PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : var mısın yok musun yorum

tarkaseksüel
19-02-09, 14:09
ALİ SAYDAM: REYTİNG CANAVARI ACUN 'BEKLENTİ ENFLASYONUNU' ARTIRDI
18.02.2009 12:25

İletişimci Ali Saydam, 'beklenti enflasyon oranını' artırdığını söylediği 'Var mısın Yok musun' programının yapımcı ve sunucusu Acun Ilıcalı'nın bundan sonra işinin zor olduğunu söylüyor, ardından 'ama' diye de ekliyor...

Ali Saydam/AKŞAM
Acun'dan 'beklenti enflasyonu'
İletişim popüler kültürün atardamarıdır. Çok özel durumlar dışında popüler kültürü ve onun canlılık bulduğu medyayı araç olarak kullanır. Çünkü genelde hangi halk kesimi ile temas kurulacak olursa olsun popüler kültürün hepsinin üzerinde etkisi vardır.
Örneğin futbol dünyası, popüler müzik dünyası, televizyon dünyası ille de sınıfsal karakter taşımak zorunda değildir.
Türkiye'de son yılların en ilginç popüler kültür olaylarından bir tanesi hiç şüphesiz Acun Ilıcalı'nın 'Var mısın Yok musun' yarışmasıdır. Bu kadar uzun süre, bu kadar farklı kesim tarafından, bu kadar çok izlenmesi dikkat çekicidir.

Peki Cem Yılmaz'a ne demeli? Filmleri izlenme rekorları kıran Cem Yılmaz, Türkiye'de popüler güldürü kültürünün simgesi haline gelmiştir.
Bu iki fenomen (görüngü) pazar akşamı bir araya geldiler. Beklenen nükleer patlama gerçekleşti: 20 reyting, 49 share... Konunun daha iyi anlaşılması için bir örnek verelim. Türkiye - Fildişi Sahilleri arasında oynanan milli maç 10 reyting, 22 share almıştı.
Buraya kadar her şey iyi... Öyle beş dakika on dakika değil, üç saate yakın bir süre Acun dahil herkes gülmekten kırılmış.
Programın Cem Yılmaz öncesindeki tırmanışı, son derece doğru. Fenerbahçeli futbolcular, Fatih Terim ve Milli Takım futbolcuları, FiftyCent, Christina Aguilera, Adriana Lima ve nihayet Cem Yılmaz.
Yükseliş çizgisi gayet düzgün...

Ama ya bundan sonrası? Popüler kültür, afyon gibidir. Gittikçe dozunu artırmak gerekir. Acun Ilıcalı'yı da bekleyen bu dozu bugüne kadar yavaş yavaş artırdığı gibi bundan sonra da artırmasıdır. Peki nasıl artıracak?
Örneğin bir sonraki konuk Sezen Aksu ya da Tarkan olabilir. Bunların üstüne de Recep Tayyip Erdoğan'dan başkasıyla çıkmak zordur hani! Peki sonra?

Abdullah Gül, Obama, Papa?..
Acun'la konuştum. Hiçbir tehlike görmüyor. 'Yaza kadar böyle devam ederiz, ondan sonra klasik yaz tatilimizi yaparız, sonbahara yeni bir 'açılım'la başlarız.' dedi. Reyting canavarı Acun, beklenti enflasyon oranını artırdı. İşi zor ama imkansız değil!
Abesle iştigal
Kendi adından söz ettirmek, kısa yoldan medyayı kullanarak yapılan numaralar vardır. Örneğin, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün önünde soyunan hanımefendiyi hatırlarsınız. Şu anda ismi aklınıza gelmiyor olabilir. Ancak o sıralar en az bir hafta süreyle gazetelerin manşetlerinden düşmemişti.
Şimdi de Kayseri'den Türk Eğitim Sen 2 No'lu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk gündeme güm diye oturdu. Söylediği ve yaptığı abuk sabuk şeylerden ziyade, işin içine Milli Eğitim Bakanlığı'nı karıştırmasıyla da gündeme geldi. Onun yaptığından çok, onu gündeme getiren bizler aslında abesle iştigal ediyoruz. Nasıl etmeyelim? İşin içinde Hitler var, rüya var, Yahudiler var, helva var... Daha ne olsun? Bu beyefendi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e 'Türklüğe hakaret' davası açmasının yanı sıra, İsrail'e kan, 'Kalbimin yarısı Türkiye'de kaldı' diyen Papa'ya yarım sığır kalbi göndermiş, öğretmenlere davul çalma, ayağa göre yorgan örtme, zeytin yeme, deveye hendek atlatma, ağızla kuş tutma, öğretmenlere yakın dövüş ve savunma, 'Bit pazarından ucuz kıyafet alma' kursları açarak ilgi toplamış.
Bu tür meczupları Batı'da kimse dikkate almaz. Bizde ise neredeyse televizyonlarda birinci haber olarak yer buluyor.

