PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ‘Aşure gibi’ gençleşme

--JOHNSON--
03-10-09, 02:03
Tarkan’ın yeni imajı biraz aşure gibi. Bir tutam Robbie Williams, bir tutam Boy George, bir tutam Rihanna. Ama aşurenin buğdayı tartışmasız 90’lı yıllar...

Tarkan’ın gri takım elbiseli Justin Timberlake döneminin kapıları iyiden iyiye sürgülendi. Yeni imajıyla esin kaynaklarını tek bir seçenekle sınırlı tutmuyor, hem bugünden hem de geçmişten müzik kahramanlarını feyz alıyor.
Bir kere, malumunuz bugünün modası 60’lar, 70’ler ve 80’lerden sonra 90’ları da tüketmeye başladı. Dolayısıyla 90’ların kıyafetleri o dergide, şu kafede, bu barda karşımıza çıkıyor. Ve Tarkan’ın şu görüntüsü insanı doğrudan o yıllara ışınlıyor. Tabii karşımızdaki stilize bir 90’lar görüntüsü.
Ağustos sıcağında postal
90’lara damgasını vuran bermuda şort ve postaldır. Hani ağustos sıcağında bile erkeklerin postalla İstiklal Caddesi’nde yürüdüğü günlerden söz ediyorum. Tarkan’ınki postal değil, iri bir bot; bermuda değil, paçaları yukarı sıvanmış pantolon. Ama fikir aynı, görüntü çok benzer. Zaten yıllar eski modaları geri getirdiklerinde kendilerine göre o modaları modernize eder, güne uyarlar, köşeleri yuvarlarlar. Dolayısıyla aynı şeyi beklemek saçma olurdu.
O dönemin müzik dünyasına bakarsak benzer örnekler yine çok. Milli Vanilli, MC Hammer gibilerinin arkasındaki dansçılarının kıyafetlerini düşünün. Tarkan’ın şu haliyle aynı hissi verdiklerini fark etmeniz zor olmayacak.
Gelelim saçlara... İlk bakışta herkes ünlü kadın pop yıldızı Rihanna’ya benzetti ve evet doğrudur, bu bir Rihanna saçı. Fakat Rihanna bu saçı kendi mi icat etti sanıyorsunuz? Hayır, bu saç da 90’lara ait.
Boy George stili
O yıllarda dünyanın dört bir yanında ergen kızların kendilerini parçalamasına neden olan New Kids On the Block grubunun elemanları yanları kısa, önleri uzun saçın mucitlerindendir.
Sadece Tarkan’ınkiyle kıyaslandığında onlarınki “sokakta rahatsız edilmeden yürümeye” daha uygundu. Biraz daha uzun, biraz daha dolgundu.
Bir de Boy George’umuz var. Yanlar kısa, önler uzun stili Boy George stilidir de aynı zamanda.
Bir de İngilizlerin deli dolu pop’çusu Robbie Williams etkisinden söz etmek mümkün. Basına her daim tartışılacak malzeme veren ve her şeye rağmen popstar mertebesinde kalan Williams bir gelir etek giyer, bir gelir soyunur, bir gelir spordan gelmiş gibi sahneye çıkar, sürekli tarz değiştirir. Kolsuz atletler Williams’ın vazgeçilmezlerindendir.
Son dönemde Tarkan da sahnede bile bu atletleri üzerinden çıkarmıyor. Daha önce bu kolsuz atletlere Batı’da “Wifebeater” (Kadın döver) dediklerini yazmıştım. Savaş sonrası öfkeli işçi sınıfı erkeğiyle özdeşleştiğinden bu adı almıştır bu atlet. Eskiden bira göbeği ve kaslı kollarla tamamlanan bu atleti Tarkan şimdilerde üniforması haline getirerek takım elbiseden sonra spor tarza dönüş yaptığının altını çiziyor.
90’lara dönüş, işadamı tarzından sportifliğe dönüş... Tarkan’ın yeni imajına bu ikisi damgasını vuruyor. Yani ciddi bir gençleşme operasyonu söz konusu. Ama dikkatli olmalı. Kadınlar için gelen uyarı erkekleri ve 40’ına merdiven dayamış Tarkan’ı da ilgilendiriyor:
Yaşınızın kıyafetini giyin. 40 yaşında 15-16 yaşındaki çocukların kıyafetlerini giyerseniz olduğunuzdan daha genç görünmek bir yana, gerçek yaşınıza iyice vurgu yapabilir ve fena faka basabilirsiniz.
Sahnelerde yaşıyor olsanız dahi, bir gencin tarzının orta yaşlı birinin üzerinde komik durması neredeyse kaçınılmazdır.

http://magazin.milliyet.com.tr/Magazin/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=23&ArticleID=1144958&Date=03.10.2009&b=Asure%20gibi%20genclesme

muck muck
03-10-09, 02:22
=) Yaşınızın kıyafetini giyin...Çok doğru...Tarkan maalesef yaşının kıyafetini giyemiyor...1994-1996 yıllarında uçuk kaçık kıyafetler giyerdi genç derdik de şimdi ne diyeceğiz bilmiyoruz..."Orta yaşlı"evet,uygun!

bounce
03-10-09, 02:44
çok uzun.okurken sıkıldım
teşekkürler johnson

hermes
03-10-09, 07:58
teşekkürler johnson

haha:) bende

_trkn_
03-10-09, 10:59
Tarkan"ın yenii imajını falan aşureye benzetmeleri çok komik olmuş :21::18::18::18:

ece**
03-10-09, 12:48
teşekkürler johnson

katılorum sana...sıkıcı bi yazı...

--JOHNSON--
04-10-09, 00:42
Valla bende sıkıldım yavv okurken olsun bulunsun haber bölümnde haber haberdir :)

Dark_blue
04-10-09, 00:46
Siz okurken SIKILdiniz ben görünce :)) Asure pilav muhabbete bak :) ama yinede tskr haber icin :))