getireceğinden dem vurmuş. İlk bakışta, 'Telesiyej'e alkış çekilecek bir yazı gibi duruyor değil mi? Tabii ki, hayır! Çok zekice kaleme alındığı için anlaşılmıyor. Bu yazıda 'Telesiyej'in görüşlerinin zıttı olan temel argüman nedir? Tarkan'ın uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınması... Koskoca yazıda tek bir satırda bile bu olaydan bahsedilmiyor; Tarkan, okurun bilinçaltına bir masumiyet sembolü olarak sunuluyor.

HERHALDE GAZETE OKUMUYOR
'Telesiyej', herhalde günlük gazeteleri pek okumuyor... Tarkan'ın gözaltına alındığı uyuşturucu operasyonu davasında önemli gelişmeler yaşandı. Tarkan'ın da aralarında bulunduğu 17 şüpheli hakkında hazırlanan iddianameyi değerlendiren 3. Ağır Ceza Mahkemesi; 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçunun, suç işlemek için teşkil edilmiş örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmiş olduğunu belirterek görevsizlik kararı verdi. Dava dosyası, Beşiktaş'ta bulunan Özel Yetkili İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Yani bu, Tarkan adına çok kötü bir gelişme. Dava, örgüt faaliyeti çerçevesinde değerlendirilecek.

NASIL BU YAZIYI KALEME ALIRSIN!
'Telesiyej', bu gerçeği görmezden gelerek neyin peşinde, doğrusu merak ediyorum. Bu yazı 'Ben demiştim' demenin ego tatmininden öte bir anlam ifade ediyor. Daha da kötüsü 'Telesiyej'in yazısından çıkan ana fikrin kabaca "Ünlülerin uyuşturucu kullanması önemli değil, nasıl olsa halk unutur böyle vakaları. Pepsi'nin reklam anlaşmasını iptal etmesi gereksiz bir ürkeklik" olması... Özellikle gençleri hedef kitle alan, dev bir dünya markası olan Pepsi'den bahsediyoruz yahu! Büfede satılan limonatadan değil! Böyle önemli bir marka, Tarkan'ın uyuşturucu operasyonundan yargılanmasını niye görmezden gelsin ki? Aslında 'Telesiyej'e dünyada uyuşturucu kullandığı için reklam kampanyaları iptal edilen ünlülerin listesini mi sıralasak acaba! Yok, tek bir örnek yeterli. Hani 2008 Pekin Olimpiyatları'nda 8 altın madalya alarak tarihe geçen Michael Phelps vardı ya... Bir partide uyuşturucu madde kullanırken görüntülendiği için onlarca reklam anlaşması iptal edildi. Dikkat edin! Phelps, örgüt suçundan yargılandığı ya da evinde uyuşturucu bulunduğu için reklam anlaşmaları iptal edilmedi. Sadece bir partide kafası kıyak görüntülenmişti! Pepsi Cola'nın 'Telesiyej'e kulak verip, Tarkan ile anlaşmasını iptal etmediğini düşünün. Vallahi bir hafta geçmez Pepsi'nin ana merkezi, şirketin Türkiye'deki PR departmanındaki herkesi işten çıkarırdı. Bir de şöyle hayal edin; ekranda Tarkan'lı Pepsi reklamları döndüğü dönemde ünlü şarkıcı hapis cezası alıyor! İlahi 'Telesiyej', nasıl böyle bir yazı kaleme alırsın!

Kaynak: Sabah/Günaydın

Bamboo
21-05-10, 21:15
sabahtan da ancak böle bi yoru beklenirdi,nolcak taraflı basın işte..

DaLy
21-05-10, 21:19
Maalesef bi bakıma haklı ama varsın anlaşma iptal olsun..Yeni albümle beraber Tarkan çok daha iyi markalarla anlaşıcaktır.

He bir de bilindiği gibi Pepsi'nin yeni yüzleri Seda Sayan,Kenan İmirzalioğlu gibi isimler..Tarkan nerede bu diğer iki isim nerede..Onun için üzülmeye bile gerek yok.

start_the_fire
21-05-10, 21:25
Ben bu kadar pasif yorumları kafama takmıyorum artık labali konusmalar mı desem atıp tutanlar mı desem nedesem ki ben tarkana bakıyorum kardeşim E tabi bir yandan reklamda görmek bizler adına tarkanı gurur verici bir olay ama yapacak birşey yok
Bazı konularda tek taraflı olmak varken neden tarkanımın üstüne giderler zaten onu anlamış değilim
Sanki şimdi aldıkları reklam yıldızı cok iyimiş gibi sürekli pepsi konusu acılması cıvık cıvık işlerin tarkanın yolunu kesmesi olur Reklam Kokan hareketler bunlar :17:
Benim bir tane yıldızım var O' da Tarkan Tabi bir de ninnosum var xurush nine :18: :18:

jetaime
21-05-10, 21:45
Iste medya pffff

eskalen
21-05-10, 22:54
Tarafli basin diye soylemek yanlis bir cumle..Sabah bu haberi yapmiyor...Mevlut Tezel'in kendi kosesi bu. Kaldi ki gunaydin'in iki sayfa arkasinda Sengul Baliksirti Tarkan hakkinda gayet olumlu yorumlarda bulunurken iki sayfa da otede Mevlut Tezel'in Tarkan hakkinda olumsuz yorumlarda bulunuyor...Bu durum bir gazeteyi tarafli mi yapiyor simdi? Yapmayin,dikkat edelim...Tarafliligi baska noktalarda karsilastirarak arayin...

fatihvefatih
21-05-10, 22:59
Arkadaşlar bu sabah bende sabah gaztesi aldım ve her iki haberde elbetteki gözümden kaçmadı ve bu iki haberi okur okumaz her iki yazarada mail attım!! Elbetteki şengül balıksırtı'na teşekkürlerimi ilettim, ama mevlüt tezel'e gereken cevabı verdim tepki olarak Tarkan hayranlarının kendisinin yazılarını okumayacağını ilettim ve biraz olsun rahatladım, ohh be!! Varmı öyle bu ülkenin gururu bir sanatçı için atıp-tutmak, neymiş Pepsi Tarkan'la anlaşma imzaladıktan sonra Tarkan hapse girerse ne olacakmış!! Hiç merak etmesin Tarkan Allah'ın izniyle hapse girmeyecek ama ben Mevlüt Tezel için hergün dua edeceğim hiçbirşey istediği gibi olmasın Allah'ım diye, ve ayrıca sizede sesleniyorum lütfen sizde tepki maillerinizi yollayın Mevlüt tezel'e!! İşte Mevlüt Tezel'in mail adresi: mevlut.tezel@sabah.com.tr

MARY JANE
22-05-10, 00:17
kapanan konular tekrar açılmaya başladı. türkiyede bu kadar sorun varken bu konu hakkında yorum yapmak bu yazarlara mı kalmış. bunlar gerçekleri göremeyen kişiler. iyi niyetli olmadıkları her halinden belli. tarkanın bu zehiri kullanmadığını kabul etmek bu kadar zor olmamalı. ellerini vicdanlarına koysunlar nolur. eğer bu medya ve insanlar tarkan gibi birine büyük bir üzüntü içinde "ben hala ilk tanıdıkları tarkanım" dedirtiyorsa yazıklar olsun bu medyaya. hala daha aynı konuları konuşuyorlar. birbirlerinin yalanlarına inanan medya birlik olmuş tarkanı bitirmeye çalışıyorlar. ama sevenleri varken bu o kadar kolay değil.

fatihvefatih
22-05-10, 00:35
kapanan konular tekrar açılmaya başladı. türkiyede bu kadar sorun varken bu konu hakkında yorum yapmak bu yazarlara mı kalmış. bunlar gerçekleri göremeyen kişiler. iyi niyetli olmadıkları her halinden belli. tarkanın bu zehiri kullanmadığını kabul etmek bu kadar zor olmamalı. ellerini vicdanlarına koysunlar nolur. eğer bu medya ve insanlar tarkan gibi birine büyük bir üzüntü içinde "ben hala ilk tanıdıkları tarkanım" dedirtiyorsa yazıklar olsun bu medyaya. hala daha aynı konuları konuşuyorlar. birbirlerinin yalanlarına inanan medya birlik olmuş tarkanı bitirmeye çalışıyorlar. ama sevenleri varken bu o kadar kolay değil.

Evet Tarkan'ı bitirmeye çalışıyorlar, anlaşmışcasına ortak bir saldırı var Megastar'ımıza, ama başaramayacaklar, Tarkan tüm bunların üstesinden gelebilecek kadar büyük bir dünya starıdır!! Vee tabiiki biz milyonlar Tarkan'ın her zaman yanındayız!!

MARY JANE
22-05-10, 01:27
başaramayacaklar. çünkü onların hiç tahmin etmediği bir özelliği var tarkanın. tarkan her olumsuzluğu ve engeli aşabilecek kadar güçlü ve sağlam bir kişiliğe sahip. hiçbir zorluk onu yıldırmıyor. işine dört elle sarılıyor. bu da onu güçlü yapıyor. bu özelliğini çok seviyorum ben.

ozgem__
22-05-10, 12:43
bence artık önümüze bakmalıyız... Bunlarr çktann geçmişte kalmış olmalııı..artıkk önemli olan tarkan ve yeni albümü ..bizii en çok bu ilgilendirmeli.. eskiler yerine olacakkk yeni konserleree imza günlerinee vs. yoğunlaşmalıyız.. trkanın arkasında olduğumuzuu göstrmeliyiz..

twilight
22-05-10, 13:02
'o zor günler,solan güller eskidendi gecti...' ;)
Ama medya hala uzatmaya devam ediyor...kiskaniyorlar yada Tarkani bitirme cabalari...ama bu uyusturucu olayindan sonra degil hep vardi...yok tarkan gaymis,yok asker kacagiymis,yok sevgililerine para ödüyormus yok bilmem neymis...Anlayin kardesim Tarkani bitiremeyeceksiniz! bizim gibi fan kitlesi olan bir adam hic yilmaz,yikilmaz...evet,üzülür,evet ama asla vazgecmez...bir seyler üretmekten yilmaz... ;)
Artik medyadan biktim ben ya....hep türk medyasi böyle...avrupa medyası tarkanı el üzerinde tutarken,aslinda tam tersi olmasi lazimken,türk medyasi yikiyor da yikiyor...tarkani cekemeyen anten taksin diyoruz hala yilmiyor adamlar ya..vah vah cidden anten lazim bunlara... ;)

sukranuzal
22-05-10, 13:29
medyaya anten yetmez çanak takmaları lazım çekmeleri için :)

pare pare
22-05-10, 20:22
Albumu bekliyoruz herkes gibi . . . Haber icin tesekkurler