Haberler sadece bununla kalmayıp işin içine sanki Milli Eğitim Bakanlığı'nın izni ve hoşgörüsü ile yapılmış izlenimi sokulunca telefona sarılıp, sorduk. Basın Müşaviri Mustafa Oymak Bey 'Konuyla ilgili Bakanlık'tan alınmış izin, Bakanlık tarafından yapılmış bir açıklama yoktur. Yasal işlemler konusunda biz de devreye gireceğiz.' diyor.
Olan 'yalnız ve güzel' ülkemizde abesle iştigali neredeyse bir yaşam biçimi haline getiren ve neredeyse kimseyi şaşırtmayan olayları yaşamak zorunda kalan insanımıza oluyor...

MEDYATAVA
</B>

tarkaseksüel
19-02-09, 14:10
ben yardım amacıyla katılmasınıçok isterimyaaaa uzun zamandır görmedim hiç acun tarkanı yardım amaçlıkatıl falan derse ikna eder eminim

tarkantutkunu
19-02-09, 14:34
Tarkan Acun'un programına katılsa süper ötesi olur stüdyoya giderimm

sarıpapatya
19-02-09, 16:08
ben bu haberler ilk çıktığında gereksiz olduğunu düşünmüştüm ama fikrim çok değişti program güzel ama ilk önce tarkan'ın orda olmasına anlam veremiyodum şimdi ise çok isterim katılmasını süper olur güzel bi amaç için yarışabilir...

emrepulcu
19-02-09, 17:20
tarkanın katılmasında bence de bir sakınca yok hem sevenlerini hemde yardım edeceği insanları mutlu eder...TARKANIN ENERJİSİ O GECEYİ DOLDURUR CEM YILMAZLA TARKANI BİR PROGRAMDA BİR ARAYA GETİRSELER NE GÜZEL OLUR...Dİ Mİ?

Ferya
19-02-09, 20:00
Tarkanin katilmasini ben de isterim sonucta iyi bi amac icin.Hem Tarkani görmüs oluruz hem de iyi bisey yapmis olur.Belki de Acunun süprizi Tarkandir??

hilfa
19-02-09, 20:17
Tarkanım yardım amaçlı olduğu için belki de katılır çok da güzel olur:4:

sally
19-02-09, 21:12
Tarkan yardim amacla katilsa iyi olur

bounce
19-02-09, 21:13
gerek yok bence..bu tarz programlar komedyenlerin yeri...mesela cem yılmaz için bulunmaz bi nimetti..tabii bizim içinde..program süper ötesiydi...
şarkıcılar çok fazla etken olamadı varmısın yok musunda..mesela hande yener kenan doğulu yalın vs vs.....

ozangüney
19-02-09, 23:19
ben önce beyaza çıkmasını isterim sonra çıkcaksa acunada çıkabilir

HakanÇelik
19-02-09, 23:45
Acun'un Tarkan'a teklif götürdüğünü biliyoruz. Tarkan bu ara televizyona
çıkacak durumda değil. Hazırlaması gereken bir albüm var. Onunla ilgilenmesi
bence daha iyi olur. Ben Tarkan'ın ulaşılmaz oluşunu da seviyorum. Öyle
her Tv'ye çıkarsa diğerlerinden bir farkı kalmaz. Bu ülkede unutulmaması
gereken bir şey. Bir TARKAN var, bir de diğerleri...

