PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bana ödül yoksa Kral’ını tanımam

belfü
19-05-10, 20:09
Ödül sahipleri aranarak Kral TV gecesine davet edildi. Ödül alamayacağını öğrenenler törende yoktu. Sanatçılarımızın, rakiplerini alkışlamak gibi kötü bir alışkanlığı olmadığını bir kez daha gördük

Önceki akşam Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan ‘16. Kral Müzik Ödülleri’, bazı kusurlarına rağmen son yıllarda izlediğim en güzel Kral TV gecesiydi. Bir kere törenin yapıldığı yer, en doğru adresti.
Doğuş Holding, Tarkan’ın şirketi Hitt Prodüksiyon’a işi 1.5 milyon liraya ‘anahtar teslimi’ verdi.
Özellikle sahne dekoru gece için iyi para harcandığının göstergesiydi. Ödüller az olduğu için tören, izleyenlere fenalık geçirtmeden bitti. Kral TV, 16’ncı ödül töreninde çıtayı biraz yükseltti, ama organizasyonda sahnenin iki yanındaki dev dikey ekranlara, yatay hazırlanan görüntülerin yansıtılıp, yazıların bir kısmının dışarıda kalması, balkondan sunuculuk yapan Geveze’nin o ekranda hiç gösterilmemesi gibi kusurlar da yok değildi.
Tarkan’ın gazino uvertürü gibi bir şarkıyla gecenin açılışını yapıp, bir daha sahneye çıkmaması da öyle. ‘Megastar’ finalde bir şarkı daha söyleyebilir ya da ‘Süperstar’la düet yapabilirdi.
Gerçi, Kral TV yöneticileri ikisine de bu öneriyi getirdi, ama onlar kabul etmedi. Çünkü ikisi de playback yaptı.

Adayların çoğu geceye KATILMADI
Eskiden Kral TV’den kimlerin ödül alacağı önceden bilinmezdi. Ancak bu yıl sistem değişti. 200 kişilik jürinin her kategoride belirlediği beşer aday, Kral TV izleyicilerinin oylarına sunuldu. Haliyle en çok SMS alan aday, ipi göğüsledi. Kral TV yöneticileri de geceden önce onlara telefon açıp, törene davet etti. O yüzden ödül alamayacağını öğrenen adaylar geceye gelmedi. Bu nedenle de gece, yıldız katılımı bakımından biraz sönük geçti. Sanatçılarımızın, ödül alan rakiplerini alkışlamak gibi kötü bir alışkanlığı yok çünkü.

SMS?mağduru sanatçılar
‘Müziğin En İyileri’ni belirleyen sistemin yüzde 50’sini SMS oyları belirleyince Volkan Konak, Candan Erçetin, Funda Arar ve Şebnem Ferah gibi 2009’a damgasını vuranlar ödülsüz kaldı. Erçetin ve Ferah hiç ödül alamadı, Volkan Konak’ın payına da ‘Kral FM Türk Halk Müziği Özel Ödülü’ düştü! Olacak iş mi?
Arar da MÜYAP’tan en çok dinlenen albüm dalında ödül alarak teselli buldu. ‘En İyi Kadın Sanatçı’ açıklanırken salon, ‘Şebo... Şebo’ diye inledi, ama ödül Ajda Pekkan’a gitti. Allah aşkına, adaylar arasında ‘Süperstar’ varken ‘Çaylak Star’lara sıra gelir mi?

Gülben Ergen, niye gelmedi?
İki yıldır Kral Müzik Ödülleri’nin dağıtıldığı gecede MÜYAP ödülleri de sahiplerini buluyor. MÜYAP gibi müzik sektörünün en büyük meslek örgütünün, bir müzik kanalının çatısı altına sığınması akıl kârı değil. MÜYAP’ın ödülleri arada kaynayıp gitti. 2009’da en çok digital satışla ödüle layık görülen Gülben Ergen bile ödülünü almaya gelmedi. Hayrola, niye yoksun diye mesaj attığım Ergen’den şu yanıt geldi: “Dişçideydim bütün gün. İlk kez ödülümü alamayacak kadar ağrılıydım, üzgünüm.”

Halit Kıvanç’ın tarihi gafı
16’ncı Kral Müzik Ödülleri’nin sunucularından Geveze, ‘Radyolarda En Çok Çalan Şarkı’yı açıklamak ve ödülünü vermek üzere sunuculuk mesleğinin iki duayeni Halit Kıvanç ve Erkan Yolaç’ı sahneye davet etti. Birbirlerine iltifat eden iki sunucuyu salondakiler bu kez ayakta alkışladı.
Sonra Yolaç, ödül alacak sanatçıyı açıklaması için sözü Kıvanç’a verdi. Kıvanç, sonucu açıklamak için elindeki zarfı açmaya çalışırken, dev ekrandan anons başladı: ‘Radyolarda En Çok Çalınan Şarkı: Murat Dalkılıç Kasaba.’
Dalkılıç, alkışlar arasında sahneye fırladı ve sunucuların yanına gitti. Kıvanç, dev ekrandan yapılan anonsu duymamış olacak ki, elindeki kağıda bakıp önce, “Murat Dalkılıç Kasaba” dedi ve arkasından da ekledi: “İsminin Kasaba olduğuna bakmayın, aslında başkent o...” Halit Kıvanç gibi hayatını mikrofon karşısında geçirmiş deneyimli bir sunucunun böyle bir gafa imza atmasının sebebi, aslında kuşaklar arasındaki derin uçurum. Gençlerin ezbere bildiği Murat Dalkılıç’ın ‘Kasaba’ şarkısını Halit Abi, belki de ilk defa o gece duydu. Kıvanç’ın o şarkı hakkında en küçük bir bilgisi olsa, ‘Kasaba’yı, Murat Dalkıç’ın soyadı sanır mıydı?

Ali Eyüpoğlu
http://cadde.milliyet.com.tr/2010/05/19/YazarDetay/1239727/Bana_odul_yoksa_Kral_ini_tanimam

jetaime
19-05-10, 22:25
haber icin cok tsk
ama boyle odul tartismalar sevmiyorum

start_the_fire
19-05-10, 22:32
Ödül alamayacağını bilen gelmiyor , çok saçma geliyor bana bu durum öyle değil mi arkadaslar , cocuk oyuncağına dönmüş artık ama benim bu sene en büyük favorim mustafa ceceli idi ve dilediğim oldu, gerçekten bu adamın albümünü alın diyorum sizlere cok büyük bir ses, Tarkanıma gelince playback yapması doğru buluyorum cünkü uzun zamandır sahnelere cıkmıyor ajda pekkan ile düet yapmamasının bence geçerli nedeni budur diye düsünüyorum , bir ikincisi Ajda pekkanı akşam arayıp geçerli bir nedeni olduğunu söylemiştir zaten tarkan

TARQANIM
19-05-10, 22:39
sebnem ferahin ödül alamadigna üzüldüm.. ajda pekkan cokmu iyi müzik yapiyo sanki serdar ortac tarzi basit remixli sarkilar hep ayni.. türkiyede rock yeterince desteklenmiyo malesef..

jetaime
19-05-10, 22:45
Bende uzuldum sebnem ferrah cok iyi sarki yapiyoo