serdar
19-02-09, 23:46
Arkadaslar bana kalırsa söylemedi demeyin bundan sonra cıkacak olan sanatcı kim biliyor musunuz HADİSE arkadaslar demedi demeyin yani görürsünüz bak tarkan asla cıkmaz bu yarısmaya tarkan sözünü yemez arkadaslar , hatırlarsanız bir sözü vardı türkiyede cıkacağım program yok die bence asla cıkmaz die düsünüyorum tarkan, ki şöyle oda %1 die düsünüyorum yardım amaclı belki cıkabilir , oda yeni albümünü cıkartırsa, tanıtım amaclıda olabilir.

siboss1992
20-02-09, 13:07
bencede yardim amaci olarak katilabilir diye düsünüyorum..
insallah gelir.. cok sevinirim..

MEGASTAR
21-02-09, 04:23
bence de Tarkan ciksin hatta Cem Yilmaz ile beraber ciksalar ne iyi olurdu ama neyse umarim cikar:D

tarkaseksüel
21-02-09, 14:07
nil karaibrahimgil gelıomuş cumartesı günü

HURRICANE
21-02-09, 21:06
Cem Yılmaz ile ilgili karalama kampanyası ayyuka çıkmışken varmısın yokmusuna katılıp kendini insanlara öyle güsel anlattı ki takdir e şayandı!Cem resmen bana bitti diyenin aklından zoru vardır msjını verdi!Ve halkla butunleşmesi hasta olan bir kardeşimiz için yarışması çok onur vericiydi muhteşemdi.TARKAN bu programa katılabılır albumu çıktıktan sonra oldukca fazla pıyasada olan TARKAN sonrası malesef halktan kopuyor.Evet konserleri oluyor ama bu yetmez bence.Kendini Beyaz Show yada varmısın yokmusun gibi bir programa çıkarak ifade edebilmeli!Bu tarz programlar insanın kendını ıfade edebılmesı için önemli programlar.Cem Yılmaz bunu yaptı ve goruceksınız uzun sure onun ustune gelınmeyecektır!

özge
21-02-09, 23:49
Tarkanın zaten çok güzel yardımlar yaptığını biliyoruz. ama medya bilmiyor.bence böylesi daha iyi yardımın göz önünde olmaması gerektiğini savunuyorum..ama varmısın yokmusuna çıkarsada güzel bir program olacağını düşünüyorum

Mega_Star
22-02-09, 00:58
çıksın ama yarışmasın daha iyi olur...

günışığım
22-02-09, 03:53
Hayir icin orda olmasini isterdim dogrusu

Yakisikli89
22-02-09, 13:28
para aldigi konusunda gene gazetelere düsecegi belli. yani katilsa iyi olur. ama yine gazetecilere yazacak bir malzeme olacak

[İ R İ N A]
26-02-09, 19:23
katılsa süper olur bence

serdar
26-02-09, 19:30
Ben tarkanı düsünerek söylüyorum tarkanım var mısın yok musun' a cıkmayacak cünkü var mısın yok musun cok reyting yapmıs birisi tarkan da bunu düsünerek gelmeyeceğini düsünüyorum
bonce arkadasımın dediği gibi Cem yılmaz cıkması gerekiyor bulunmaz bir nimet die düsünüyorum

centrino
03-03-09, 00:11
ben serdar arkadaşımıza katılmıyorum.Asıl tarkanın çıkacağı program çok üst seviyede reyting'e sahip olması gerekiyor ki program ücreti kaldırabilsin.ayrıca varmısın yokmusun bir insan degil birisi demiş serdar arkadaşımız programdır.

Hüli 82
03-03-09, 19:14
bence yardim amacla katilir,hem bizde böylece Tarkani görmüs oluruz rek katar :4: